علیپور :

پروژه بی تفاوتی به انتخابات شكست خورده است

پروژه بی تفاوتی به انتخابات شكست خورده است

یک کارشناس مسائل سیاسی اظهار داشت: پروژه بی تفاوتی به انتخابات که ابعاد داخلی و بین المللی آن توسط تعدادی رسانه با منابع مالی خارجی دنبال می شد با مشارکت مردم در انتخابات شکست خورد.محمدرضا علیپور عضو هیئت علمی دانشکده علوم سیاسی دانشگاه علوم تحقیقات در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به مخدوش کردن حقوق مدنی عده ای از هم وطنان خارج از کشور جهت شرکت در انتخابات، اظهار داشت: این مساله بیشتر از آنکه حقوقی باشد ابعاد سیاسی دارد و بنده نیز به دنبال بررسی حقوقی و جلوه دادن حقوقی این مساله نیستم.
علیپور اضافه کرد: شرکت در انتخابات بعنوان یک تعهد مشارکت مدنی محسوب می شود، که همانند سایر بحران های اجتماعی نظیر لزوم اهداء خون یا کمک های داوطلبانه تعهد مدنی شمرده می شود، پس اگر فردی قائل به شرکت در سرنوشت اجتماعی خود و نسل های پس از خود باشد در همه دنیا حق مدنی وی شمرده می شود که بتواند در آن شرکت کند، جدا از آنکه شرکت در انتخابات علاوه بر حق مدنی دارای رویکرد فقهی است که جلوه ای از حکم و تکلیف شرعی نیز در خود دارد.
این استاد دانشگاه اشاره کرد: انتخابات پشت سر گذاشته شده که علاوه بر ریاست جمهوری انتخابات خبرگان رهبری، میان دوره ای مجلس و از همه مهمتر شورای شهر را در خود داشت، نمایش کاملی از حقوق شهروندی بود و مبنای فقهی و تکلیفی برای مشارکت در آن در همه کشورها وجود دارد و حتی می تواند بعنوان یک الزام از طرف کشورها مطرح شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه اضافه کرد: عده ای از رسانه های خارجی که مشخص است منابع مالی آنها از کجا تامین می شود، تلاش کردند با بی تفاوتی اجتماعی که هم بعد داخلی و هم بعد بین المللی دارد، دوگانه انتخاب و تبعیت را از بعد منفی آن تعمیق بخشند.
علیپور در ادامه اشاره کرد: پروژه بی تفاوتی اجتماعی می تواند مسائل حاشیه ای را جایگزین همه مسائل اصلی کرده و مسئولیت گریزی را افزایش داده و نابرابری و فقر را عمیق تر کند.
وی اشاره کرد: پروژه ای که از آن سوی مرزها و بوسیله چندرسانه ای دنبال می شد، با مشارکت شهروندان در انتخابات به مدلول کلمه شکست خورد و فشارهای اقتصادی و مشکلات موجود نتوانست مردم را از رفتن پای صندوق های رای منصرف کند.

1400/04/02
18:57:30
0.0 / 5
888
تگهای خبر: پروژه , حكم , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام