یك وكیل دادگستری:

اجرای حقوق زندانیان ایراد دارد نه قوانین

اجرای حقوق زندانیان ایراد دارد نه قوانین

به گزارش خبرگزاری نام یک وکیل دادگستری ضمن اشاره به بخشنامه جدید سازمان زندان ها درباره «حقوق زندانیان» اظهار داشت: قواعد و قوانین در جهت شناسایی حقوق زندانیان ایرادی ندارند، بلکه ایراد در اجراست و باید در این حوزه اقدامات مؤثری را انجام داد.ابراهیم کیانی در گفتگو با ایسنا، در ارتباط با رعایت حقوق زندانیان و بخش نامه ی اخیر سازمان زندان ها در این رابطه، با بیان اینکه یکی از موضوعات بسیار مهم در دادرسی کیفری حقوق زندانیان است، اظهار داشت: قانونگذار در کشور ما در قانون اساسی و قوانین عادی جهت حفظ حقوق شهروندان، قواعد بسیار گوناگونی را در زمینه حقوق زندانیان پیشبینی کرده است. اخیراً سازمان زندان ها بخش نامه ای صادر و در آن بر حقوق زندانیان تاکید نموده است. تاکید مجدد بر اجرای حقوق زندانیان در این بخش نامه قابل تقدیر است، اما اجرای درست قوانین اهمیت دارد. ما در خیلی از موارد در اجرا گرفتار اشکال هستیم؛ رعایت عملی حقوق زندانیان بسیار حایز اهمیت است.

وی با بیان اینکه باید به نظارت ها بر حسن اجرای قوانین پیرامون زندانیان توجهی ویژه شود اظهار داشت: یکی از راهکار ها، تقویت نظارت بر عملکرد کلیه‌ی مأموران مستقر در زندان است، با این توضیح که باید شرایط خاص زندانی لحاظ شود. بنابراین بایستی نظارت ها را تقویت کرد و ابزار و تجهیزات الکترونیک را دراین خصوص توسعه داد.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه در صورت نقض حقوق زندانیان، باید به شدت با مسؤلان خاطی برخورد شود و مسئولیت های مدنی و کیفری با دقت در رسیدگی قضایی لحاظ شود، بیان نمود: همینطور باتوجه به اینکه در قوانین مسئولیت هایی در این حوزه پیشبینی شده است و علی الاصول اشخاص دارای سمت بعنوان متهم در این جایگاه قرار دارند، رویکرد سخت گیرانه در فرآیند رسیدگی می تواند حقوق زندانیان را به درستی تأمین کند.

کیانی ضمن اشاره به این مورد که تشکیل جلسات مستمر زندانیان با بازرسان می تواند مفید باشد افزود: باتوجه به شرایط ویژه‌ی زندان و بسته بودن محیط، تشکیل جلسات مستمر که زندانی بتواند در آن به سادگی با بازرسان گفتگو کند، روشی بسیار مؤثر در جهت حفظ حقوق زندانیان است. مجدداً تاکید می کنم که قواعد و قوانین در جهت شناسایی حقوق زندانیان ایرادی ندارند، بلکه ایراد در اجراست و باید در این حوزه اقدامات مؤثری را انجام داد.

منبع:

1400/10/30
11:11:48
0.0 / 5
1010
تگهای خبر: دادگستری , زندان , قانون , متهم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام