گزارش خبرگزاری نام؛

شهادت ۲۵ فرهنگی آبادان جایی درتقویم ندارد

شهادت ۲۵ فرهنگی آبادان جایی درتقویم ندارد

دوم مهر ماه هر سال یادآور پر کشیدن 25 فرهنگی آبادان در بمباران ناجوانمردانه رژیم بعث است ولی این حادثه مهم جایی در تقویم های ندارد.خبرگزاری مهر؛ گروه استانها - لیلا بیراتی: ساعت ۱۱ و ۳۴ دقیقه قبل از ظهر دوم مهرماه ۱۳۵۹ را می توان از روزهای ابتدایی جنگ ایران و عراق و زمان قدرت نمایی ارتش استکبار مقابل قلم، علم و فرهنگ نام گذاری کرد چونکه هواپیماهای دشمن بعثی، ساختمان آموزش و پرورش آبادان را بمباران کردند تا خباثت خودرا به مردم انقلابی ایران اسلامی نشان دهند و بگویند که در این جنگ نابرابر به هیچ چیز پایبند نخواهند بود.
بمباران اداره آموزش و پرورش آبادان یادگار مظلومیت معلمان مخلصی است که جرم آنان تربیت انسان و آموزش انسانیت بود؛ آنها کسانی هستند که سلاح و دشمنی را نفی و پیشرفت آدمی را در سر می پروراندند اما کینه شیطان زمانه این نوع تفکر را نمی پسندید و سدی در مقابل اهداف شوم خود می دید.
با بمباران اداره آموزش و پرورش آبادان، ۲۵ تن از فرهنگیان شهر که در محل آموزش و پرورش جمع شده بودند تا باتوجه به شرایط جدید جنگی، تصمیم مناسبی را برای سال تحصیلی بگیرند اما نتوانستند جلسه خودرا به انتها برسانند چون رژیم بعثی با بمباران، آنها را شهید کرده بود و یاد این معلمان برای همیشه در خاطره مردم مقاوم ایران اسلامی خصوصاً مردم آبادان باقی می ماند.
اما با بررسی محل دفن شهدای دوم مهر در آرامستان آبادان، گلایه های مختلفی از کم کاری مسئولان درباره جانمایی، نصب المان و پایه کوبی مزار این شهیدان با بی سرانجامی مکاتبات و جلسات در ادوار گذشته مشاهده می شود و این امر نشان از پای کار نبودن تعدادی از مسئولان مرتبط خبر می دهد.
دفن ۱۳ شهید ِ معلم در آبادان
کارشناس امور شاهد و ایثارگران آموزش و پرورش شهرستان آبادان در گفتگو با خبرنگار مهر بیان می کند: ۱۳ نفر از شهدای دوم مهر در آبادان به خاک سپرده شدند و سایر شهدا طبق خواسته خانواده آنها به اهواز و سایر شهرستان های دیگر استان خوزستان منتقل شدند؛ همین طور تعداد خیلی کمی از این خانواده های شهدا در آبادان سکونت دارند و بیشتر آنها در شهرستان های دیگر زندگی می کنند.

مهدی قانعیان تاکید می کند: عموم مردم نمی توانند محل دفن شهدای دوم مهر آبادان را به آسانی پیدا کنند چون مشخصه ای روی قبرشان ندارند و پای کوبی برای شناخت این شهیدان با وجود پیگیری های صورت گرفته شده اما تا حالا انجام نشده است.
کارشناس امور شاهد و ایثارگران آموزش و پرورش شهرستان آبادان ادامه می دهد: در این راستا برای مشخص کردن و نصب پایه کوبی برای قبور این شهیدان گفته شده که بوسیله بنیاد شهید و بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس این امر باید پیگیری شود که دراین باره مکاتبات و درخواست هایی انجام شده اما نتیجه ای حاصل نشده است.
قانعیان می گوید: نمی دانیم متولی اصلی این امر چه کسی است؛ آیا بنیاد شهید، شهرداری، فرمانداری و سایر ارگان هاست و سوال دیگر این است که نهاد متولی اصلی آیا دستور جانمایی مزار شهدای دوم مهر را صادر و پیگیری می کند؟
وی یادآور می شود: همه می دانند به جهت اینکه نام این شهدا زنده نگه داشته شود، لازم است که یک پایه کوبی صورت گیرد یا تابلویی باشد تا نوع و محل شهادت این شهیدان ذکر و بر سنگ مزار آنها مشخصات کاملی از شهید برای بازدیدکننده نوشته شود.
کارشناس امور شاهد و ایثارگران آموزش و پرورش شهرستان آبادان اظهار می کند: محل دفن یا قبر این شهیدان پراکنده است که برخی در قسمت اول و برخی دیگر در بخش دوم گلزار هستند که در کل ۱۱ نفر در بخش اول و دو نفر دیگر هنوز شناسایی نشدند و نباید بگذاریم این شهدا به فراموشی سپرده شوند.
شهدای فراموش نشوند
«ایرج جلیلیان» بازمانده حادثه بمباران دوم مهر ۱۳۵۹ در شهرستان آبادان از حادثه آن روز آموزش و پرورش می گوید: فرهنگیان آبادان در تدارک جلسه ای تحت عنوان بازگشایی مدارس و نحوه چگونگی آن بودند که دو فروند از هواپیماهای عراقی در آسمان آبادان ظاهر شده و ضمن شکستن دیوار صوتی بمب های خودرا بر سر فرهنگیان حاضر در این محل فرو ریخته و از محل متواری شدند و بعد از چند لحظه برگشتند و مردمی را که برای مساعدت با محل نزدیک شده بودند به رگبار بستند.
وی بیان می کند: در این حادثه حدود ۲۵ نفر از آموزش و پرورش آبادان به شهادت رسیدند که در رأس آنها «صمد صالحی» بود و تعدادی نیز مجروح شدند و پس از سانحه افرادی که سرپا بودند با مردم آن محله برای کمک شتافتند و زخمی ها و شهدا را جمع کردند و بعد از مدت ۱۰ دقیقه مسئولان شهر نیز برای کمک رسیدند.
ایرج جلیلیان می گوید: از مسئولان امر درخواست می کنم که یادمانی برای این شهیدان به احترام فرهنگ، علم، آموزش و پرورش در گلزار شهدای آبادان تهیه و راه اندازی شود تا مردم بیشتر و بهتر از گذشته و جنگ هشت ساله دفاع مقدس آگاه شوند تا آنرا به نسل های آینده خود منتقل کنند.
ثبت در تقویم
فرزند شهید غلامعلی باقرزاده یکی از شهدای این حادثه نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار می کند: سه شهید از شهدای دوم مهر آموزش و پرورش آبادان در بهشت شهدای اهواز به خاک سپرده شدند که یکی از آنها غلامعلی باقرزاده است.
وی ادامه می دهد: این شهدا از نخستین شهدای غیرنظامی ایران هستند که توسط رژیم بعثی عراق شهید شد و باتوجه به کسوت معلمی این شهدا دوم مهر باید بعنوان روز ملی و روز آموزش و پرورش در کشور نام گذاری شود.
وی می گوید: حداقل انتظار ما این است که برای بازگشایی مدارس این روز را در تقویم ذکر کنند چون شهدای آموزش و پرورش آبادان برای بحث فرهنگ و آموزش شهید شدند.
فرزند شهید باقرزاده با اشاره به این که سال هاست که نام این شهدا فقط در منطقه خودمان وجود دارد، تاکید می کند: نام این شهدا را باید به تمام کشور و نسل های قبل و بعد معرفی نماییم.
شوک عظیم
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران آبادان در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: در ایام اولیه جنگ با بمباران آموزش و پرورش و شهادت معلمان یک شوک عظیمی به مردم وارد شد که جوانان آبادانی مصمم شدند تا با ایثارگری و جان فشانی از شهر دفاع کنند.
علی ثامری ادامه می دهد: گلزار شهدا یک طرح ملی است که مزار شهدا برمبنای طرح ملی شهدا ساماندهی شده که مبنای آن نام و نام خانوادگی تاریخ شهادت مشخصات شهید است اما حادثه دوم مهرماه ۱۳۹۵ در این طرح قید نشد.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران آبادان می گوید: در اوایل جنگ شهدا بصورت پراکنده در گلزار شهدا دفن می شدند مانند شهدای سینما رکس اما در ادامه جنگ ساماندهی صورت گرفت.
وی تاکید می کند: شناسایی مزار شهدای دوم مهر بوسیله تاریخ شهادت و تابلویی که نوشته شده شهدای دوم مهر ۱۳۵۹ قابل شناسایی است.
ثامری می گوید: اداره آموزش و پرورش آبادان باید پایه کوبی را انجام دهد و ما در این راستا رواق خالی را در اختیار این اداره گذاشته ایم که نام شهیدان را با کاشی کاری به همراه تصویرشان نصب کنند تا یادمانی برایشان درست شود.

1400/07/03
09:17:21
0.0 / 5
839
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام