آغاز همایش ۳ روزه مسؤلان شورای حل اختلاف سراسر کشور

آغاز همایش ۳ روزه مسؤلان شورای حل اختلاف سراسر کشور

به گزارش خبرگزاری نام همایش ۳ روزه مسؤلان شورای حل اختلاف سراسر کشور با هدف برنامه ریزی در زمینه بررسی ساز و کارهای توسعه حل اختلاف و ترویج فرهنگ صلح و سازش در مشهد شروع شد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، همایش ۳ روزه مسؤلان شورای حل اختلاف سراسر کشور با هدف برنامه ریزی در زمینه بررسی ساز و کارهای توسعه حل اختلاف و ترویج فرهنگ صلح و سازش در مشهد شروع شد.
رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی در مراسم افتتاحیه این همایش ضمن اشاره به سند تحول قوه قضاییه اظهار داشت: با اجرای این سند شاهد تحولات بسیار خوبی در حوزه های قضایی بودیم و این حرکت با تاکیدات حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای، روندی متعالی یافته است.
غلامعلی صادقی با تشریح ابعاد مختلف این روند تحولی اضافه کرد: یکی از مهم ترین ابعاد این تحول، مردم پایه شدن اقدامات دستگاه قضایی با محوریت اقشار مردم بخصوص نخبگان و بزرگان با هدف ترویج فرهنگ صلح و سازش است.
صادقی ضمن اشاره به تجربه نظام قضایی کشور اظهار داشت: امروز همگان به این باور رسیده اند که باید در تمام امور به توان مردم تکیه نماییم و دستگاه قضایی با محوریت شوراهای حل اختلاف در اجتماعی کردن فعالیت ها، پیشگام است.
رئیس کل دادگستری خراسان رضوی اظهار داشت: با تلاشهای صورت پذیرفته توسط بزرگان و ریش سفیدان در سرتاسر کشور بخصوص استان خراسان رضوی شاهد انتشار اخبار مثبت و خوبی در زمینه حل اختلاف و ایجاد صلح و سازش در پرونده ها هستیم.
در این مراسم همینطور رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه هم ضمن تشریح سیاست های قوه قضاییه در زمینه ترویج فرهنگ صلح و سازش اظهار داشت: تأسی به اخلاق نبی مکرم اسلام در رویارویی با مسائل متعدد و مردم در این حوزه باید الگو و سرمشق باشد.
وی ضمن اشاره به اهداف برگزاری این همایش اضافه کرد: تحول و تعالی باید به صورت مستمر دنبال شود، ازاین رو با این نگاه هیچگاه نمی توان ادعا کرد که به نقطه مطلوب رسیده ایم پس باید برای خدمت به مردم دائم تلاش نماییم.
رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه ضمن اشاره به خصوصیت های رهبران موفق اظهار داشت: رهبران پیشرو خویش را به چارچوب های سازمانی صرف محدود نمیکنند و در راه قانون به دنبال نو آوری برای کسب پیشرفت هستند.
صادقی رکن اصلی دستگاه قضایی را نیروی انسانی دانست و اضافه کرد: سیاست ها و برنامه ها توسط همین نیروهای خدوم انسانی باید اجرایی شود ازاین رو یک رهبر هوشمند دریک فرآیند تعالی بخش، به این نکته مهم توجه دارد.
رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضایبه اضافه کرد: در حل اختلاف باید به دنبال اهداف اصلی باشیم و در این مجموعه تمام سازوکارها مبتنی بر حل اختلاف از طرق غیر از دادگاه سامان یافته و در این راه مبتنی بر قانون، هیچ حد یقفی وجود ندارد.
وی اظهار داشت: باید با تلاش مضاعف وکار جهادی از تمام ظرفیت ها برای ایجاد صلح و سازش با سرعت زیاد و هزینه کم برای مردم استفاده نماییم.
رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه، ایجاد انگیزش، ترسیم چشم انداز مطلوب، پشتیبانی از مجموعه، مدیریت گذاراز وضعیت موجود به وضع مطلوب و حفظ متناسب میزان شتاب را از مراحل تحول دانست که توجه به آن در راه تعالی دستگاه قضایی بسیار مهم می باشد.
صادقی هیات های محله محور، میانجیگری، صلح یاران، داوری و... را از شیوه های مختلفی دانست که از آنها برای رسیدن به صلح و سازش استفاده می شود.
رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه تصریح کرد: در راه تعالی صلح و سازش باید کسب و ارتقا دانش و مهارت های اعضا هم از راه آموزش های مستمر مورد توجه قرار گیرد.
گفتنی است این همایش طی ۳ روز و با برگزاری کارگاه های مختلف در مشهد مقدس درحال برگزاری است.1400/12/10
14:59:11
0.0 / 5
670
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام