هشدار وزیر اقتصاد:

خروج از فهرست سیاه FATF دشوار است

خروج از فهرست سیاه FATF دشوار است

به گزارش خبرگزاری نام ایرنا نوشت: وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینكه بعد از اختتام مهلت تعیین شده توسط گروه ویژه اقدام مالی اف. ای. تی. اف (FATF)، به صورت خودكار وارد بلك فهرست می شویم، اظهار داشت: برای خروج از بلك فهرست باید «برنامه اقدام» بنویسیم كه امكان دارد شرایط سخت تری در آن مطرح شود.


«فرهاد دژپسند» در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، درباره مهلت چهار ماهه به ایران برای تصویب لوایح اف. ای. تی. اف، اظهار داشت: در بحث اف. ای. تی. اف ما چندین بار درخواست تمدید كردیم كه موافقت كردند، اما این دفعه به ما آگهی دادند كه این آخرین مهلت است و دیگر قابل تمدید نیست. وی با اشاره به اینكه زمان واقعی ما برای تعیین تكلیف این مساله كمتر از چهار ماه است، اضافه كرد: برای اینكه یك ماه قبل از اجلاس اصلی، نشست مقدماتی تشكیل می شود كه ما باید گزارشی از كار را پیش از اجلاس مقدماتی ارائه نماییم تا در آنجا بررسی شود. وزیر امور اقتصادی و دارایی اشاره كرد: طبیعی است كه اگر در مهلت تعیین شده این كار انجام نشود، به صورت خودكار وارد بلك فهرست می شویم كه برای خروج از بلك فهرست باید «برنامه اقدام» بنویسیم كه امكان دارد شرایط سخت تری در آن مطرح شود. دژپسند اضافه كرد: ما هم اكنون تلاش های خودرا انجام داده، گزارش ها را ارائه و جلسات را برگزار می نماییم تا به شكلی عمل شود كه مشكلی رخ ندهد. وی درباره تاخیر در تصویب لوایح مربوط به اف. ای. تی. اف، اظهار داشت: بخشنامه قانون مبارزه با پولشویی در ۲۵۸ ماده تنظیم و سیر آن طی شده بطوریكه بعد از تصویب شورای عالی مقابله با پولشویی، این بخشنامه به تایید رئیس قوه قضاییه و سپس به تصویب دولت رسیده است كه این قانون، كمك زیادی كرده و خیلی از بندهای «برنامه اقدام» را پوشش داده است. وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: همین طور بخشنامه مركز مستقل اطلاعات مالی نیز تصویب شده است. وی افزود: حالا ۲ لایحه پالرمو و سی. اف. تی باقی مانده كه در حال طی مراحل آن هستیم كه امیدواری به جمع بندی برسیم. «گروه ویژه اقدام مالی» در ۲۶ مهرماه برای ششمین بار با تعلیق موقتی اقدامات تقابلی مقابل ایران موافقت نمود. این نهاد بین المللی می گوید برای آخرین بار به كشورمان چهار ماه دیگر فرصت داده تا تكلیف خودرا در قبال دو لایحه باقی مانده از چهار لایحه مبتنی بر سفارش های گروه ویژه اقدام مالی برای مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی مشخص نماید.
مشكلات آذرآب برطرف می شود وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره فعالیت هپكو، اظهار داشت: مشكل این كارخانه درباره سهامدار اصلی بود كه ما زمینه انتقال سهام را فراهم كردیم و خوشبختانه این كارخانه با شیوه جدید در حال فعالیت بوده و مشكلات بانكی آن برطرف شده است. دژپسند با اشاره به اینكه سوژه آذراب با هپكو متفاوت می باشد، افزود: در آخرین جلسه ای كه هفته گذشته انجام شد قسمتی از مشكلات برطرف و بخشی نیز در حال رفع شدن است، سوژه روی روال قرار گرفته است كه معتقدم بزودی همه مشكلات آن رفع خواهد شد. وی افزود: ما برای آذراب حتی مشكل تقاضا نیز نداریم برای اینكه قراردادهای خیلی خوبی دارد. كمك دولت به بورس با تصویب معافیت مالیاتی تجدید بر ارزیابی ها وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره كاهش شاخص بورس در هفته گذشته اظهار داشت: روز گذشته باردیگر قسمتی از این كاهش جبران شد. بورس همین شرایط را دارد و خوشبختانه مدیریت می شود. دژپسند با اشاره به اینكه نوع كار بورس همین است، افزود: شرایط، میزان عرضه و تقاضا و نوع ریسك، عواملی به شمار می روند كه بر بورس تاثیر گزار هستند. وی تصریح كرد: حالا اتفاق خاصی كه بگوییم در حال رخ دادن بوده و سبب نوسان بورس شود، وجود ندارد. وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: حتی در صدد هستیم كه بخشنامه مربوط به معافیت مالیاتی تجدید بر ارزیابی ها را دولت هر چه سریعتر تصویب كند. تا به رونق بیشتر بورس كمك نماید. دژپسند افزود: بدین ترتیب شركت های بورس در صورت تجدید ارزیابی دارایی ها، از پرداخت مالیات معاف خواهند شد. به دنبال توسعه صادرات غیرنفتی هستیم وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به سوالی درباره صدور مجوز صادرات برای صادركنندگانی كه ارز خودرا باز نگردانده اند، اظهار داشت: صدور مجوز صادرات، دارای روال خود است. دژپسند با اشاره به اینكه دنبال توسعه صادرات غیر نفتی هستیم، اضافه كرد: می خواهیم صادرات غیر نفتی هر چه بیشتر افزایش یابد. اهتمام می نماییم از اعمال محدودیت مقداری بر روی صادرات غیر نفتی خودداری نماییم. وی درباره شفاف كردن لیست دریافت كنندگان ارز، اظهار داشت: این اقدام را بانك مركزی انجام می دهد كه اطلاع داده در حال انجام می باشد. ۲۲۳۲۲۳


منبع:

1398/08/18
15:08:42
5.0 / 5
4443
تگهای خبر: دولت , قانون , قوه قضاییه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام