آمل از ششم بهمن شصت تا پنجم مهرماه هزار و چهارصد

آمل از ششم بهمن شصت تا پنجم مهرماه هزار و چهارصد

خبرگزاری نام: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره‌ی تشییع پیکر آیت الله حسن زاده آملی طی یادداشتی با یادآوری واقعه‌ی ششم بهمن ماه 1360 که آمل را به شهر هزار سنگر معروف کرد.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، غلامعلی حدادعادل عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره‌ی تشییع پیکر «آیت الله حسن زاده آملی» طی یادداشتی با یادآوری واقعه‌ی ششم بهمن ماه ۱۳۶۰ که آمل را به «شهر هزار سنگر» معروف کرد، این دو تجربه‌ی با فاصله‌ی چهل ساله را مایه‌ی عبرت برای مخالفان جمهوری اسلامی دانست.
وی تشییع کنندگان را همان مردم و فرزندان همان مردم چهل سال پیش توصیف کرد که در یک اجتماع عظیم انسانی گرد آمده اند تا با همه‌ی ارزش های وجودی آیت الله حسن زاده آملی تجدید عهد کنند.
متن کامل یادداشت حدادعادل با عنوان «آمل؛ از ششم بهمن شصت تا پنجم مهرماه هزار و چهارصد» در ادامه می آید:
روز دوشنبه پنجم مهرماه هزار و چهارصد، مراسم عظیم و با شکوه تشییع پیکر پاک آیت الله حسن زاده آملی را در اخبار تلویزیون مشاهده کردم و بر آن روحانی عارف وارسته سلام و درود فرستادم و بر مردم آمل آفرین گفتم.
اجتماع عظیم مردم آمل در مراسم خاکسپاری مرا بی اراده به یاد واقعه‌ی ششم بهمن ماه ۱۳۶۰ انداخت. در آن روزها عده ای از مارکسیست ها در یک عملیات مسلحانه از جنگل به شهر آمل حمله کرده بودند و تصور می کردند می توانند با تصرف این شهر جرقه‌ی یک قیام مسلحانه مقابل جمهوری اسلامی ایران را روشن کنند و سپس با همدستی سایر نیروهای کمونیست و چپ پس از آمل، کل مازندران و سپس ایران را فتح کنند؛ اما مردم آمل به آنها مجال ندادند که حتی برای چند ساعت هم که شده مزه‌ی پیروزی را بچشند.
در شب ششم بهمن مردم شهر از خانه بیرون ریختند، از روستاهای اطراف نیز به شهر آمدند و در کوچه و خیابان سنگر ساختند و به کمک سپاه و بسیج و نیروهای انتظامی رفتند و آن غائله را با نیروی ایمان خود قهرمانانه در نطفه خفه کردند. آمل از آن پس به همین مناسبت به «شهر هزار سنگر» معروف شد.
حالا پس از چهل سال همان آمل و همان مردم و فرزندان آن مردم در یک اجتماع عظیم انسانی با یک روحانی و عالم دینی برخاسته از یکی از روستاهای آمل (ایرا) وداع می کنند.
جمعیت آن قدر زیاد است که دوربین تلویزیون نمی تواند آنرا نشان دهد. زن و مرد و پیر و جوان و شهری و روستایی همه عزادارند. آنها آمده اند تا با همه ارزش های وجودی آیت الله حسن زاده آملی تجدید عهد کنند. در نظر آنها آیت الله حسن زاده، نمونه‌ی ایمان، دینداری، عرفان، اخلاق، علم و دانش و تعهد به انقلاب اسلامی و وفاداری به امام خمینی و رهبری امروز انقلاب شمرده می شود.
آری، این مردم، همان مردمند که چهل سال پیش حماسه آفریدند و اجازه ندادند شهرشان به دست ضد انقلاب سقوط کند. ده ها شهید دادند اما از انقلابی که برخاسته از دین و ایمانشان بود دفاع کردند. امروز هم با خلق حماسه ای دیگر نشان دادند که به قول حافظ:
گوهر مخزن اسرار همان است که بود - حقه‌ی مِهر بدان مُهر و نشان است که بود
این دو تجربه با فاصله چهل ساله می تواند درس عبرتی برای کسانی باشد که خیال براندازی جمهوری اسلامی ایران را در سر می پرورانند. حقیقت این است که کمونیست هایی که به آمل حمله کردند و دیگر همفکران آنها و همه کسانی که با وابستگی به اردوگاه های شرقی و غربی در همه سالهای بعد از پیروزی انقلاب، راه آنها را دنبال می کنند در محاسبه‌ی خود به خطا افتاده اند. آنها سخت در اشتباهند، برای اینکه مردم ایران را نشناخته اند و از عمق باور دینی مردم و گستردگی آن بی خبرند. آنها قدرت اجتماعی دین و قابلیت دین را در سازماندهی و بسیج توده های مردم نشناخته اند.
جنگ تحمیلی ۸ ساله با همین قدرت و ظرفیت اعتقاد دینی به پیروزی رسید و همین باور دینی است که امروزه آمریکا و غرب را در اعمال «فلج کننده ترین تحریم اقتصادی مقابل ایران» ناکام گذاشته است. آنها که قدرت دین را در سیاست و امنیت ایران دست کم گرفته اند مردم ایران را نشناخته اند. درس بزرگ و خیره کننده و اعجاب آور مردم آمل در تشییع پیکر آیت الله حسن زاده آملی این است که مردم ایران و قدرت هویت بخش و وحدت بخش دین را بشناسید.
یک بار دیگر به روح آن عالم ربانی و به مردم دیندار و غیرتمند آمل و به همه مردم ارجمند مازندران درود می فرستم.


منبع:

1400/07/07
22:43:59
0.0 / 5
963
تگهای خبر: زندان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام