فولادگر:

قوای سه گانه به مجموعه های تحت نظارت خود، بیشتر توجه نمایند

قوای سه گانه به مجموعه های تحت نظارت خود، بیشتر توجه نمایند

نماینده سابق مجلس اظهار داشت: وقتی که شفاف سازی در دستورالعمل ها به روشنی صورت گیرد، حتما تأثیر خویش را بر کاهش فساد خواهد گذاشت، بخصوص که خیلی از مظاهر فساد با همین دورزدن قوانین غیرشفاف ایجاد می شود.


حمیدرضا فولادگر در گفتگو با ایسنا، در ارزیابی از وضعیت مبارزه با فساد در دستگاههای اجرایی و نظارتی، اظهار نمود: هم اکنون حرکت های خوبی در سطح قوای سه گانه و نهادهای نظارتی انجام شده و در فضای عمومی هم مردم و هم رسانه ها به این امر توجه بیشتری از قبل داشته اند، اما در عین حال توجه به چند نکته از اهمیت ویژه ای برخوردار است، همچون این که مواجه با فساد باید به صورت ریشه ای صورت گیرد و هنگامی که رخ داد به سمت مقابله با آن در قوه قضاییه یا نهادهای نظارتی دیگر رفت، نه این که منتظر وقوع فساد بمانیم تا با آن مقابله نماییم.
وی ادامه داد: علت این امر آن است که وقتی فساد رخ دهد و ما تازه بخواهیم با آن مقابله نماییم، این امر تاثیر دفعی خویش را بر جامعه گذاشته است. ازاین رو هم در قوه مقننه که امر قانون گذاری و نظارت بر آنرا برعهده دارد، باید تدوین و تصویب قوانین بگونه ای باشد که این قوانین و مصوبات فسادخیز تلقی نشوند یا زمینه های آنرا فراهم نیاورند و هم در قوه مجریه با تکیه بر شایسته سالاری و ایجاد شفافیت در امور و مقررات زدایی، این زمینه ها را از میان بردارند.
نماینده سابق مجلس با اشاره به اینکه خیلی از مظاهر فساد را میتوان با کاهش قوانین تودرتو و مقررات زائد و پیچیده اداری که زمینه های فساد را فراهم می سازند، کم کرد، اظهار نمود: وقتی که شفاف سازی در دستورالعمل ها به روشنی صورت گیرد، حتما تأثیر خویش را بر کاهش فساد خواهد گذاشت. خیلی از مظاهر فساد با همین دورزدن قوانین غیرشفاف ایجاد می شود. در قوه قضاییه هم در زمان مقابله با متهمان به فساد لازم است که مراحل اداری اطاله دادرسی طولانی نشود و هم به نقش عوامل مختلف در بروز فساد و هم آبشخورهای اصلی آن هم توجه گردد.
فولادگر خاطرنشان کرد: با نگاهی که هم اکنون ایجادشده است امیدواریم که هر سه قوه به امر مبارزه با فساد و پیشگیری از وقوع آن اولویت بخشی کنند و توجه داشته باشند که لازم است هم در کنار توجه به ایجاد امنیت در اقتصاد، راهکارهایی هم برای جذب سرمایه و تشویق سرمایه گذاران در نظر بگیرند و هردو امر را باهم جلو ببرند؛ چونکه اگر صرفا به امنیت در اقتصاد نظر داشته باشیم امکان دارد سرمایه گذاران از ایجاد پیچیدگی های قانونی در روند کار خود دلسرد شوند و اگر هم صرفا سرمایه گذاری را مدنظر داشته باشیم، نبود امنیت در اقتصاد زمینه های بروز فساد را بیشتر از پیش بالا می برد.
او در آخر اظهار داشت: ازاین رو قوای سه گانه، همچون مجلس شورای اسلامی باید با جدیت در امر نظارت بر رفتار نمایندگان به اعضای خود توجه داشته باشند و هم در دولت با اجرای بازرسی ها در ادارات جلوی بروز فساد اداری گرفته شود و هم دو قوه قضاییه با رسیدگی به پرونده هایی که احیانا از سوءعملکرد قضات و کارکنان آن به وجود می آید، هرچه بیشتر خودشان را از شکل گیری فساد در مجموعه های تحت نظارت خود بر کنار دارند.1400/10/02
11:41:24
0.0 / 5
789
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام