رییس بانك مركزی در حاشیه جلسه دولت:

رشد نقدینگی در سال 1401 منفی شده است

رشد نقدینگی در سال 1401 منفی شده است

به گزارش خبرگزاری نام رئیس بانک مرکزی اظهار داشت: در این چند ماه که از عمر دولت جدید گذشته، شتاب  رشد نقدینگی کم شده است.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، علی صالح آبادی امروز در جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره رشد نقدینگی درسال جاری اظهار داشت: در این چند ماه که از عمر دولت جدید گذشته، شتاب رشد نقدینگی کم شده است و جالب است در سال جدید یعنی در فروردین ماه نرخ رشد نقدینگی منفی است؛ بدین سبب رشد نقدینگی در سال 1401 منفی شده است.
وی اضافه کرد: در سالیان گذشته طبق قانون بودجه هر سال، دولت تنخواهی را از بانک مرکزی دریافت می کرده امسال خوشبختانه این تنخواه را در اختیار دولت قرار ندادیم و این هم یکی از عواملی است که سبب شده رشد نقدینگی کم شود.
صالح آبادی اشاره کرد: اواخر سال قبل حجم اوراقی که در سبد بانک مرکزی بوده -اوراق دولتی - 95 هزار میلیارد تومان بوده است؛ هم اکنون این رقم به 75 هزار میلیارد تومان کم شده است یعنی حدود 20 هزار میلیارد تومان حجم اوراق دولتی در بازار فروخته شده است. همین طور موضوع دیگر اضافه برداشت بانک هاست که سال قبل بالا رفته بود ولی نسبت به سال قبل نصف شده و بدهی بانکها به بانک مرکزی کم شده است.
وی در آخر اظهار داشت: حدود 7 هزار میلیارد تومان، بانک مرکزی اوراق دولتی داشت که متعلق به بانک مرکزی بود و آنرا بانک مرکزی در بازار فروخته است. مجموعه این عوامل سبب شده که نرخ رشد نقدینگی در فروردین ماه نسبت به انتها سال قبل کم شود.
منبع:

1401/03/11
13:50:53
0.0 / 5
468
تگهای خبر: دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام