گزارش سالیوان از رایزنی بایدن و پوتین درباره ایران

گزارش سالیوان از رایزنی بایدن و پوتین درباره ایران

به گزارش خبرگزاری نام مشاور امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالاتی درباره مواضع آمریکا در مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین و گفت وگوی اخیر روسای جمهور آمریکا و روسیه پیرامون ایران پاسخ داد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از پایگاه اینترنتی کاخ سفید، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این پرسش که آیا در گفت وگوی شب گذشته روسای جمهور آمریکا و روسیه، وعده ای از جانب روسیه برای اعمال نفوذ در جهت تغییر موضع ایران در مذاکرات وین داده شده است یا نه، اظهار داشت: رییس جمهور و رییس جمهور پوتین گفت وگوی خوبی درباره مسئله ایران داشتند. ثمربخش بود. آمریکا و روسیه قبلا و حتی در وضعیت دشواری مثل سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برای رسیدن به برجام[توافق هسته ای] همکاری کرده اند. موقعیت فعلی مقطعی است که روسیه و آمریکا می توانند برای اطمینان یافتن از اینکه ایران هیچگاه به سلاح هسته ای دست نمی یابد، به رایزنی های دقیق ادامه دهند.
سالیوان در پاسخ به اینکه احیای توافق هسته ای مانند زمان اوباما سبب حمایت ایران از گروههای شبه نظامی منطقه مانند حزب الله لبنان خواهد شد و باتوجه به این، آیا آمریکا در این دور از مذاکرات وین می خواهد به موضوع آنچه شبه نظامیان وابسته به ایران خوانده شده اند بپردازد، با ادعاهایی مقابل نقش ایران در منطقه و با اشاره به اینکه با گفتن سه نکته به این پرسش پاسخ می دهم، ادعا کرد: از وقتی دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ تصمیم گرفت آمریکا را از توافق هسته ای ایران خارج کند، حزب الله به ارعاب لبنان و منطقه ادامه داده است. شبه نظامیان ایران در عراق و سوریه و یمن به پیش روی ادامه داده اند. بنابراین، عضو نبودن در توافق هسته ای راه حل مناسبی برای موضوع شبه نظامیان نبوده است.
مشاور امنیت ملی کاخ سفید افزود: دوما، هیچ چیزی در رابطه با توافق هسته ای ظرفیت و توان آمریکا برای پرداختن به این شبه نظامیان را کاهش نمی دهد و ما آماده آن هستیم. در حقیقت، در پاسخ به حملات انجام شده مقابل نیروهای آمریکایی در عراق، رییس جمهور بایدن دو بار وارد عمل شده اند، یک اقدام نظامی مستقیم در پاسخ به آن شبه نظامیان و علاوه بر آن، تحریم ها هم بوده اند. سوما، ایران در نهایت، با یک سلاح هسته ای و با شراکت شبه نظامیانش تهدید بزرگ تری نسبت به ایرانی خواهد بود که سلاح هسته ای نداشته باشد. بنابراین، ما مصمم هستیم اطمینان بیابیم آنها هیچگاه به یک سلاح هسته ای دست پیدا نمی کنند و دیپلماسی بهترین مسیر پیش رو است.
این مقام ارشد کاخ سفید در ادامه در پاسخ به اینکه باتوجه به اظهارات قبلی دولت آمریکا، ایران در مذاکرات دور هفتم به قدر کافی جدیت نداشته است، چه چیزی موجب می شود آمریکا فکر کند ایران در دور هشتم مذاکرات جدی خواهد بود و چقدر زمان برای آن نیاز است، توضیح داد: هرچه ایران بیشتر پای میز مذاکرات عدم جدیت نشان دهد، اتحاد میان گروه ۱+۵ بیشتر می شود و آنها بیشتر بعنوان عضو منزوی توافق جلوه خواهند کرد. بنابراین، توپ در زمین ایران است که ببیند آیا می خواهد بیاید و نشان بدهد جدی است یا نه.
به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، اظهارات سالیوان در پی این مطرح می شود که دوشنبه گذشته، هفتمین دور مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین بعد از وقفه ای چند ماهه شروع به کار کرد. ایران تاکید کرده است با هدف لغو کلیه تحریم های غیرقانونی و ناعادلانه آمریکا و رسیدن به توافقی خوب در این مذاکرات حاضر می شود.
نشست روز جمعه به پایان رسید و نتایج نشست از طرف ایران و طرف های مذاکرات مثبت ارزیابی شده است. کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا نیز بعد از برگزاری نشست بر قصد دولت بایدن برای در پیش گرفتن مسیر دیپلماسی با ایران تاکید نمودند.
ایران دو سند پیشنهادی راجع به لغو تحریم ها و اقدامات هسته ای به طرفین مذاکرات وین ارائه کرده و منتظر دریافت پاسخ است. این دو سند پیش نویس مقدمه ای بر سند سومی خواهند بود که مربوط به موضوع راستی آزمایی لغو تحریم ها است.1400/09/17
10:00:52
0.0 / 5
781
تگهای خبر: دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام