خضریان در تشریح جلسه كمیسیون اصل ۹۰:

كمیته ای برای رسیدگی به تخلفات وزارت نفت در مجلس تشكیل می شود

كمیته ای برای رسیدگی به تخلفات وزارت نفت در مجلس تشكیل می شود

به گزارش خبرگزاری نام سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مقرر است کمیته ویژه ای در کمیسیون اصل نود مجلس تشکیل و پرونده ها و تخلفات گوناگون وزارت نفت بصورت دقیق بررسی شود.علی خضریان در گفتگو با خبرنگار مهر، در تشریح جلسه امروز (دوشنبه) کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: پرونده های واصله نسبت به شکایات مطرح شده درباب وزارت نفت با حضور وزیر نفت، نمایندگان دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وی بیان کرد: طرح خط لوله انتقال نفت خام گوره-جاسک نخستین موضوع مطرح شده در جلسه امروز بود. این خط لوله به طول یک هزار کیلومتر جهت انتقال نفت خام با هدف توسعه سواحل مکران و تمرکززدایی در دست راه اندازی است. گزارش هایی به کمیسیون اصل نود درباب روش اجرای پروژه یاد شده و عملکرد وزارت نفت پیرامون شتابزدگی در این راستا واصل شده است و مسائلی مانند مشکلات تلمبه خانه ها، برق رسانی، راه اندازی مخازن بخش دریایی عنوان شد.
نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: سازوکار تامین مالی طرح های نگهداشت و افزایش تولید چاه های نفتی و همین طور تخلف وزارت نفت در زمینه عدم نظارت در سهیم ساختن مردم استانهای مسیر خط لوله اتیلن غرب در سهام شرکت های پتروشیمی مستقر در مسیر، تحت انحصار قرار گرفتن خط لوله اتیلن غرب توسط هلدینگ پتروشیمی باختر، توسعه میادین مشترک آزادگان جنوبی، یادآوران و یاران شمالی و جنوبی از دیگر موضوعات مطرح شده در این نشست بود.
خضریان اظهار داشت: همین طور میدان مشترک لایه نفتی پارس جنوبی دارای عملکرد روزانه ۴ هزار بشکه است، در صورتیکه طبق برنامه باید ۳۰ هزار بشکه تولید می شد که متاسفانه اقدامات مناسبی در این راستا صورت نگرفته است.
وی با اعلان اینکه مبادرت به پیش بینی پایه های تشویقی فراقانونی مادام العمر برای تعدادی از نیروهای انسانی در وزارت نفت از دیگر مسائل مطرح شده در حضور وزیر نفت بود، اشاره کرد: در این اقدام، سازمان بازرسی و دیوان عدالت اداری به مسئله پرداختند و از آن جلوگیری کردند اما باید مشخص شود چرا این مهم رخ داده است.
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با اعلان اینکه راه اندازی پارک علم و فناوری با وجود دانشگاه و پژوهشکده صنعت نفت و عدم اجرای قانون برنامه ششم درباب ایثارگران نیز در جلسه امروز مورد بررسی قرار گرفت، اضافه کرد: وظایف قانونی وزیر درباب ابلاغ قانون جذب این افراد در جلسه عنوان شد و بیژن زنگنه اعلام نمود این مهم ابلاغ گردیده و پس قرار شد به روش اجرای آن رسیدگی شود.
خضریان گفت: همین طور سرمایه گذاری میلیاردی سوآپ نفت خام، حیف و میل دارایی ها و اموال صندوق بازنشستگی نفت، طرح واگذاری برنامه های توسعه ۲۹ میدان-مخزن شرکت های ملی مناطق نفت خیز جنوب، فلات قاره و نفت مرکزی در قالب ۳۴ بسته سرمایه گذاری، آدرس غلط دادن درباب بومی سازی دانش فنی لوله های بدون درز CRA و حیف و میل دارایی ها و اموال شرکت های پالایشی و تخفیف های نجومی نیز در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وی اظهار داشت: باتوجه به تعداد زیاد پرونده ها، قرار شد کمیته ویژه ای با حضور نماینده تام الاختیار وزارت نفت، سازمان بازرسی و دیوان محاسبات در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تشکیل و پرونده ها بصورت دقیق بررسی شود تا تخلفات و مطالب مطرح شده تعیین تکلیف شود.


منبع:

1400/04/21
18:44:08
0.0 / 5
802
تگهای خبر: ابلاغ , برنامه , پروژه , پرونده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام