پیشنهاداتی جهت استفاده برجامی ایران از تیرگی روابط فرانسه و آمریکا

پیشنهاداتی جهت استفاده برجامی ایران از تیرگی روابط فرانسه و آمریکا

به گزارش خبرگزاری نام یک کارشناس ارشد مسائل بین الملل اظهار داشت: سال جاری فضای نیویورک متأثر از تیرگی روابط میان فرانسه (اتحادیه اروپا) با آمریکا، استرالیا و بریتانیا به دنبال ماجرای لغو قرارداد خرید زیردریایی ها خواهد بود و ایران می تواند از این فرصت جهت طرح دیدگاه هایش در زمینه عدم اشاعه و مطالباتش در مبحث برجام استفاده نماید.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، رضا نصری در یک رشته توییت نوشت: «امسال فضای نیویورک متأثر از تیرگی روابط میان فرانسه (اتحادیه اروپا) با آمریکا، استرالیا و بریتانیا به دنبال ماجرای لغو قرارداد خرید زیردریایی ها خواهد بود. فرانسه این ماجرا را محدود به یک قرارداد نمی بیند بلکه مقدمه بازبینی روابط راهبردی طرفین ارزیابی می نماید.

در چنین فضایی، طرح دست کم سه مقوله در رابطه با ماجرای زیردریایی ها توسط وزیر امور خارجه ایران دکتر امیرعبداللهیان که به پرونده برجام هم مربوط است، می تواند اثرگذار و مفید باشد:

اول، مقوله «عهدشکنی» در مناسبات بین المللی است که - بخاطر Appeasement با ترامپ همچون در ماجرای برجام - امروز دامن گیر روابط دولت های غربی با یکدیگر هم شده است. حتی با وجود مخالفت ایران با انعقاد قرارداد میان استرالیا و آمریکا، طعنه به طرف غربی در اینباره خالی از لطف نیست.

دوم، مقوله «عدم اشاعه» است چون که زیردریایی هایی که استرالیا از آمریکا سفارش داده با اورانیوم غنی شده بالای ۹۰ درصد کار می کند و این درصد غنایی است که برای سلاح هم به کار می آید. انتقال این مواد از یک کشور دارنده سلاح هسته ای به یک کشور غیرمسلح با موازین و اهداف NPT مغایرت دارد.

به احتمال بسیار زیاد سایر دولت ها در مجمع عمومی به این مورد اشاره خواهند کرد اما طرح آن از طرف ایران - که سال هاست مورد اتهامات بی اساس در زمینه عدم اشاعه و نقض NPT از طرف همین کشورهاست - وزن و جذابیت دیگری دارد.

سوم، مقوله «صلح و امنیت جهانی» است. با عنایت به این که همکاری استرالیا، آمریکا و بریتانیا در حوزه زیردریایی هسته ای با هدف مقابله راهبردی با چین صورت گرفته، جای آن دارد ایران نسبت به این مورد حساسیت نشان دهد. حساسیت نشان دادن ایران در موضوعی در رابطه با امنیت چین - با عنایت به عضویت جدید ایران در سازمان همکاری شانگهای - حرکت معناداری خواهد بود.

علاوه بر اینها، درصورتیکه نماینده فرانسه (احتمالا وزیر امور خارجه آن) از تریبون مجمع عمومی بحث «خسارت» در ماجرای زیردریایی ها را مطرح نمود، نماینده ایران می تواند از زمان «حق پاسخگویی» در آن جلسه استفاده نماید و در مورد بحث خسارت در قضیه نقض برجام طرح پرسش کند.»

منبع:

1400/06/30
07:55:28
0.0 / 5
918
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام