رئیسی:

زیارت اربعین باید آسان، ارزان و دلنشین شود

زیارت اربعین باید آسان، ارزان و دلنشین شود

رئیس جمهور با تکیه بر این که باید زیارت اربعین، آسان، ارزان و دلنشین شود، اظهار داشت: نباید اجازه داد عده ای در روزهای اربعین کالا و خدمات را برای زائرین گران کنند.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی شامگاه سه شنبه در دیدار با تعدادی از فعالان برگزاری راهپیمایی اربعین در تشریح خصوصیت های مراسم عظیم اربعین حسینی، اظهار داشت: راهپیمایی اربعین نمادی درخشان برای بقای عاشورا و فرهنگ عاشورایی و بزرگترین اجتماع بشری بر روی زمین است.
وی ضمن اشاره به تأکیدات و رهنمودهای مقام معظم رهبری بر هر چه باشکوه تر برگزار شدن جریان عظیم اربعین، عنوان کرد: این مراسم یکی از جلوه های بروز و ظهور جهانی باورمندان به حضرت سیدالشهدا و جبهه مقاومت است و یقین دارم خیلی از مسائل به برکت اجتماع عظیم اربعین حل خواهد شد.
رئیس جمهور با تشریح نقش دولت برای تسهیل حضور مردم در مراسم اربعین، خاطرنشان کرد: از آغاز آغاز به کار دولت سیزدهم، در تمام گفتگوها و دیدارها با مقامات عراقی، اجتماع اربعین را با محوریت حل مشکلات زائرین حسینی، پیگیری کرده ایم. مسئولین عراقی هم اعلام نموده اند که سال جاری برای حضور زائرین ایرانی اربعین در این کشور محدودیتی وجود ندارد.
رئیسی با تکیه بر این که انجام وظایف دستگاههای اجرایی در تسهیل سفر زائرین اربعین هیچ منافاتی با مردمی بودن این مناسبت ندارد، عنوان کرد: وظیفه دولت در این راه، نظارت، حمایت و تسهیل گری است.
وی با تکیه بر لزوم برنامه ریزی دقیق برای تقسیم وظایف دستگاههای دولتی در برگزاری آئین راهپیمایی اربعین حسینی، تصریح کرد: برای برگزاری هر چه با شکوه تر این مراسم، دولت و همه بخش های مرتبط باید نقش و مسئولیت خویش را به نحو احسن ایفا کنند.
رئیس جمهور ضمن اشاره به نقش بی بدیل مردم در خدمت رسانی به زائرین اربعین حسینی در زمینه هایی همچون تغذیه، اسکان و حمل و نقل، تصریح کرد: همیشه شاهد جلوه های حضور مردمی در مدیریت مراسم راهپیمایی اربعین بوده ایم و مردم نشان داده اند به خوبی از پس کارها بر می آیند.
رئیسی ضمن اشاره به لزوم همکاری ستاد اربعین مستقر در وزارت کشور با ستادهای مردمی تصریح کرد: دستگاههای دولتی باید فعالیت ستادهای مردمی را به رسمیت بشناسند و در کنار این ستاد نقش حمایتی خویش را ایفا نمایند.
وی با تکیه بر این که باید زیارت اربعین، «آسان»، «ارزان» و «دلنشین» شود، تصریح کرد: نباید اجازه داد عده ای در روزهای اربعین کالا و خدمات را برای زائرین گران کنند.
رئیس جمهور با تاکید باردیگر جهت استفاده از تمام ظرفیت های موجود جهت خدمت رسانی به زائرین اربعین حسینی، عنوان کرد: از تمام ظرفیت های موجود در کشور و ظرفیت های دیپلماتیک در روابط دوجانبه ایران و عراق، برای تسهیل سفر زائرین اربعین و عرضه خدمات به آنها استفاده خواهد شد.
رئیسی در مورد تردد زوار غیر ایرانی از کشورمان، خاطرنشان کرد: مرزها باید آماده خدمت رسانی و تسهیل تردد زوار غیر ایرانی هم باشد. این عزیزان زوار امام حسین (ع) و میهمان ما هستند و باید آنها را تکریم کرد.
پیش از سخنان رئیس جمهور ۱۰ نفر از حاضرین به نمایندگی از فعالان اربعین حسینی نظرات و پیشنهادات خویش را در مورد مسائلی همچون، احتمال حضور ۵ میلیونی زائر ایرانی در عراق، مردمی سازی اربعین، تسهیل عبور زائرین افغانستانی و پاکستانی از ایران برای تشرف به عتبات عالیات، رفع مشکلات حمل و نقل جاده ای و هوایی در مسیرهای ایران و عراق، پیشگیری از ازدحام جمعیت پشت مرزها، تدبیر برای جلوگیری از گرمازدگی زائرین و حضور خبرنگاران فعال در حوزه اربعین مطرح نمودند.

1401/05/19
11:54:07
0.0 / 5
638
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام