رئیسی در گفتگوی ویژه خبری:

یارانه های پنهان ناعادلانه توزیع می شود

یارانه های پنهان ناعادلانه توزیع می شود

به گزارش خبرگزاری نام نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اعلان اینکه یارانه ها باید عادلانه پرداخت گردد، اظهار داشت: از یارانه های پنهان، افراد خاص بهره مند می شوند و ناعادلانه نیز توزیع می شود.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما گفت: دولت مردم را به بورس دعوت کرد، اما کارهایی را که باید انجام می شد، انجام ندادند.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی اضافه کرد: حقوقی های بورس مانند بچه ‎پولداری هستند که بازار را تکان می دهند و باید کنترل می شدند.
وی با اعلان اینکه مردم با اعتماد به دولت وارد شدند، مگر کسری بودجه دولت باید از بورس تامین شود؟ اضافه کرد: این پول اگر می رفت به سمت تولید دیگر این مشکلات را نداشتیم.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: الان چاره این است که صندوق جبران خسارت راه ‎اندازی نماییم تا به مردم اعتماد بدهد.
با صندوق بیمه یا صندوق جبران خسارت برای افرادی که سهامدار بورس هستند و حتی مبالغ اندک دارند دولت باید برای جبران خسارت مردم که به بورس امید بستند این مساله را حل و جبران می کند.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی درباره تامین منابع جبران خسارت برای سهامداران بورس نیز اظهار داشت: ما صندوق توسعه ملی و صندوق تثبیت داریم و در جلسه شورای عالی اقتصادی این بحث عنوان شد و مبالغی وجود دارد و جایی که پیشنهاد کردند که پیگیری شود و در حقیقت این مبلغ صندوق قابل تامین است به نحوی که دولت بتواند خسارت را جبران کند.
وی اضافه کرد: این حالتی که امروز در مردم به وجود آمده و در هر کجا مشاهده می نماییم مردم از سهام عدالت و چه سهام هایی دیگر پول خودرا در بورس گذاشتند تا به وضعیت بهتری برسند، اما اکنون گرفتار نگرانی جدی شدند و این کاملاً شایان توجه است.
نامزد ریاست جمهوری اضافه کرد: دولت در جاهای مختلف از صندوق توسعه ملی با کسب اجازه به هر حال استفاده کردند این صندوق به هر حال تضمین است صندوق باید باشد تا بتواند خسارت را تضمین کند هم با صندوق تثبیت و توسعه ملی و صندوق که بعنوان بیمه یا جبران خسارت است و در دولت وجود دارد می توان آنرا جبران کرد.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در پاسخ به سوالی درباره مبارزه با موضوع فساد نیز افزود: برای مبارزه با فساد باخبر هستید و در دستگاه قضائی ما این مساله را شروع کردیم و خط قرمز نداریم به همگان اعلام کردیم حتی تعدادی از مسئولان عالی کشور از من پرسیدند راهبرد شما چیست و گفتم هر پرونده ای که به روی میز باشد و نسبت هر مسئول و مقام وابسته به هر قدرت و ثروت بدون هیچ چشم پوشی با آن برخورد خواهیم کرد.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی اضافه کرد: پس از رسیدگی به پرونده های در رابطه با فساد به اطلاع مردم کیفر و مجازات آنرا هر فردی بخواهد باشد بطور شفاف اعلام نماییم. مردم در مدت دو سال در قوه قضائیه ملاحظه کردند که بدون در نظر گرفتن هیچ حزب و گروه جناح و وابستگی با هر گونه فساد مقابله شد
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: مشکل کشور نبود جدیت و رودربایستی جناح ها و گروه ها است و بسترهای فساد باید در دولت از بین برود، ما به همه اعلام کردیم در مبارزه با فساد خط قرمز نداریم و هر پرونده ای نسبت به هر مقامی بدون هیچ چشم پوشی رسیدگی خواهد شد.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی اظهار داشت: مردم دیدند حتی برای وابستگان هم تفاوتی قائل نشدیم و می شود اجرای عدالت کرد. بسترهای فساد باید در دولت از بین برود. ما به رانت و فساد در کشور خاتمه خواهیم داد.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزو: اگر نظام صادرات و واردات پول و بانکی اصلاح گردد که از مشکلات کشور ما است دستگاه قضائی در نوبت آخر قرار گرفته است نه این که اگر افرادی در موضوع صادرات و مسئله ارز با مشکل روبه رو هستند از ظرفیت دستگاه قضا برای حل مشکل آنها در اخر باید استفاده گردد.
وی اضافه کرد: رسیدگی پرونده ها در جای خود قرار دارد، اما اگر سوال شود با برخورد با مفسدان مشکل فساد را می توان حل کرد جواب خیر است، باید ساز و کار مبارزه با فساد در دولت اصلاح گردد و یکی از انگیزه های همین موضوع است که ما هر روز شاهد تولید پرونده هستیم ما رسیدگی می نماییم و کیفر می نماییم، اما قضیه تمام نمی گردد ساز و کار و بسترهایی داریم که فساد در آن تولید می شود باید این بسترها را حل نماییم اگر حل نشود رانت و فساد چیزی است که مردم به شدت از آن ناراحت هستند و ان شاءالله به موضوع فساد در کشور خاتمه خواهیم داد.
وی با تاکید بر این که خاتمه مبارزه با فساد نه این که دستوری باشد، چون دستوری کاری صورت نمی گیرد، اشاره کرد: از صدر تا ذیل دولت، هر بخشدار و فرماندار باید حس مبارزه با فساد داشته باشد باید بدانند کشور از برخورد با فساد کوتاه نخواهد آمد.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی اظهار داشت: باید همین طور سامانه های به هم پیوسته که بتواند نظارت بر پول و کالا ایجاد شود که یعنی شفاف سازی و این مساله یکی از راه های مبارزه با فساد است یعنی بانک مرکزی و سازمان بنادر و کشتیرانی وزارت اقتصاد و دارایی و گمرکات همه این بخش ها باید به شکل پیوسته با هم در ارتباط باشند تا کسی نتواند به طور مثال فرار مالیاتی داشته باشد، این ها باید حل شود و برمبنای نظارت های دقیق داشته باشیم و شفافیت بسیار مهمست.
وی اضافه کرد: تنها مسائل امنیتی است که محرمانه است و تمام موارد و قراردادها شفاف باید بیان شود ما با قوت قراردادها را بیان می نماییم.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به وجود حساب خاصی در قوه قضائی که می گفتند وجود دارد، اظهار داشت: زمانی که به عنوان ریس دستگاه قضا فعالیت خودرا اغاز کردم پرسیدم حساب خاص چگونه است که بنده در دوران ریاستم این مساله را شفاف بیان کردم همین طور در آستان قدس رضوی بیان می کردند بسیار آستان پول دارد و به همکاران اقتصادی گفتم شروع کنید و شرکت های آستان قدس را باید در پشت ویترین قرار دهید و باید این عمل صورت گیرد و تمام شرکت های اقتصادی در پشت ویترین قرار گرفت و مردم از تمام درآمدهای آن باخبر شدند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: شفافیت نه در سخن و گرنه شعار آنرا همگان می دهند که مبارزه با فساد خوب است بلکه باید در عمل آنرا نشان دهیم و جدیتی که در این مساله وجود دارد بسیار مهمست و سامانه هایی برای رهگیری و پیش گیری از مفاسد باید درست نماییم و هر زمان خواست فسادی اتفاق افتد و به وجود آید هشدارهای لازم را به ما بدهد که در کجا و در کدام مکان مثلاً گمرکات، بانک ها این مشکل وجود دارد و باید به آن رسیدگی نماییم.
مسکن بخش پیشران اقتصاد کشور است
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این پرسش که برنامه شما برای تامین مسکن مردم به ویژه قشر کم درآمد چیست؟ اظهار داشت: نیمی از کاهش هزینه مردم در گرو کاهش قیمت مسکن و چاره آن ساخت گسترده مسکن می باشد.
حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما اضافه کرد: از روز اول دولت ساخت مسکن را شروع خواهیم کرد و مسکن بخش پیشران اقتصاد کشور است.
وی اظهار داشت: طبق قانون باید سالانه ۲۰۰ هزار مسکن در روستاها ساخته شود، آیا اجرا شده است؟
اگر ما سالی ۱ میلیون مسکن نسازیم عقب می مانیم، تا کنون سالانه ۷۰۰ هزار مسکن عقب هستیم.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: مسئله رفع فقر مطلق اولویت مهم دولت خواهد بود و دولت به جد از سازمان هایی که برای رفع فقر تلاش می کنند حمایت خواهدنمود و در مدت کوتاهی خواهیم توانست فقر مطلق را ریشه کن نماییم.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد: برای خانوارهای کم درآمد هم هزینه مسکن و سلامت را باید کاهش دهیم تا فشار هزینه ها کم شود و فضای کسب وکار مردم مهمست و باید اشتغال ایجاد نماییم. سید ابراهیم رئیسی با اشاره به این که یارانه ها باید عادلانه پرداخت گردد، یارانه ها را به دو بخش یارانه آشکار و یارانه پنهان تقسیم کرد و اضافه کرد: یارانه های پنهانی است که افراد خاصی از آن بهره مند می شوند چونکه همه مردم ماشین ندارند و تعدادی از خانواده ها چهار تا پنج ماشین دارند، ولی خانواده هایی داریم که در روستاها زندگی می کنند یا شهرهای کوچک که میزان استفاده آنها از یارانه سوخت اندک است.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: پس پرداخت یارانه ها بصورت عادلانه این است که یک عده خاصی از یارانه ها استفاده نکنند و با عدالت تقسیم شود.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی اجرای عدالت را یکی از مسائل اصلی دولت خود ذکر کرد که باید نه در لفظ بلکه در عمل صورت گیرد و اضافه کرد: مردم باید احساس عدالت کنند و ظرفیت ها و امکانات کشور به همه اختصاص پیدا کند.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: درصدی از این صندوق خزانه دوم دولت باید ۳۵ درصد به تولید اختصاص پیدا کند و سبب ارتقا راندمان تولید شود.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی اضافه کرد: بحث این است که آیا این پرداخت می شود و آنچه که ما اطلاع داریم بخشی که باید به تولید اختصاص یابد آن چنان که باید پشتیبانی از تولید نماید، نمی کند و در اختیار تولید نیست و ما هم بنا داریم آنچه را که در قانون به میزان ۳۵ درصد برای افزایش راندمان و ارتقا تولید مشخص شده حتما در اختیار تولید قرار دهیم.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به این که باید دخل و خرج مربوط به یارانه ها باید شفاف باشد، اظهار داشت: به شفاف سازی در دولت عقیده داریم و معتقدیم شفاف سازی با سخن نمی گردد و باید دولت پشت ویترین باشد و بخش های مختلفی باید پشت ویترین قرار بگیرند و مردم، قوا، تصمیم سازان و تصمیم گیران در جریان قرار بگیرند که این امر هم از تخلفات احتمالی جلوگیری می کند و هم می تواند اعتماد مردم را نسبت به دولت و دولتمردان افزون کند.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی اضافه کرد: در این خزانه دوم دولت در کنار خزانه کل حتما باید شفاف باشد.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: این امر موجب افزایش اعتماد عمومی خواهد شد و مردم آگاه می شوند که آنچه که بعنوان یارانه وجود دارد در اختیار آنها قرار می گیرد و آن چیزی که جاهای دیگر نیز هزینه می شود محل هزینه آنها مشخص و دارای حساب و کتاب است.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی همین طور در پاسخ به سوالی درباب برنامه دولت وی برای عادلانه کردن یارانه های برق و گاز اضافه کرد: بنزین مسئله مهمی است و مسئله سوخت مسئله قابل توجهی است که عده ای استفاده می نمایند و عده ای بالاترین مصرف را دارند و عده ای اصلاً مصرف نمی کنند، اما سوخت متعلق به همه کشور و مردم است و باید ترتیبی داد که ساز و کار خاصی دراین زمینه وجود دارد.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: دراین زمینه دو تا سه سازوکار مطرح گردیده است همچون دانشگاه شریف، مجلس و دولت ساز و کارهای مختلفی را مطرح کرده اند، اما آنچه مسلم است باید دراین زمینه تصمیم گرفت.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی اضافه کرد: یک طرحی وجود دارد و آن این است که اگر کسی از حق سوخت خود بهره برد که انجام می دهد و اگر استفاده نکرد در اختیار دیگران قرار دهد و از پول آن استفاده نماید.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: در حوزه توزیع عادلانه یارانه در کشور باید حتما تصمیم گیری شود.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی همین طور در پاسخ به سوالی درباب برنامه برای ایجاد تحول در نظام مالیاتی کشور اضافه کرد: در طرح قبلی قرار بود رضایت مؤدیان دیده شود، قرار بود کاهش هزینه ستاندن مالیات دیده شود، قرار بود افزایش مالیات دیده شود، اما این اتفاق نیفتاد و حتی قانونی که بعد داشتیم که تکلیف می کرد که نسبت به نصب پایانه های فروشگاهی تا بهمن ۹۹ باید این کار صورت گیرد متأسفانه اجرا نشد و سوال این است که چرا اجرا نشد و چرا در جهت شفاف سازی و اجرای عدالت عمل نشد؟
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: برنامه ما راه اندازی سامانه هوشمند مالیاتی است که تمام داده ها به این سامانه داده شود، کارهای اقتصادی شفاف و روند کار اقتصادی کاملاً روشن شود، از فراز مالیاتی کاملاً جلوگیری شود و یک عدالت مالیاتی اجرا شود.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی اضافه کرد: تا زمانی که این سامانه ها را فعال نکنیم شاهد ضعف ها و اشکالات جدی خواهیم بود.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به این که درباب فرار مالیاتی آمارهای مختلفی همچون ۷۰ هزار، ۱۵۰ هزار میلیارد و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان وجود دارد، اظهار داشت: آنچه که مسلم است به میزان مالیات دریافتی ما فرار مالیاتی داریم.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی اضافه کرد: این فرار مالیاتی در مشاغلی است که بیشترین درآمدها را دارند و کمترین پرداخت مالیاتی.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: اخیراً بخش مالیاتی دولت مواردی از فرارهای مالیاتی را برای قوه قضائیه و دادگستری فرستاده بودند که فرارهای مالیاتی کلان بود.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی اضافه کرد: باید ساز و کاری را تنظیم نماییم که فرار مالیاتی در کشور به صفر برسد.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: چرا یک کارمند پیش از دریافت حقوق مالیات دولت را پرداخت می کند، اما افرادی که میلیاردی و مبالغ بسیار زیادی کسب درآمد می کنند مالیات خودرا پرداخت نکنند که از نظر ما این بی عدالتی محض است.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی اضافه کرد: دولت حتما باید سامانه مالیاتی فعال شود و هم فرار مالیاتی شناسایی شود هم کسب وکارها کاملاً روشن شود و هم داده های سامانه داده های شفاف باشد و مؤدیان مالیاتی راضی باشند و نحوه ستاندن مالیات نحوه پرهزینه ای نباشد و این کار باید تا امروز می شد و سوال جدی این است که چرا نشده است؟
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: چرا اجازه داده شده به عده ای که جیب ملت را خالی کنند و به ثروت کشور خیانت کنند و بیت المال را ببرند و ما اینطور در بحث انتخابات بنشینیم و بگوییم که حتما این کار صورت گیرد و ما در دولت خود با جدیت این امر را پیگیری خواهیم کرد و انجام خواهیم داد.


منبع:

1400/03/13
11:43:25
0.0 / 5
1080
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام