رهبر انقلاب:

نامزدها وعده بی پشتوانه ندهند

نامزدها وعده بی پشتوانه ندهند

به گزارش خبرگزاری نام حضرت آیت الله خامنه ای با اعلان اینکه با اهمیت ترین ابتکار امام جمهوری اسلامی بود، فرمودند: این همان مردم سالاری دینی است که زیر عنوان جمهوری اسلامی رسمیت پیدا کرد.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب بامداد امروز (جمعه) به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) بوسیله پخش زنده تلویزیونی با مردم ایران سخن گفتند.
اهم فرمایشات رهبر انقلاب به شرح زیر است:
-ملت ایران امروز و تا آینده های دور به نگاهبانی از یاد و خاطره امام (ره) نیاز دارند.
-امام ابتکارات زیادی داشتند و با اهمیت ترین ابتکار امام جمهوری اسلامی بود. این همان مردم سالاری دینی است که زیر عنوان جمهوری اسلامی رسمیت پیدا کرد.
- از روز اولی که جمهوری اسلامی تشکیل شد؛ بدخواهان، دشمنان و کسانی که نمی توانند این پدیده عظیم را هضم کنند، در داخل و خارج کشور می گفتند جمهوری اسلامی تا یک سال دیگر نمی تواند باقی بماند و از بین خواهد رفت.
-بعد از رحلت امام، باردیگر بدخواهان جان پیدا کردند و امید پیدا کردند و آرزوهای خودرا بصورت پیشگویی تکرار کردند و همان حرف ها را بار دیگر گفتند.
-یک حزب فرسوده قدیمی و البته خیلی پرمدعا در سال ۶۹ یک اطلاعیه ای داد که در آن بیانیه اعلام نمود که جمهوری اسلامی در لبه پرتگاه است. یعنی یک تکان دیگر بخورد جمهوری اسلامی از بین رفته و ساقط شده است.
-چند سال بعد هم گروهی و دسته ای که متأسفانه مسئول هم بودند و جزو نمایندگان یکی از مجالس شورای اسلامی بودند، در نامه ای اعلام نمودند که فرصتی اندک برای جمهوری اسلامی باقی مانده است.
-قبل از اینها و پس از اینها هم افراد، اشخاص، گروه ها و دسته ها چه در داخل کشور و چه خارج از کشور، از این حرف ها می زدند. زیر سایه بیگانگان و دشمنان جمهوری اسلامی این حرف ها گفته می شد و در رادیوها پخش می شد و فروپاشی جمهوری اسلامی را به هم نوید می دادند و آرزوی خودشان را بصورت خبر و تحلیل به زبان می آوردند.
-آخرین بار همین دو سال پیش بود که یک مقام عالی رتبه آمریکایی با قاطعیت اعلام نمود که جمهوری اسلامی ۴۰ سالگی خودرا نخواهد دید.
-کسانی که اینطور پیش گویی ها را می کردند، نگاهشان به بسیاری از انقلاب ها و نظام های برآمده از انقلاب ها همین بود، چون خیلی از انقلاب ها چه در جنوب شرقی آسیا و چه در غرب آسیا و چه در آفریقا، مثلاً انقلاب کبیر فرانسه، چه حتی در اروپا، بعد از سالهای کوتاهی که به وجود آمده بودند از بین رفتند؛ یعنی شروع ذوق انگیز و اختتام زهرآگینی داشتند.
- در ایران نهضت مشروطه با آن همه هیاهو به وجود آمد اما ۱۵ سال پس از آن که به امضا رسید و فرمان مشروطیت به امضا رسید، کسی مثل رضا خان با آن استبداد سیاه سرکار آمد.
-امروز جمهوری اسلامی هم توسعه یافته تر از چهل سال پیش و هم پیشرفته تر و از همه جهت جلوتر است. این سوال پیش می آید که راز این ماندگاری و پیشرفت چیست؟ چرا جمهوری اسلامی با توجه به این همه دشمنی به سرنوشت نظام ها و انقلاب های دیگر گرفتار نشد.
-راز ماندگاری جمهوری اسلامی، همراهی این دو کلمه با هم است؛ یعنی جمهوری و اسلامی، مردم و اسلام، جمهوری یعنی مردم، اسلامی هم یعنی اسلام و دین.
-کار بزرگ امام این بود که این فکر را، این نظریه را، نظریه جمهوری اسلامی را خلق کرد و آنرا وارد میدان نظریه های سیاسی مختلف کرد و به آن تحقق و عینیت بخشید
-تسلط امام بر مبانی اسلامی و معرفت و جامعیت وی در فهم مسائل اسلامی این نظریه را در ذهن این بزرگوار به وجود آورد که البته مخالفانی داشت. هم مسئله اسلامی بودن حاکمیت اسلام و هم جنبه مردمی بودن حکومت و مردم سالاری مخالفان سرسختی داشت. از روز اول تا امروز هم مخالفانی هستند که نظراتی دارند که به آنها اشاره می کنم.
- یک دسته غیرمذهبی های سکولار بودند و معتقد بودند دین چنین حق و شأنی ندارد که وارد مسائل سیاست، نظام اجتماعی کشور شود. اگر کسی به دین معتقد باشد، برای نماز و مسائل قلبی است. این ها اعتقادی به حاکمیت دین نداشتند. بعضی ها می گفتند دین افیون جامعه است و مضر است. دسته دیگر معتقد به دین بودند و از موضع دفاع از دین می گفتند، دین نباید آلوده سیاست شود و باید کنار بنشیند و تقدس خودش را حفظ کند و وارد میدان سیاست و بگو مگو نشود.
-مخالفان حاکمیت مردمی یعنی مردم سالاری هم دو جبهه بودند، یک جبهه لیبرال های سکولار بودند که معتقد به مردم سالاری بودند منتهی می گفتند مردم سالاری به دین ربطی ندارد، در مردم سالاری باید لیبرال ها و مردان فن سالار و به تعبیر خودشان تکنوکرات بیایند. بنابراین[از نظر آنها] مردم سالاری دینی و جمهوری اسلامی بی مدلول است. آنها با بخش جمهوری مخالف بودند، یک عده هم معتقد به دین بودند و می گفتند حاکمیت دین به مردم ربطی ندارد، مردم چه کاره هستند.
-نمونه های عواقب نظریه دوم را در حضرات داعش ملاحظه کردیم؛ آنها معتقد به حاکمیت دین بودند و مردم را هیچ کاره می دانستند. امام با توکل به خدا، با ایمان به مردم و با استناد به معرفت عمیقی که از دین داشت، محکم ایستاد و این نظریه را پیش برد و این نوآوری بزرگ را در محیط جامعه تحقق بخشید.
-حاکمیت دین را قرآن بصورت روشن بیان کرده است. واقعا اگر کسی این را انکار کند، حاکی از این است که تدبر در قرآن ندارد. از طرفی آیه شریفه سوره نساء است که امام به آنها اشاره می کند که درقرآن آمده است پیغمبران را فرستادیم که اطاعت کنند، در چه چیزی اطاعت کنند؟ موضوع اطاعت پیامبران چه چیزی است.
-حاکمیت دین و اسلام یک امر روشنی است که لازمه اعتقاد به اسلام است یعنی اگر کسی به اسلام اعتقاد دارد باید به حاکمیت اسلام در جامعه هم اعتقاد داشته باشد، اما مسئله جمهوریت، مردم سالاری و اعتبار رأی مردم مسئله مهمی است که باید از دو منظر به آن نگاه کرد، یک منظر جنبه دینی قضیه است، یک جنبه اعتقادی که مسئله مسئولیت و حق است. یک منظر دیگر، منظر امکان عملی تحقق حاکمیت دین است که بدون مردم امکانپذیر نیست.
-یک منظر جنبه دینی و اعتقادی است که مسئله مسئولیت و حق است. منظر دیگر، منظر امکان عملی تحقق حاکمیت دین است که بدون مردم امکان پذیر نیست. در قرآن کریم و روایات ما درباره مسئولیت مردم نسبت به سرنوشت جامعه مطالب روشن و فراوانی است. آحاد جامعه نسبت به وضع جامعه مسئول هستند.
-این جزو با اهمیت ترین و لازم ترین حقوق پروردگار بر مردم است که باید همکاری کنند تا حق در جامعه برپا شود. این مسئولیت مردم است، بایستی کمک کنند که در کشور حکومت حق، حکومت خدا حکمفرما باشد، وظیفه امر به معروف، یکی از با اهمیت ترین معروف ها حکومت حق و عدل است. باید در جامعه حکومت حق و عدالت برپا باشد.
-مسئولیت و حق مردم از متن اسلام برمی آید. منظر دوم منظر پشتیبانی و نیاز به پشتیبانی مردمی است.
-امام کسی نبود که به خاطر رودربایستی با برخی حرف ها از حکم خدا منصرف شود اگر چنانچه مردم سالاری در دین نبود و خدایی نبود، کسی نبود که به آن تن دهد.
-آن روزی که امام مسئله حجاب را مطرح نمودند، الزام بود که زنان در محیط اجتماعی باید حجاب داشته باشند. بسیاری از افراد مخالف بودند. یکی از افراد نزدیک امام به من اظهار داشت که این چه حرفی است که می زنند؟ البته عقیده ما، عقیده امام بود.
-امام با طرح استوار و منطقی توانستند ملت ایران را که قرن ها با استبداد خو گرفته بود، به وسط صحنه بیاورند و صاحب اختیار کشور کنند و کاری کنند که ملت ایران خودش را باور کند. شما جوان های عزیزی که دوره پیش از انقلاب را ندیده اید، خیلی دشوار است که بدانید چگونه بوده است. ما در آن دوران زندگی کرده ایم و نفس کشیده ایم. در آن دوران مردم هیچ کاره بودند این حرف برای آحاد مردم قابل باور نبود.
-امام «دو کلمه جمهوری» و «اسلامی» را گره گشای مشکلات کشور می دانست که ما اسلام را رعایت نماییم و مردم در صحنه حضور داشته باشند. «جمهوری اسلامی» یعنی حاکمیت اسلام با حاکمیت مردم که اینها در هم هستند و هیچ نوع منافاتی ندارند.
-گفته می شود که برخی به خاطر فشارهای معیشتی که وجود دارد و همه می دانیم و همه آنرا لمس می نماییم به خاطر این فشارها مردد هستند که در انتخابات شرکت نمایند یا نه.
-بعضی ها می گویند ما در دوره های مختلف به یک کسی با شوق رأی دادیم بعد به دلخوری منجر گردید، پس بدین سبب خوب است که شرکت نکنیم.
-برخی از این حرف ها زده می شود که بنظر می رسد نبایستی این چیزها ما را برای مشارکت در انتخابات دلسرد کند، اگر نابسامانی وجود دارد، اگر ناکارآمدی وجود دارد باید آنرا با انتخاب درست یا انتخاب خوب جبران نماییم نه با عدم انتخاب. اگر چنانچه ضعفی وجود دارد در مدیریت ها راه چاره آن چیست؟ راه چاره آن این است که ما در مدیریت ها دخالت نکنیم؟ یا نه این است که دخالت نماییم.
-اگر ناکارآمدی و نابسامانی وجود دارد، ما باید آنرا با انتخاب درست جبران نماییم نه عدم انتخاب. اگر چنانچه ضعف در مدیریت وجود دارد، راه چاره آنست که در مدیریت دخالت نکنیم یا دخالت نماییم و یک مدیریت درست و حسابی و مدیریت به مفهوم واقعی کلمه، اسلامی و مردمی به وجود بیاوریم.
-یعنی اگر چنانچه دلخوری وجود دارد، بایستی اینطور جبران شود نه با وارد نشدن در انتخابات. البته در انتخاب بایستی دقت کرد.
-تاکید می کنم به وعده و حرف نمی توان اطمینان کرد. به دیگران و خارجی هم همین حرف را می زنم. من به مسئولین محترم درباره مسئله هسته ای که در جریان است می گویم به حرف و وعده نمی توان اعتماد کرد.
-بنابراین کارآمدی را با حرف نمی گردد تشخیص داد، من یک توقعی از خود نامزدهای محترم دارم و عرض می کنم وعده هایی که مطمئن نیستند می توانند انجام دهند، ندهند؛ این وعده ها به ضرر کشور است، چرا؟ به جهت اینکه شما یک وعده ای می دهید بعد اگر به فرض به ریاست جمهوری رسیدید به وعده عمل نمی کنید و مردم را نسبت به نظام و انتخابات دلسرد می کنید، بدین سبب دادن وعده هایی که مطمئن نیستند که به آن عمل کنند جایز نیست، وعده هایی که اساسا روشن، مسلم و واضح است و اهل فن تأیید می کنند که قابل تحقق است، این وعده ها را بدهید.
-وعده هایی که پشتوانه عملی ندارد، این وعده ها را نباید داد که سبب دلسردی مردم می شود و گناه است.
-توقع دیگر از نامزدهای محترم این است که شعارهایی بدهند که به آن اعتقاد دارند. برخی شعارهایی می دهند و ما افراد را می شناسیم و می دانیم که ممکنست در دل به این اعتقاد نداشته باشند، در صورتیکه درست نیست. صحبت من با نمایندگان مجلس هفته پیش این بود که کسانی که سخنان نافذ دارند مردم را تشویق به انتخابات کنند.
-این سفارش کردن به حق است و این وظیفه است و این کار را انجام دهید، همه کسانی که می شناسید، افراد خانواده، همکاران و کسانی که با آنها سروکار دارید، همه آنها را دعوت کنید.
-یک توقع دیگری از نامزدها است که تصمیم بگیرند اگر چنانچه پیروز شدند و توانستند به مطلوب برسند خودشان را اولا به عدالت اجتماعی، به کاهش فاصله فقیر و غنی متعهد و این کار را جزو اساسی ترین کارهای خودشان بدانند، ثانیا خودشان را متعهد بدانند بدون رودربایستی و ملاحظه با فساد مبارزه کنند. خودشان را متعهد بدانند که تولید داخلی را تقویت نمایند. بنده مکررا تاکید کردم که محور نجات اقتصاد کشور تقویت تولید داخلی است.
-یک تذکر ضروری وجود دارد که می خواهم در آخر صحبت عرض کنم. [این تذکر] یک امر دینی و انسانی است، در جریان عدم احراز صلاحیت، به برخی از کسانی که احراز صلاحیت نشده اند جفا و ظلم شد، نسبت هایی به خودشان یا به خانواده هایشان داده شد که واقعیت نداشت، خانواده های محترم و عزیز، گرفتار یک چنین مواجهه ای با چنین نسبت هایی شدند.
-گزارش های غلطی بود که بعد هم ثابت شد خلاف است، منتهی در فضای مجازی. یک نمونه این که فضای مجازی بدون هیچ قید و بندی است، همین است که این چیزها را منتشر نمودند. حفظ آبروی انسانها جزو با اهمیت ترین مسائل و بالاترین حقوق انسان ها است. خواهش و مطالبه من از دستگاه های مسئول این است که جبران کنند.


منبع:

1400/03/14
15:33:58
0.0 / 5
985
تگهای خبر: حكم , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام