رییس سازمان حج خبر داد

دستگیری ۵۴ ایرانی در عراق و جزئیات اربعین

دستگیری ۵۴ ایرانی در عراق و جزئیات اربعین

به گزارش خبرگزاری نام رئیس سازمان حج و زیارت از دستگیری ۵۴ ایرانی که غیر مجاز وارد خاک عراق شده بودند، اطلاع داد و اظهار داشت: ثبت نام اربعین تا ۴۸ ساعت دیگر ادامه دارد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، علیرضا رشیدیان همزمان با فرارسیدن زمان سفر اربعین در نشست خبری کمیته اعزام ستاد اربعین که دوشنبه ۲۹ شهریورماه در سازمان حج و زیارت برگزار شد، خاطرنشان کرد: تا زمان سفر الکاظمی، نخست وزیر عراق به ایران، سفارت عراق دستورالعملی در زمینه ویزا ابلاغ نکرده بود و وضعیت اربعین روشن نبود. پس از سفر نخست وزیر این کشور، در بیانیه دولت عراق با اعزام زائرین خارجی از مرز هوایی موافقت شد.
او ضمن اشاره به شروط عراق و سه شرط برای ورود زائرین خارجی به این کشور اظهار داشت: ویزای معتبر، کارت واکسیناسیون و داشتن گواهی نامه منفی کرونا همچون شروط عراق بود که بر مبنای آن، پیش ثبت نام شروع شد و بیشتر از ۱۵۶ هزار نفر در سامانه سماح پیش ثبت نام کردند.
وی ادامه داد: چهارشنبه گذشته پیش ثبت نام متوقف گردید تا به افرادی که تایید واکسیناسیون شدند، اعلام گردد ثبت نام خویش را قطعی کنند.
رئیس کمیته اعزام ستاد اربعین اظهار داشت: در اولین مرحله ۴۲ هزار نفر حائز شرایط اعزام زیارت اربعین شدند. بعد از آن باردیگر سامانه سماح برای پیش ثبت نام و تکمیل ظرفیت باز شد و تابحال هم ۵۲ هزار و ۸۱۷ نفر ثبت نام قطعی کرده اند.
رشیدیان همینطور از صدور ۳۴ هزار ویزا تا این لحظه با همکاری سفارت عراق و کنسولگری های آن در تهران، مشهد و اهواز اطلاع داد و اضافه کرد: به علت استعلام از سامانه واکسیناسیون برخی افراد اجازه ثبت نام نداشتند که با برنامه ریزی صورت گرفته چهارهزار سهمیه را برای اعزام گروهی بخصوص زوج ها پیشبینی کردیم که بتوانند ثبت نام خویش را در سامانه تکمیل کنند.
او اظهار نمود: با عنایت به ۶۰ هزار نفر سهمیه ای که برای ایران درنظر گرفته شده است، حداکثر تا ۴۸ ساعت آینده این ثبت نام و ظرفیت تکمیل می شود و بعد از ثبت نام قطعی زائرین و دریافت ویزا و صدور کارت واکسن، مشخصات افراد حائز شرایط در سازمان هواپیمایی بارگذاری می شود تا بتوانند بلیت تهیه کنند.
وی همینطور اظهار داشت: از تعدادی که ثبت نام قطعی داشته اند ۷۰ درصد آقا و ۳۰ درصد خانم بوده اند که برای اسکان این زائرین با عنایت به محدودیت ها و مشکلاتی که سالهای گذشته برای اسکان زائرین پیش آمد، با کمیته اسکان و موکب ها هماهنگ شده است.
به قول او، با عنایت به ثبت نام اولیه ۵۵درصد متقاضیان سفر اربعین زیر ۵۰ سال و ۴۵ درصد بالای ۵۰ سال هستند.
وی ادامه داد: ۵۰۰ موکب برای اسکان زائرین در شهرهای نجف، کربلا و کاظمین پیشبینی شده است که البته به زائرین سفارش می شود سریع تر برگردند و فقط کربلا و نجف را زیارت کنند.
رئیس سازمان حج و زیارت درباره مشکلاتی که در فروش بلیت پرواز اربعین پیش آمده است، اظهار نمود: برخی دفاتر فروش بلیت پرواز هزینه بالایی از زائرین دریافت نمودند و برخی دیگر هم فقط بلیت رفت را فروختند که خلاف دستورالعمل سازمان هواپیمایی است که سامانه رسیدگی به مشکلات سازمان هواپیمایی پاسخگو خواهد بود.
رشیدیان بیان نمود: دفاتر و آژانس های هواپیمایی در زمان پیک پروازی قیمت را معمولاً بالا می برند، اما برای اربعین شرکتهای هواپیمایی هماهنگی کردند که هزینه پروازهای اربعین از نرخ عادی هم پایین تر برود که امیدواریم رضایتی برای زائرین باشد.
رئیس کمیته اعزام ستاد اربعین ضمن اشاره به برخی تخلفات از جانب شرکت هواپیمایی العراقیه که برخلاف شرط دولت عراق، به برخی از اتباع ایرانی بدون ویزا بلیت فروخته بود، اظهار نمود: محدودیتی برای شرکت هواپیمایی عراقی برای اعزام ۶۰ هزار زائر اربعین با رعایت کرامت ایرانی ها نداریم، اما با عنایت به اینکه صدور ویزا با بلیت را دولت عراق ملغا کرده بود، امکان اعزام بدون دریافت ویزا آن هم پیش از سفر وجود ندارد.
رشیدیان خاطرنشان کرد: در ایام گذشته، دفتر نخست وزیری دولت عراق دو بیانیه صادر کرد که شرط آنها برای ورود زائرین ایرانی صدور ویزای معتبر بود. علاوه بر این، فروش ویزا همراه با بلیت منجر به مشکلاتی شد تا جایی که در بعضی پروازها حتی تا ۲۴ ساعت مسافران در فرودگاه ها معطل بودند.
رئیس سازمان حج و زیارت افزود: عراق سال قبل هیچ زائر خارجی را برای اربعین نپذیرفت. با این حال، وزیر ایران در عراق در تلاش بود تا سهمیه ایران در اربعین سال جاری به۵۰۰ هزار نفر برسد که در نهایت سهمیه ایران ۶۰ هزار نفر شد.
وی درباره نگرانی موج ششم کرونا در آبان ماه با تکیه بر اینکه این نگرانی ارتباطی با اربعین ندارد، بیان نمود: در ثبت نام زائرین اربعین مطابق بخشنامه دولت عراق روی اعزام زائرانی که دو دز واکسن زده اند متمرکز شده ایم و تا آخر سفر هم به رعایت دستورالعمل های بهداشتی اهمیت می دهیم. همه زائرین در برگشت هم به صورت مجانی تست می شوند و زائرانی که علایم داشته باشند به مراکز قرنطینه هدایت می شوند.
رئیس سازمان حج و زیارت درباره وجوهی که شرکت فرودگاهی خصوصی نجف دریافت می کند، اظهار داشت: با وجود مذاکرات و پیگیری ها این مبلغ همچنان بالا است و مشکل پا برجا باقی مانده است. با این حال، قرار شد بعضی از شرکتهای هواپیمایی که به فرودگاه نجف بدهکار بودند، بتوانند در روزهای اربعین پروازهای خود به این فرودگاه را از سر بگیرند.
او بیان نمود: امیدواریم با اجرای سفر اربعین، در صورت کسب مجوز ستاد کرونا اعزام محدود و مدیریت شده به عتبات عالیات ادامه پیدا کند.
رئیس کمیته اعزام ستاد اربعین درباره محدودیت سفر برای زائرانی که واکسن برکت و تاییدنشده سازمان بهداشت جهانی را زده اند، اظهار داشت: طی توافق با طرف عراقی مشکلی در نوع واکسن نیست. فقط باید کارت واکسیناسیون برای متقاضی سفر اربعین صادر شده باشد. کارت واکسنی که برای حجاج صادر می شود، مورد شناخت و قبول طرف خارجی است، این کارت ها هم به همراه پاسپورت ارسال می شود.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره گران فروشی بلیت و هزینه سفر اربعین در شرکتهای زیارتی، اظهار داشت: دفاتری که بند پ (سفرهای زیارتی) دارند مجوز فروش بلیت پرواز ندارند. امکان دارد یک دفتر مجوز بند ب و الف هم داشته باشد و هر سه فعالیت تور، پرواز و زیارت را انجام دهد. اما طبق هماهنگی که با سازمان هواپیمایی صورت گرفته با تمام دفاتری که بلیت بالاتر از نرخ می فروشند برخورد می شود که روز گذشته این صورت گرفت. طبق مصوبه قیمت دوسره ۵ میلیون تومان و یکسره ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده که بعضی از دفاتر حاضر به عرصه بلیت رفت و برگشت نبودند و فقط بلیت یکسره به خاطر قیمت آن فروخته می شد، به سازمان هواپیمایی اعلام گردید که برخورد لازم صورت گرفت.
رشیدیان همینطور تصریح کرد: خروج از مرزهای زمینی ممنوع می باشد و فقط مرز مهران برای برگشت هماهنگ شده است.
رئیس سازمان حج و زیارت در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره خروج زائرین از مرز کردستان و برخوردهای که در این ناحیه صورت گرفته است، اظهار داشت: تردد از این منطقه به خاک عراق از قبل هم ممنوع بود. روز گذشته ۵۴ نفر در اقلیم کردستان دستگیر شدند، چون تردد از آن منطقه به عراق تابع مقرراتی است. چند نفری رفته بودند، اما با افزایش تعداد این زائرین و ترددها، عراق برخورد کرد و سفارت ایران در حال پیگیری وضع این زائرین است.
رشیدیان بیان نمود: از زائرین خواهش می نماییم از مرزهای غیر مجاز این سفر را انجام ندهند.
منبع:

1400/06/29
13:43:07
0.0 / 5
1095
تگهای خبر: ابلاغ , برنامه , دولت , قاضی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام