در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی؛

طرح اصلاح سنجش و پذیرش در دانشگاه ها تصویب گردید

طرح اصلاح سنجش و پذیرش در دانشگاه ها تصویب گردید

خبرگزاری نام: طرح اصلاح و تکمیل سیاست های سنجش و پذیرش در دانشگاه ها در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب گردید.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در جلسه امروز سه شنبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی، سیاست های آموزشی و نیز سنجش و پذیرش، با هدف تامین عدالت آموزشی در امتداد ایجاد فرصت برابر برای دانش آموزان مناطق محروم در ورود به دانشگاه و خصوصاً رشته های پرطرفدار دانشگاهی بررسی و به تصویب نهایی رسید.
همچنین اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه مباحث خود برای اصلاح شیوه سنجش و پذیرش دانش آموزان در ورود به دانشگاه، بمنظور کاهش فشار روانی ناشی از تعیین تکلیف ۱۲ سال تحصیل آنان در آزمون ۴ ساعته کنکور، سهم کنکور از سنجش توان علمی دانش آموزان را از ۱۰۰ درصد به ۴۰ درصد کاهش دادند. بر این اساس ۶۰ درصد سهم سنجش توان علمی دانش آموزان نیز برمبنای سوابق تحصیلی سه سال آخر دبیرستان آنان تعیین می شود.
سیاست های جدید به تدریج و در مدت ۴ سال عملیاتی خواهد شد به این نحو که در سالهای ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ فقط نتایج تحصیلی سال دوازدهم دانش آموزان، در سال ۱۴۰۴ نتایج تحصیلی سالهای یازدهم و دوازدهم و در سال ۱۴۰۵ نتایج تحصیلی و معدل سالهای دهم تا دوازدهم تعیین کننده سهم ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی در سنجش و پذیرش دانش آموزان در دانشگاه خواهد بود.
بر این اساس کنکور سالی ۲ بار و تنها از دروس تخصصی هر رشته برگزار می شود و سهمی ۴۰ درصدی در سنجش توان علمی داوطلبان ورود به دانشگاه دارد.
همچنین دانش آموزان مجاز خواهند بود برای بهبود معدل و سوابق تحصیلی خود، تا ۱۰ بار در امتحانات سالهای دهم، یازدهم و دوازدهم دبیرستان شرکت نمایند.
جزئیات دقیق سیاست های جدید سنجش و پذیرش دانشجو متعاقبا از طرف دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، سازمان سنجش و وزارت آموزش و پرورش اعلام خواهد شد.


منبع:

1401/03/17
22:35:49
0.0 / 5
540
تگهای خبر: آزمون , آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام