بلومبرگ:

نشانه های نرمش در وین پدیدار شده است

نشانه های نرمش در وین پدیدار شده است

خبرگزاری نام: یک شبکه خبری در گزارشی درباره روند جاری در مذاکرات ایران و ۱+۴ برای احیای برجام اشاره کرد که تحولات و اظهارات مذاکره کنندگان حاکی از بهبود اوضاع و نرمش در وین است.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از شبکه خبری بلومبرگ، ایالات متحده و ایران به نقطه اختتام دادن به اختلافات شان بر سر توافق هسته ای نزدیک تر شده اند، توافقی که دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین ایالات متحده آنرا کنار گذاشته بود. واشنگتن گفت وگوها را سازنده توصیف کرده و جمهوری اسلامی ایران نیز نشان داده، آمادگی دارد درباب جزییات مربوط به چگونگی احیای توافق صحبت کند.
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده روز یکشنبه به فاکس نیوز اظهار داشت: مذاکرات در وین سازنده بوده است، به این معنا که تلاش واقعی در آنجا انجام شده و قدرت های جهانی بر بازگرداندن توافق بر اساس" پایبندی در مقابل پایبندی " متمرکز شده اند.
اظهارات وی بعد از آن بیان شد که عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده اصلی ایران، با اعلان اینکه فهم جدیدی در مذاکرات در حال شکل گیری است و ایران کار بر روی متن پیش نویس کامل برای مذاکره کنندگان را شروع می کند، امید تازه ای را به روند روز شنبه وارد کرد.
مذاکره کنندگان که شامل اتحادیه اروپا و روسیه و چین می شود نیز گفته اند که رایزنی ها در هفته جاری ادامه می یابد. هرچند که این مذاکرات بعد از حمله هفته گذشته به تاسیسات غنی سازی نطنز که گفته می شود کار اسرائیل بوده است، از خط خارج شده بود.
تهران نیز در واکنش به این اقدام که آنرا تروریسم هسته ای خوانده است غنی سازی خودرا تا ۶۰ درصد افزایش داد. تصمیمی که از طرف جو بایدن رئیس جمهور آمریکا مورد انتقاد قرار گرفت.
ایران خواهان این است که ایالات متحده صدها تحریم اعمال شده ای را که ترامپ از سال ۲۰۱۷، پس از روی کار آمدنش مقابل اقتصاد این کشور اعمال کرده، از بین ببرد. همچین تهران اصرار دارد که امریکا باید این اقدامات را قبل از موافقت ایران در خصوص بازگشت به کارهای هسته ای ذیل مفاد برجام، انجام دهد.
جیک سالیوان روز یکشنبه همین طور اظهار داشت: تحریم ها زمانی لغو می شوند که ایالات متحده به وضوح اطمینان داشته باشد که جمهوری اسلامی غنی سازی هسته ای خودرا می کاهد و کارهای اتمی اش را به شدت محدود می کند.
بلومبرگ در ادامه گزارش خود ادعای روز یک شنبه روزنامه فایننشال تایمز در خصوص اینکه مقامات ارشد عربستان سعودی و ایران در حال مذاکره در بغداد برای اصلاح روابطشان هستند را یک نشانه آشکار دیگر از کاهش تنش ها دانست و اضافه کرد: این روزنامه در گزارش خود بگفته های سه مقام ناشناس استناد کرده است. بگفته جوست هیلترمن، مدیر برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در گروه بحران بین المللی، گزارش های این جلسه نشان میدهد که چگونه یک تغییر عمده در سیاست های ایالات متحده تحت هدایت بایدن و قصد او برای ورود مجدد به توافق هسته ای اصلی ۲۰۱۵ "سیگنال روشنی" را به عربستان سعودی در خصوص این ارسال کرده این کشور مجبور است تقاضاهای خود درباب گسترش مفاد توافق هسته ای را لغو کند.
ایشان سپس اشاره کرد: این واقعیت، سعودی ها را متوجه کرد که آنها از همان ابتدا از حمایت دیپلماتیک ایالات متحده برخوردار نخواهند شد. اگر توافق هسته ای با موفقیت احیا شود، گفت وگوهای اولیه می تواند زمینه را برای رایزنی سطح بالاتر میان ایران و عربستان در مورد مسائل منطقه ای فراهم آورد.
عباس عراقچی بتازگی اظهار داشت که ایران و آمریکا باید گام هایی را که هر یک از طرفین لازم است برای بازگشت به توافق ۲۰۱۵ بردارند، مشخص کنند که شامل ارائه فهرستی کامل از تحریم هایی می شود که در دوران ترامپ اعمال شده است و جمهوری اسلامی تاکید دارد ایالات متحده باید آنها را لغو کند.
منبع:

1400/01/30
14:26:01
0.0 / 5
1132
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام