طحان نظیف:

شورای نگهبان از نقد منصفانه استقبال می كند

شورای نگهبان از نقد منصفانه استقبال می كند

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: هر جایی نقد منصفانه ای وجود داشته باشد، حتما در شورای نگهبان از آن استقبال می نماییم و معتقد به آن هستیم که باید مدام خودمان را ارتقا دهیم.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، هادی طحان نظیف، سخنگو و عضو حقوقدان شورای نگهبان امروز (شنبه) در ساگرد تأسیس این نهاد در گفتگویی تلویزیونی، اظهار داشت: بنده در جلسه شورای نگهبان خدمت کدخدایی و اعضای محترم عرض کردم که سخنگویی پس از جناب کدخدایی کار سختی است و وی تراز حوزه سخنگویی و اطلاع رسانی را ارتقا داد، ارتباط خوبی با رسانه ها داشت و در این ۱۳ سال که سخنگوی شورای نگهبان بود، ساحت اطلاع رسانی را ارتقا داد و ارتباط نزدیکی را با رسانه های طیف های مختلف داشت.
وی افزود: امیدواریم که وی، ما را از ایده ها و نظرات خود محروم نکند، البته این قول را داده است که تجربیات خویش را در اختیار بنده قرار دهد.
سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: حقیقت این است که حوزه سخنگویی و اطلاع رسانی در شورای نگهبان بسیارحوزه مهم و اثرگذاری است و همینطور جای ارتقا هم دارد و در تلاش هستیم این ارتباط دو سویه با مردم عزیزمان حفظ شود.
طحان نظیف خاطرنشان کرد: وجود نهاد صیانت کننده از قانون و شرع، قبل انقلاب هم یک دغدغه مهم میان مردم و بزرگان کشور بوده است و سابقه آن شاید به اصل طراز در دوره مشروطه بازگردد که در آن، تقریباً یک نهادی همانند شورای نگهبان پیشبینی شده بود که مصوبات مجلس را بررسی می کرد تا مصوبات خلاف شرع نباشند اما متاسفانه با عنایت به مشکلاتی که در حوزه قانون نویسی و مجموع دلایلی دیگری که وجود داشت، این مساله در آن دوره فرصت اجرا شدن پیدا نکرد ولی این دغدغه همچنان وجود داشت.
وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی همزمان که قانون اساسی نوشته می شد، به این دغدغه توجه شد که قوانین بعنوان ریل گذار برنامه های کشور بعد از تصویب توسط مجلس باید از این منظر که مغایر قانون اساسی و شرع مقدس نباشد، بررسی شوند. البته این منحصر در قانون اساسی ما نیست بلکه در قانون اساسی کشورهای دیگر همچون فرانسه هم، یک نهاد بعنوان پاسدار و صیانت کننده از قانون اساسی وجود دارد.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه صلاحیت دوم شورای نگهبان تفسیر قانون اساسی است، خاطرنشان کرد: قانون اساسی، قانون اول و مادر کشور است و اگر در مواردی، ابهاماتی در مقام اجرا به وجود آمد، باید نهادی وجود داشته باشد که نظر رسمی و تفسیر خودش را عرضه نماید. شورای نگهبان از آغاز انقلاب تابحال تفاسیر مختلفی را برپایه سوال ها و استفساریه ها منتشر نموده و به تمام سوالات در این حوزه پاسخ داده است.
طحان نظیف، صلاحیت سوم شورای نگهبان را نظارت بر انتخابات های ریاست جمهوری، خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی و همینطور همه پرسی معرفی نمود و عنوان کرد: البته در این بین، نظارت بر انتخابات شوراها بر عهده شورای نگهبان نیست بلکه مجلس شورای اسلامی این وظیفه را عهده دار است.
وی اظهار داشت: چهارمین صلاحیت شورای نگهبان که کمتر به آن توجه می شود صلاحیت فقهای شورا نسبت به استعلاماتی است که از آنها صورت می گیرد. قانون اساسی ما یک قانون اساسی مترقی است و هر کدام از مردم کشورمان می توانند اگر مصوبه ای و یا آئین نامه ای را به زعم خودشان خلاف شرع می دانند، به دیوان عدالت اداری مراجعه نموده و از آن مصوبه یا آئین نامه شکایت کنند. استعلام درباره وجه خلاف شرع بودن این شکایات از فقهای معظم شورای نگهبان صورت می گیرد و آنها این شکایات را بررسی می کنند.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: این خیلی مترقی است که در جمهوری اسلامی ایران یک فرد نسبت به آئین نامه یا مصوبه ای شکایت کند و به آن شکایت رسیدگی شود و اگر خلاف شرع باشد آن مصوبه باطل شود. مثلاً در هفته گذشته فقهای شورای نگهبان ۴ جلسه را جهت رسیدگی به برخی از این شکایات برگزار کردند و این هفته هم جلسات دیگری در همین باره برگزار می شود.
طحان نظیف عنوان کرد: تفاسیری که شورای نگهبان در این ۴۰ سال داشته است را اگر بررسی نماییم، نشان داده است که اتفاقاً شورای نگهبان بسیار تاکید به متن قانون اساسی دارد و شاید بعضی ها ما را با همین نگاه مورد نقد قرار دهند که باید از متن قانون بگذریم و نسبت به روح قانون دقت کنیم ولی در آن صورت هم اشکال می کنند که اگر از متن جدا شویم، امکان دارد مقداری سلایق افراد در نظر گرفته شود.
وی درباره نصاب آرای اعضای شورای نگهبان درباره مصوبات، اظهار داشت: نصاب رأی گیری درباره تفسیر قانون اساسی نصاب بالایی است. در مورد مصوبات مجلس، ما به ۷ نفر نیاز داریم اما برای تفسیر قانون اساسی ما به بیشتر از ۹ رأی نیاز داریم یعنی سه چهارم آرا.
سخنگوی شورای نگهبان افزود: شورای نگهبان نهادی است برآمده از انقلاب اسلامی و برای پاسداری از ارزش های انقلاب اسلامی بوجود آمده و بخشی از این ارزش ها در شرع و قسمتی دیگر در قانون اساسی ما متبلور شده است. قانون اساسی هر کشوری، برآمده از ارزش های آن کشور است و در واقع مباحثی که برای مردم بسیار اهمیت دارد در قانون اساسی ذکر می شود و طبیعتا نهادی که نقش صیانت کننده از این قانون را برعهده دارد، بسیار نهاد مهمی است حالا بخواهد شورای نگهبان باشد یا هر مرجع یا نهاد دیگری و چه در داخل کشور و چه در خارج کشور؛ مثل جایگاه شورای قانون اساسی در فرانسه یا دادگاه قانون اساسی در کشورهای دیگر.
طحان نظیف اظهار داشت: اموری که به شورای نگهبان سپرده شده، امور بسیار مهمی است. بالاخره نظارت بر مصوبات یعنی نظارت بر برنامه هایی که مقرر است لباس قانون به خود بگیرد و اجرا شود، بنابراین نهادی باید این وظایف را برعهده داشته باشد که از توانمندی های تخصصی و حرفه ای برخوردار باشد و حرف آن فصل الخطاب باشد.
وی افزود: ما در شورای نگهبان تلاش مان این است که بر حقوق مردم پافشاری نماییم چون که قانون اساسی و شرع بر حقوق مردم پافشاری می کند و تلاش مان این است که این وظیفه را بدون اشکال و با خطای کمتری انشاالله انجام بدهیم.
سخنگوی شورای نگهبان درباره نقد به شورای نگهبان هم عنوان کرد: در هر جایی نقد منصفانه ای وجود داشته باشد، حتما در شورای نگهبان از آن استقبال می نماییم و معتقد به آن هستیم که باید مدام خودمان را ارتقا دهیم و به روز نماییم و مشکلات مان را برطرف نماییم.
طحان نظیف بیان نمود: البته بخشی از حملاتی که به شورای نگهبان می شود به این دلیل است که بالاخره شورای نگهبان پاسدار جمهوریت و اسلامیت نظام است. در بحث انتخابات، پاسداری از آرای مردم بسیار برای شورای نگهبان اهمیت دارد، در همین جلسه اخیر شورای نگهبان که انتخابات میان دوره ای یک حوزه ای را بررسی کردیم، حدود ۴۵ رأی اختلاف وجود داشت، البته در ادوار گذشته اختلاف ۳ الی ۴ رأی هم داشته ایم، اما شورای نگهبان صرفاً بر پاسداری از حق مردم پافشاری کرده و برای تک تک آرای مردم اهمیت قائل است.
وی خاطرنشان کرد: شورای نگهبان پاسدار جمهوریت نظام و اسلامیت نظام است اما امکان دارد عده ای برنتابند و امکان دارد عده ای بخواهند در نتایج خدشه کنند، یا در حوزه های مختلف دیگری که شورای نگهبان وظایفی را بر عهده دارد، امکان دارد یک عده فکر کنند که اگر به شورای نگهبان حمله کنند، شورای نگهبان شاید نتواند وظایف خودش را انجام دهد.
عضو حقوقدان شورای نگهبان تصریح کرد: البته الحمدالله شورای نگهبان وظایف خودش را در این ۴ سال به درستی انجام داده است، در عین حال ما خودمان را مصون از خطا و اشکال نمی دانیم و از هر نقد منصفانه ای در جهت ارتقای وضع موجود استقبال می نماییم.

1400/04/26
15:17:09
0.0 / 5
1068
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام