رئیس جمهور خواستار شد؛

لزوم رسیدگی به وضعیت منطقه آزاداروند

لزوم رسیدگی به وضعیت منطقه آزاداروند

به گزارش خبرگزاری نام رییس جمهور با تاکید بر رسیدگی به وضعیت منطقه آزاد اروند اظهار داشت: ظرفیت های توسعه و عمرانی خوزستان در خود استان وجود دارد ولی با این وجود خوزستان از مشکلات گوناگون رنج می برد.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، حجت الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی ضمن قدردانی از همه دست اندرکاران تامین امنیت در خوزستان و سراسر کشور اظهار نمود: امروز سطح مطلوبی از امنیت در سراسر کشور برقرار است اما همیشه باید هوشیاری خودرا در مقابل دشمنی که در اثر شکست های مکرر در زمینه های اقتصادی، نظامی و امنیتی به درماندگی رسیده است، حفظ نماییم.
وی اضافه کرد: یکی از عرصه هایی که دشمن برای ضربه زدن به کشور ایران روی آن تمرکز کرده عرصه سایبری و اطلاعاتی است که باید پیش بینی ها و پیشگیری های لازم دراین زمینه صورت گیرد تا آمادگی مواجهه متناسب با هر مسئله ای را در زمان مناسب داشته باشیم.
رئیس جمهور همین طور همجواری استان خوزستان با عراق را فرصتی باارزش توصیف کرد و اظهار داشت: همیشه به مسئولان استانهای مرزی سفارش کردم که تمام تلاش خودرا برای بسط تعاملات اقتصادی و تجاری به کار بگیرند.
وی در ادامه آبادان و خرمشهر را مایه افتخار کشور و نماد مقاومت و ایستادگی دانست و اشاره کرد: این دو شهر با این همه امکانات خدادادی نباید از مشکلات گوناگون رنج ببرند. خوزستان خطه نفت، نهر و نخل است و ظرفیت های موجود در این خطه به خوبی برای پیشرفت همه جانبه استان کفایت می کند.
رئیس جمهور همین طور نخستین و محوری ترین مسئله آبادان و خرمشهر را ضرورت ایجاد اشتغال دانست و اشاره کرد: ایجاد اشتغال فقط به مفهوم بکارگیری افراد در نظام اداری نیست بلکه در استانی مثل خوزستان باید از ظرفیت های کشاورزی و صنعتی استان برای ایجاد اشتغال بهره گرفت.
وی از دستگاه های مختلف که در حوزه بهره برداری از منابع و ظرفیت های استان خوزستان فعال می باشند، خواست تا به نحو احسن به مسئولیت های اجتماعی خود در خوزستان عمل کنند
لزوم رسیدگی به وضعیت منطقه آزاد اروند
رئیس جمهور اظهار داشت: نکته مهم دیگر درباره شهرستان های آبادان و خرمشهر رسیدگی به وضعیت منطقه آزاد اروند است. وقتی ایجاد این منطقه آزاد برای مردم موجب افزایش برخی هزینه های زندگی شده است بطور قطع باید منافع اقتصادی آن نیز نصیب مردم شود.
وی اضافه کرد: باتوجه به تداخلی که منطقه آزاد اروند با مناطق شهری خرمشهر و آبادان پیدا کرده لازم است که فوراً کارگروهی تشکیل تا برمبنای قانون مناطق آزاد، بررسی های حقوقی لازم برای حل و فصل مشکلات پیش آمده صورت گیرد.
رئیس جمهور در ادامه گمرک خرمشهر را از ظرفیت های مهم برای اشتغالزایی و ایجاد رونق اقتصادی عنوان و اشاره کرد: باتوجه به هم مرز بودن کشورمان با عراق و سیاست جدی جمهوری اسلامی برای بسط بیش از پیش تعاملات و روابط تجاری با این کشور زمینه مضاعفی برای فعال تر شدن گمرکات در استان خوزستان وجود دارد و این مساله نیز مورد توجه ویژه قرار گیرد.
وی با اشاره به موضوع لایروبی اروندرود و تسریع در تکمیل خط آهن شلمچه به بصره اظهار داشت: بااینکه کارهای زیادی برای پیشرفت آبادان و خرمشهر انجام شده اما هنوز تا وضعیت مطلوب فاصله بسیاری باقی مانده و وضعیت فعلی این دو شهرستان و کل استان خوزستان قابل قبول نبوده و باید متحول شود.
رئیس جمهور اشاره کرد: آبادانی خوزستان نیاز به جدیت و مجاهدت فوق العاده داشته و نباید اجازه دهیم لحظه ای فرصت دراین زمینه از دست برود چونکه از دست دادن هر فرصتی زمینه را برای توطئه آفرینی خناثان فراهم می آورد. چنانچه مقام معظم رهبری همیشه تاکید می کنند، اقتصاد و امنیت دو مقوله بهم پیوسته هستند و اگر مشکلات اشتغال و فقر در خوزستان برطرف نشوند دشمنان امنیت منطقه را نیز مخاطره خواهند انداخت.
مسئولان خوزستانی برای توسعه استان معطل پیچ و خم های اداری نباشند
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با اعلان اینکه این سومین سفر بنده در ۶ ماه سپری شده از شروع فعالیت دولت مردمی به استان خوزستان است، اضافه کرد: این که ما چند بار به هر یک از استانهای کشور سفر نماییم به هیچ وجه برای بنده موضوعیت ندارد بلکه مهم آنست که این سفرها نتیجه بخش بوده و مردم آثار سازنده این سفرها را ببینند.
رئیس جمهور اظهار نمود: ظرفیت های استان خوزستان برای انجام کارهای فوق العاده کاملاً مهیا و کافی است و مسئولان به هیچ وجه نباید در راه آبادانی استان معطل پیچ و خم های اداری شوند. کار فوق العاده و مجاهدانه با نامه نگاری و مراودات اداری معمول پیش نمی رود. الگوی عمل رزمندگان در ۸ سال دفاع مقدس پیش روی ماست که با وجود همه محدودیت ها و کمبودها به هیچ وجه دفاع از کشور را معطل نمی گذاشتند و کارهای نشدنی را انجام می دادند.
وی با تاکید بر ضرورت حفظ و ترویج روحیه ایثارگری و مجاهدت رزمندگان در دوران دفاع مقدس اشاره کرد: ابتکار برگزاری اردوهای راهیان نور که از طرف مقام معظم رهبری ارائه شد بمنظور حفظ و ترویج همین روحیه بوده است و به هیچ وجه نباید اجازه دهیم که روحیه ایثار و جهاد در کشور به سردی بگراید چونکه اگر این روحیه را از دست بدهیم، یکی از مؤلفه های مهم تامین امنیت ملی خودرا از دست داده ایم که دشمن هم از آن استقبال خواهدنمود.
رئیس جمهور با اشاره به این که یکی از راه های مؤثر حفظ و ترویج روحیه ایثار و مجاهدت «جهاد تبیین» است، اظهار داشت: البته باید این مسئله را در نظر داشته باشیم که جهاد تبیین به تنهایی کافی نیست و باید این روحیه را در عمل ترویج نماییم.


منبع:

1400/12/27
19:35:51
0.0 / 5
767
تگهای خبر: دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام