عمویی در تشریح جلسه كمیسیون امنیت ملی مجلس:

سند همكاری ایران و چین از لحاظ حقوقی برای كشورمان تعهدآور نیست

سند همكاری ایران و چین از لحاظ حقوقی برای كشورمان تعهدآور نیست

خبرگزاری نام: سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار داشت: با عنایت به مباحث مطروحه در جلسه عصر امروز این کمیسیون سند همکاری بین ایران و چین از لحاظ حقوقی برای کشورمان تعهدآور نیست.ابوالفضل عمویی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به جلسه عصر امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، عنوان کرد: جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در نخستین روز کاری کمیسیون های مجلس در سال ۱۴۰۰ به بررسی سند همکاری جامع ایران و چین اختصاص داشت.
وی بیان نمود: در این نشست که با حضور آقایان رسول مهاجر، معاون دیپلماسی اقتصادی و رضا زبیب مدیرکل شرق آسیای وزارت امور خارجه برگزار شد، گزارشی از روند تدوین این سند و گفتگوهای ۶ سال قبل بین دو کشور درباره مشارکت راهبردی ایران و چین عرضه شد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن اشاره به اظهارات معاون دیپلماسی اقتصادی در این نشست، اظهار داشت: مهاجر تصریح کرد که از لحاظ حقوقی این سند برای کشورمان تعهدآور نیست و این سند، یک نقشه راه است که سمت و سوی آینده همکاریهای ایران و چین را در ۲۵ سال آینده روشن می کند.
عمویی تصریح کرد: در این نشست اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس هم به تبیین نقطه نظراتشان درباره این سند پرداختند و ضمن پشتیبانی از رویکرد توسعه مناسبات کشورمان با کشورهای مختلف همچون چین، تاکید نمودند که قراردادهایی که در آینده ذیل این سند، شکل خواهد گرفت به منظور بررسی تعهداتی که برای کشورمان خواهد داشت، طبق اصل ۷۷ قانون اساسی می بایست به مجلس شورای اسلامی برای تصمیم گیری عرضه شود.
وی عنوان کرد: همینطور کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی مأمور شد که جهت بررسی دقیق تر ابعاد این سند، در آینده نزدیک جلساتی را با حضور کارشناسان و نهادهای ذیربط برگزار کند.


منبع:

1400/01/16
00:02:59
0.0 / 5
1058
تگهای خبر: قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام