یك وكیل دادگستری:

دادن نمره منفی به قضاتی که آرایشان نقض می شود بسیار مفید می باشد

دادن نمره منفی به قضاتی که آرایشان نقض می شود بسیار مفید می باشد

به گزارش خبرگزاری نام یک وکیل دادگستری در واکنش به اظهار نظر رئیس دیوان عالی کشور در خصوص درنظر گرفتن نمره منفی برای قضاتی که رای هایشان نقض می شود، اظهار داشت: دادن نمره منفی به قضات کار بسیار مفیدی است چونکه یکی از ملاک های ارزیابی قضات می تواند آرای آنها باشد.محمود علیزاده طباطبایی در گفتگو با ایسنا، در ارتباط با اظهارنظر رئیس دیوان عالی کشور در خصوص اینکه «برای قضاتی که آراء آنها مشمول ماده ۴۷۷ شود و نقض گردد نمره منفی در نظر گرفته می شود» اظهار داشت: متاسفانه در سیستم دادگستری، نظام ارزشیابی صحیحی وجود ندارد و این ارزیابی باید از ابتدا یعنی نظارت از مرحله دادسرا تا دیوان عالی کشور وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد: بازپرسی که قرارهایش نقض می شود، قاضی که رای هایش در مرحله تجدید نظر نقض می شود و همچنین قضاتی که آرایشان در دیوان عالی کشور نقض می شود باید نمره منفی بگیرند. درهرحال نقض آرا به علت ایراداتی است که به رای وارد است ولی متاسفانه نظام ارزشیابی تاکنون در تشکیلات قضایی نبوده است و متاسفانه بسیاری از قضاتی که آرایشان نقض می شود روز به روز ارتقا پیدا می کنند و در مراجع بالاتری قرار می گیرند.

این حقوقدان با بیان اینکه دادن نمره منفی به قضات کار بسیار مفیدی است اظهار داشت: یکی از ملاک های ارزیابی قضات می تواند آرای آنها باشد بویژه اینکه آرا منتشر شود و صاحب نظران بتوانند نسبت به آرا نظر دهند و آرا را ارزیابی کنند و این کار در تشکیلات قضایی کار بسیار مثبتی است.

علیزاده طباطبایی در پاسخ به این سؤال که چرا تعداد آرایی که نقض می شود زیاد است اظهار داشت: یکی از علل آن این است که سر قضات بسیار شلوغ است و بی دقتی می کنند و دلیل دیگر آن است که آموزش آنها کامل نیست. چهار سال در دانشگاه درس خواندند و آموزش در حین خدمت به آن صورت نداشتند و نتیجه این می شود که آرا با بی دقتی صادر می شود. امکان دارد این مسئله خدایی نکرده ناشی از فساد در تشکیلات قضایی هم باشد.

به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، رئیس دیوان عالی کشور چندی قبل ضمن اشاره به اظهارات رئیس قوه قضاییه در مورد قضاتی که به صورت مکرر رأی خلاف بیّن شرع صادر می کنند، اظهار داشت: بر مبنای تدابیر اتخاذ شده، از این پس برای قضاتی که آراء آنها مشمول ماده ۴۷۷ شوند، و نقض گردد نمره منفی در نظر گرفته می شود و در صورت تکرار برخوردهای دیگری با آنها صورت می گیرد.

منبع:

1400/06/06
08:56:02
0.0 / 5
1035
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام