محتشمی پور كه بود؟

محتشمی پور كه بود؟

خبرگزاری نام: حجت الاسلام والمسلمین سید علی اکبر محتشمی پور از انقلابیون قدیمی و یکی از یاران امام خمینی (ره) که در دولت میرحسین موسوی وزیر کشور بود، امروز در سن 75 سالگی بر اثر مبتلاشدن به کرونا از دنیا رفت.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، سید علی اکبر محتمشی پور در سال ۱۳۲۵ در تهران به دنیا آمد. او تحصیلات ابتدایی خودرا در مدرسه علوی گذراند و در سال ۱۳۴۰ برای فراگیری دروس حوزوی راهی حوزه های علمیه تهران، قم و نجف شد و در محضر علمایی چون امام خمینی (ره)، آیت الله العظمی سید ابوالقاسم خویی، آیت الله سید حسن بجنوردی و آیت الله میرزا باقر زنجانی کسب علم کرد و از همان دوران نوجوانی با درک محضر امام (ره) به جمع نهضت اسلامی رهبر فقید انقلاب پیوست و در سال ۱۳۴۱ در صورتیکه تنها ۱۶ سال سن داشت برای نخستین بار توسط رژیم شاه دستگیر شد.
با تبعید امام (ره) به ترکیه و بعد از آن به نجف عراق، محتشمی پور هم در سال ۱۳۴۵ راهی نجف شد و در زمینه علمیه این شهر در محضر امام (ره) به ادامه تحصیل دروس حوزوی پرداخت. محتشمی پور در عراق چندین بار توسط رژیم بعث عراق دستگیر شد و آخرین بار چند روز قبل از سفر امام به پاریس هنگامی که برای فراهم کردن مقدمات اقامت امام و همراهانشان در سوریه مامور شده بود، در فرودگاه بغداد دستگیر و برای همیشه از عراق اخراج شد. بعد از آن در پاریس به امام پیوست و مسئول ارتباطات دفتر امام در نوفل لوشاتو شد.
با پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۱۳۵۷، محتشمی پور تا سال ۱۳۵۹ بعنوان یکی از اعضای دفاتر امام در تهران و قم به فعالیت پرداخت و در سال ۱۳۵۹ از طرف بنیانگذار انقلاب اسلامی بعنوان عضو هیئت منتخب ایشان جهت بررسی وضعیت بنیاد مستضعفان و نماینده امام، عضو شورای سرپرستی سازمان صدا وسیما و مدیر صدای جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد.
محتشمی پور در سال ۱۳۶۰ بعنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران راهی سوریه شد و تا سال ۱۳۶۴ در دمشق خدمت کرد. همچون اقدامات مهم وی در سوریه، تشکیل گروه های اسلامی در منطقه شام خصوصاً حزب الله لبنان و ایجاد هسته های مقاومت اسلامی در فلسطین بود. در بهمن ۱۳۶۲ خدمات امنیتی رژیم صهیونیستی با ارسال یک بسته انفجاری برای محتشمی پور، او را مورد هدف یک حمله تروریستی قرار دادند و وی در این حادثه انفجار بمب تا مرز شهادت پیش رفت و در اثر آن از ناحیه چشم، گوش و هر دو دست لطمه دید و یک دست او از مچ قطع شد.
با تشکیل دولت دوم میرحسین موسوی در سال ۱۳۶۴، او بعنوان وزیر کشور به مجلس معرفی گردید و با گرفتن رای اعتماد از مجلس دوم، تا سال ۱۳۶۸ وزارت کشور را بر عهده داشت. با انشعاب در جامعه روحانیت مبارز و تشکیل مجمع روحانیون مبارز در سال ۱۳۶۶، محتشمی پور که به جناح چپ جمهوری اسلامی گرایش داشت به این گروه سیاسی روحانی پیوست و عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز شد.
محتشمی پور در سال ۱۳۶۸ بعد از اختتام وزارت بعنوان یکی از مشاوران سیاسی رهبر انقلاب اسلامی انتخاب گردید و در همان سال بعنوان نماینده مردم تهران به مجلس سوم شورای اسلامی راه پیدا کرد و بعنوان رییس کمیسیون دفاع و دبیر کل گروه بین المجالس در مجلس شورای اسلامی برگزیده شد. وی در سالهای ۱۳۶۹ و ۱۳۷۰ مدیر مسئول مجله توقیف شده "بیان" بود.
با تشکیل دولت سید محمد خاتمی در سال ۱۳۷۶، محتشمی پور بعنوان مشاور اجتماعی رییس جمهور انتخاب گردید و در انتخابات مجلس ششم بار دیگر بعنوان نماینده مردم تهران راهی پارلمان شد و این دفعه ریاست فراکسیون اکثریت (جبهه دوم خرداد) را بر عهده گرفت.
ریاست کمیته علمی کنفرانس بزرگداشت بیستمین سالگرد شهادت حاج سید مصطفی خمینی (ره)، ریاست کمیته علمی ستاد صدمین سالگرد میلاد امام خمینی (ره)، دبیر کلی کنفرانس بین المللی پشتیبانی از قدس و پشتیبانی از حقوق مردم فلسطین و ریاست مجمع سازمان های غیردولتی فعالان حامی آزادی قدس شریف، دبیرکلی مجمع بین المللی پارلمانی های مدافع مساله فلسطین در بیروت و نایب رئیسی هیات امنای موسسه بین المللی قدس در بیروت از دیگر کارهای وی بشمار می رود.
محتشمی پور در انتخابات سال ۱۳۸۴ رییس ستاد انتخابات مهدی کروبی بود و در انتخابات سال ۱۳۸۸ ریاست کمیته صیانت از آرای ستاد میرحسین موسوی را به عهده گرفت و بعد از وقایع پس از انتخابات ۸۸، کم کم به حاشیه سیاست ایران رفت. او پسرعموی فخرالسادات محتشمی پور همسر مصطفی تاجزاده است. محتشمی پور در سال ۱۳۹۰ به عراق رفت و ۱۰ سال پایانی عمر خودرا در نجف گذراند.
با انتشار ویروس کرونا، حجت الاسلام والمسلمین سید علی اکبر محتشمی پور به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شد و بعد از مدتی دست و پنجه نرم کردن با این بیماری، بامدادان دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ درگذشت.
منبع:

1400/03/17
14:08:02
0.0 / 5
1082
تگهای خبر: حامی , خدمات , دولت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام