گزارش خبرگزاری نام؛

انگاره های انتخاباتی دولت در سال ۹۹

انگاره های انتخاباتی دولت در سال ۹۹

خبرگزاری نام: رئیس جمهور و تعدادی از دولتی ها در سال 99 اهتمام در آن داشتند که هر انتقادی نسبت به عملکرد خود و دولت را سیاسی عنوان کنند و آنرا محصول رقابت های انتخاباتی بدانند.خبرگزاری مهر، گروه سیاست - طیبه بیات؛ این روزها دامنه نارضایتی مردم از شرایط موجود کشور و وضعیت آشفته اقتصادی به طرق مختلف خودرا به نمایش می گذارد. عده ای از سرد شدن فضای انتخاباتی و تمایل به عدم مشارکت در انتخابات سخن می گویند و عده ای هم که جان به لبشان آمده، زبان به انتقاد شدید از دولت باز می کنند و انگشت شماری از افراد هم دامنه اعتراضات خودرا با وجود تاکیدات مقام معظم رهبری به توهین به مقامات می کشانند.
این اقدامات از طرف هر مقامی با یک واکنش مواجه می شود و بدیهی است که هیچ فردی از ادبیات منتقدان استقبال نمی کند اما برداشتی که این سال ها از نحوه مدیریت دولت مردان در دولت یازدهم و دوازدهم می شود، این است که طرفداران نظریه تدبیر و امید در اوج ناامیدی، از اقدامات دولت و آنچه در این سال ها گذشت دلسرد شده اند.
سبد اصلاحاتی ها با آنچه که این سال ها در پرونده شان رقم خورده است، خالی تر از هر دوره دیگری بنظر می رسد و دولت مردان به جهت اینکه اقبال این گرایش سیاسی بیش بدین جهت به افول نرود، در هر بزنگاهی گریزی به مسائل انتخاباتی می زنند و از هر امکانی برای سخن گفتن از انتخابات پیش رو استفاده می نمایند.
روش آنها در طرح مسائل انتخاباتی این است که توپ را در زمین منتقدان و مخالفان خود می اندازند و هر نقد یا هر موضعی که از ناحیه منتقدانشان مطرح می شود را به روشی در رابطه با انتخابات جلوه می دهند و در قالب تذکر و نهی اقدامات انتخاباتی، اهتمام در فریب اذهان عمومی در تشخیص درست و غلط آنچه اتفاق می افتد دارند.
الف- حسن روحانی:
مگر مردم بیکار هستند که پای صندوق رأی بروند؟
دولتمردان، قریب به یک سال است که پروژه انتخاباتی خودرا کلید زده اند. برای مثال آخرین واکنش انتخاباتی رئیس دولت هم به چند هفته پیش باز می گردد که زبان به گلایه از انتقادها گشود و اظهار داشت: «نباید قانون اساسی را به تعطیلی بکشانیم و بگذاریم تخریب شود اینکه به نام حسن روحانی اهانت می کنند مهم نیست اما عنوان ریاست جمهوری را کسی حق ندارد تخریب کند. می ترسم دست هایی پشت پرده باشد که بخواهد مردم را از انتخابات مایوس کند و چنین القاء کند که مردم کاره ای نیستند، پس نباید بگذاریم چنین فکری توسعه پیدا کند و تمام کسانی که توسط مردم انتخاب یا طبق قانون انتصاب می شوند دارای احترام و جایگاه هستند.»
وی افزود: «آیا مشارکت حداکثری برای انتخاب رئیس جمهور یعنی اینکه مردم فردی را انتخاب کنند که از فردای انتخابات، تابلو و سیبل فحاشی و تهمت بشود. برای چه مردم این کار را کنند مگر بیکار هستند پای صندوق های رای بروند؟»
تاریخ شروع انتخابات مشخص است اما اختتام آن نه!
مرور واکنش های انتخاباتی رئیس جمهور و تعدادی از اعضای دولت در طول یک سال اخیر برای نخستین بار در اردیبهشت ماه ۹۹ بروز پیدا کرد. حجت الاسلام حسن روحانی ۳ اردیبهشت در جلسه هیئت دولت، اظهار داشت: «ما باید یادمان باشد که رقابت انتخاباتی سال ۹۶ سه سال است که تمام شده، ۹۶ رقابت انتخاباتی بود الان ۹۹ هستیم، سال بعد انتخابات است. مجلس هم که انتخابات آن به اتمام رسید دیگر رقابت انتخاباتی نداریم، همه باید برای کشورمان و ملت مان کار نماییم، حالا انتخاباتی سال آینده هست باز سال آینده شروع نماییم. اشکالی ندارد؛ سال آینده که آغاز شد باز هم هیچ گاه دعوا خوب نیست، هیچ گاه رقابت ناسالم خوب نیست، رقابت غیراخلاقی خوب نیست ولی اگر کسانی لازم می دانند، این ها را برای سال آینده بگذارند. امسال سال وحدت و اتحاد است، باید دست هم را بگیریم و در کنار هم باشیم.»
وی ۱۵ مرداد ماه ۹۹ نیز به بحث انتخابات پرداخت و عنوان کرد: «یک اشکال بزرگ تا امروز در جمهوری اسلامی ایران داریم و آن اینکه تاریخ انتخابات داریم یعنی وزیر کشور ما اعلام می کند که در روز فلان و تاریخ فلان مثلاً سال ۱۴۰۰ انتخابات است اما اختتام آنرا نمی تواند اعلام نماید، این مشکل ماست. انتخابات را شروع می نماییم و روز آنرا هم اعلام می نماییم اما انتخابات ما تمامی ندارد و همین طور انتخابات و فضای انتخابات و دعوا و رقابت است.»
اشکال ما این است که اعلام نمی نماییم اختتام انتخابات چه زمانی است
رئیس جمهور در ادامه این سخنان اضافه کرد: «انتخابات دوره دارد انتخابات این است از روزی که اعلام می شود، زمان استعفا، آنهایی که باید استعفا بدهند تا روز ثبت نام، تا روز انتخابات پای صندوق، تا روزی که تایید می شود، تا روزی که منتخب اعلام می شود، تمام. روزی که منتخب اعلام گردید اختتام انتخابات است دیگر رقابت و تبلیغات نداریم، دیگر مقابل نیستیم، آن دوره انتخابات بود. در دوره انتخابات همه، همه حرف ها را می زنند این از آن انتقاد می کند و او از این انتقاد می کند و اینها در دوره انتخابات قابل قبول است و در دوره انتخابات یک چیزهایی قابل گذشت است. اما اشکال ما این است اختتام انتخابات را اعلام نمی نماییم که چه زمانی است، انتخابات به اتمام رسید بیایید با هم کار نماییم.»
در فضای انتخاباتی، انتظارات را بی جهت بالا نبریم
روحانی ۱۹ شهریور ۹۹ با انتقاد به بالا بردن انتظارات مردم در فضای انتخاباتی اشاره کرد: «خواهش می کنم از همه آنهایی که قلم، بیان و تریبون در اختیار دارند؛ سال سختی است، مواظب منافع ملی خود باشیم. من هم می دانم به انتخابات نزدیک می شویم، می دانم افرادی از حالا کمربند را برای انتخابات سفت می کنند. اشکالی ندارد انشاءالله یک انتخابات خوب خواهیم داشت، انتخابات با رقابت خواهیم داشت، اما در فضایی که بتدریج انتخاباتی خواهد شد، انتظارات را بی جهت بالا نبریم. در فضایی که بتدریج انتخاباتی خواهد شد حقایق را تحریف نکنیم. تحریف حقایق یک گناه بزرگ و نابخشودنی ملی و انقلابی است. سیاه نمایی را شروع نکنیم.»
منافع ملی را فدای انتخابات نکنیم
وی همین طور ۲۱ آبان ماه هم در بخش دیگر از صحبت های خود در هیئت دولت، اشاره کرد: «من خواهش می کنم که موضوعات منافع ملی کشور را به انتخابات گره نزنیم همانطور که زندگی، تولید، فعالیت، رشد و اقتصادمان را نباید به تحولات دیگر کشورها گره بزنیم از این طرف هم نباید موضع گیری و حرکت هایمان را به انتخابات ۱۴۰۰ گره بزنیم. انتخابات جای خود انجام می گیرد هر کسی دلش می خواهد، می آید. هر کسی را مردم رای دادند انتخاب می شود. اشکال ندارد تبلیغ نماییم و برای انتخابات کار نماییم اما منافع ملی را فدای انتخابات نکنیم»
تسویه حساب سیاسی را بگذارید برای ۱۴۰۰
۲۸ آبان ۹۹ نیز رئیس جمهور صحبت های انتخاباتی خودرا بار دیگر به صورت انتقاد طرح کرد و اظهار داشت: «من خواهش می کنم در این مقطع حساس کسی دنبال تسویه حساب سیاسی و جناحی نباشد، اینها را بگذارید سال ۱۴۰۰ که انشاءالله کرونا کمتر و فضا بهتر می شود، تسویه حساب سیاسی هم قاعدتاً خیلی ها در انتخابات انجام می دهند، الان موقع تسویه حساب سیاسی نیست، الان بنای ما به آرامش است به جهت اینکه کشور بتواند پیشرفت کند.»
نباید به خاطر رقابت های انتخاباتی اخلاق و حقایق را زیر پا بگذاریم
نکته قابل توجهی که دراکثریت صحبت های رئیس جمهور به چشم می خورد، این است که دولت های یازدهم و دوازدهم را بسیار موفق معرفی می کند و گاهی در بین تعریف هایی که از موفقیت های کسب شده ارائه داده می شود، اشاره ای هم به انتخابات پیش رو می زند.
او ۱۲ آذر ماه با تاکید بر اینکه نباید بخاطر رقابت های سیاسی و انتخاباتی، اخلاق و حقایق را زیر پا بگذاریم بلکه باید واقعیت ها را با آمار و ارقام به مردم بگوییم، اظهار داشت: «موفقیت های این دولت در شرایطی بدست آمده که در بهترین شرایط صادرات نفتی در سال ۹۶، درآمد این دولت به اندازه بدترین سال درآمد نفتی دولت قبل بوده است. نباید به خاطر رقابت های سیاسی یا رقابت های انتخاباتی، که به نظر من هنوز زود است که شروع شود برای انتخابات سال ۱۴۰۰، موجب شود که اخلاق را زیر پا بگذاریم یا حقایق را زیر پا بگذاریم. واقعیت ها را خیلی روشن و شفاف باید با آمار و ارقام به مردم بگوییم.»
نباید به خاطر انتخابات آینده، دولت را اذیت کنیم
رئیس جمهور ۱ بهمن ماه بار دیگر صحبت های انتخاباتی خودرا ضمن بیان انتقاداتی، اظهار داشت: «توقع ما این بود که همه دوستان سیاسی ما حمایت حداکثری از دولت را انتخاب می کردند. بعضی ها این کار را کردند خدا خیرشان بدهد و بعضی ها هم نکردند و این در تاریخ زندگی آنها خواهد ماند که در روزهایی که در میدان جنگ بودیم و در مقابل یک آدم کثیف و مستبد ایستادگی کردیم، تنها هم بودیم، بجای اینکه ما را یاری و کمک کنند زبان دیگری را انتخاب کردند که نمی خواهم راجع به آن زبان توضیح بدهم، زبان خوبی نبود. امروز یک هدف داریم، یک کشور داریم، یک قانون داریم، یک رهبر داریم، یک منافع ملی و مصالح ملی داریم، حال انتخابات ۱۴۰۰ هم جزو انتخابات است و یک انتخاباتی است که انجام می گیرد. این همه نباید به خاطر انتخابات آینده دولت را اذیت نماییم.»
روحانی ۱۲ بهمن ماه در مراسم بهره برداری از ۱۳ طرح ملی و مهم صنعت آب و برق در دو استان کشور، قسمتی از صحبت های خود پای انتخابات را به میان آورد و عنوان کرد: «نباید انتخابات سال ۱۴۰۰ که در خرداد سال آینده پیش رو داریم موجب شود امروز اخلاق و معنویت را زیر پا بگذاریم، همه باید برادرانه در کنار هم باشیم. در انتخابات هم آنچه برای ما مهم می باشد، حضور اکثریت قاطع مردم در انتخابات است»
ب- علی ربیعی:
طیفی از مخالفان دولت می خواهند مردم را از صندوق انتخابات پشیمان کنند
در طول یک سال گذشته، در کنار رئیس جمهور علی ربیعی در سمت سخنگویی دولت نیز بارها نکاتی را در ارتباط با انتخابات بیان نمود. برای مثال وی در تاریخ ۲۹ مهر ماه و در واکنش به سخنان پر حاشیه رئیس جمهور درباب صلح امام حسن (ع) از طرف خبرنگار مهر مورد سوال قرار گرفت و در پاسخ به این پرسش که آیا دولت بر همان موضع قبلی خود در خصوص اینکه «مذاکره همزمان با تحریم معنا ندارد» استوار است؟ آیا دولت بدون بازگشت آمریکا به تعهدات برجامی و جبران خسارات نقض برجام حاضر به نشستن پای میز مذاکره است؟ بیان کرد: دو گروه عامدانه به سو برداشت ها دامن می زنند. یک گروه اتاق فکرهای تحریم و جنگ افروزان کنار کاخ سفید هستند، گروه دوم طیفی از مخالفان و معارضان دولت هستند که گویی در یک جنگ خصمانه مقابل دولت قرار گرفته اند واز هر سخن و نظر رئیس جمهور برای تخریب غیراخلاقی و غیراسلامی و حمله به دولت و ایشان بمنظور اهداف کوتاه مدت سیاسی و کسب قدرت و پشیمان کردن مردم از صندوق انتخابات، سوءاستفاده می کنند.»
او در ادامه اظهار داشت: «آیا هدف پشیمان کردن مردم از صندوق انتخابات است؟ اگر اکثریت مردم پای صندوق آرا آمدند، پیروز هستیم، اگر اکثریت پای صندوق نیامدند ما شکست خوردیم. هر کسی می خواهد در آن انتخابات رای آورده باشد. همه تلاش نماییم. دولت همه توان خودرا می گذارد و وزارت کشور همه توان خودرا می گذارد. این سال با انتخابات ۱۴۰۰ گره خورده و رقابت های زود هنگام با تخریب دولت گره خورده است. ما باید حرف ایجابی بزنیم.»
ربیعی ۵ آبان ماه نیز در یادداشتی گلایه آمیز نوشت: «بی اخلاقی و پرخاشگری و توهین در طولانی مدت آثار سیاسی بر جای می گذارد و در مواقعی مانند انتخابات به بروز کینه های عمیق در جامعه می انجامد و وحدت نظری در کنش های بزرگ بین المللی را با چالش روبه رو می کند و در نقطه ای به احساس بی دولتی هم منجر می شود. به نظر من جامعه ای که کنشگران آن پرخاشگراند، امنیت داخلی بسیار ضعیفی خواهد داشت.»
در آستانه انتخابات اظهارنظرهای سیاست زده مدام تکرار می شود
یا در یادداشت دیگری با عنوان «تحریم، (اف ای تی اف) و این روزهای حیاتی» که ۹ اسفند ماه از طرف سخنگوی دولت انتشار یافت، آمده بود: «این روزها طرح مجدد لوایح در رابطه با «اف ای تی اف» در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفته است. متأسفانه این روزها فضای کشور به حد افراطی گرفتار نوعی سیاست زدگی شده است. به خصوص این روزها که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ به سر می بریم این بیماری نگرشی بیشتر خودرا نشان میدهد. نگاه کنید به اظهارنظرهای سیاست زده نابجایی که در همین مدت مدام تکرار شد. یک روز گفتند خودشان قیمت ارز را بالا نگه داشتند تا با پیروزی بایدن آنرا کاهش دهند، اجناس را در گمرک نگه داشتند تا با انتخابات آمریکا وارد کشور کنند تا ارزانی ایجاد شود یا برای فروپاشی نظام بودجه نوشتند…»
ج- واعظی:
سخنان منتقدان دولت جنبه تبلیغاتی و انتخاباتی دارد
اظهار نظر دولتی ها به رئیس جمهور و سخنگویش محدود نشده است و محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور نیز به انحای مختلف چه در قالب پاسخ به سوال و یا در واکنش به اظهارات و اتفاقات مختلف از انتخابات سخن گفته است. برای نمونه ۴ شهریور ماه اظهار داشت: «منتقدان می گویند دولت به توان داخلی کشور توجه ندارد یا اینکه دولتمردان را لیبرال می خوانند و می گویند نگاه آنان فقط به غرب است. این حرف ها جنبه تبلیغاتی دارد و مردم ما بخوبی از اوضاع و شرایط کشور باخبر هستند و واقعیت ها را می دانند. همین منتقدان در اسفند گذشته به دولت تهمت می زدند و فشار می آوردند که در مسأله کرونا بد عمل کرده، باید کشور را قرنطینه می کرد و همه شهرها را می بست. امروز هم بر این باورم که خیلی از این مسائل شعار انتخاباتی است. سخن همه حرف کسانی که شکست خوردند این است که اگر ما بودیم، بهتر عمل می کردیم. در صورتیکه آنان قبلاً در مصدر امور بودند، ممکنست این اسم خاص در رأس نبوده باشد، اما این فکر و این رسم که بوده است.»
عده ای بخاطر انتخابات ۱۴۰۰ همه چیز را فدا می کنند
واعظی ۹ مهر پس از سخنان رئیس جمهور در خصوص اینکه اگر نفرینی هست کاخ سفید را نفرین کنید و انتقادات و اظهاراتی که پیرامون آن شکل گرفت، عنوان کرد: «نمی دانم چرا برخی در داخل کشور اینقدر ناراحت شدند که آقای رئیس جمهور گفته مردم نفرین کنند به کسی که با تحریم این وضع را ایجاد کرده است. اینکه برخی دم از انقلابی بودن می زنند اما دنبال تطهیر آمریکا هستند و می گویند به آمریکا نفرین نکنید و جای دیگر را لعنت کنید را من نمی فهمم. اینها چه جور آدم هایی هستند که حاضرند به خاطر نگاه جناحی و سیاسی و نگاهی که به انتخابات ۱۴۰۰ دارند همه چیز را فدا کنند، حتی چیزهایی که خودشان به آن اعتقاد داشتند.»
وی افزود: «مگر همین ها طرفدار دولتی نبودند که ده سال پیش نفت بالای ۱۰۰ دلار می فروخت و بیش از یک میلیون بشکه نفت هم اجازه داده بودند بفروشد و هر مشکلی بود می گفتند تحریم و این ها هم دهانشان را بسته بودند. ولی حالا وضع با آن زمان فرق می کند و حالا یک جنگ اقتصادی تمام عیار است که نمی خواهند بپذیرند. به هر حال مسأله انتخابات ۱۴۰۰ سر جای خودش اما ما نباید آنقدر آدرس غلط به خارج بدهیم و تفرقه ایجاد نماییم و برعکس مردم را در این شرایط خیلی مشکل ناامید نماییم.»
عده ای به اسم رسیدگی به مشکلات مردم، حرف های تبلیغاتی می زنند
رئیس دفتر رئیس جمهور در صحبت های دیگری در تاریخ ۱۶ مهر ماه در ارتباط با انتقادات تند تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به رئیس جمهور و عملکرد دولت، بیان کرد: «اتفاقات عجیبی در حال رخ دادن است. در مجالس قبلی دو یا سه نفر بودند که از الفاظ نامناسب بهره برده و تند بودند، ولی در مجلس [یازدهم] تعداد آنها بیشتر شده است و این نوع ادبیات سبب تفرقه می شود. تا زمان انتخابات خیلی مانده اما برخی به اسم رسیدگی به مشکلات مردم سفر کرده و حرف های تبلیغاتی می زنند و انتظارات مردم را بالا می برند. در صورتیکه برای حل مشکلات مردم نباید شعار و تبلیغات صورت گیرد.»
یا اینکه واعظی در ۲۸ آبان ماه در قسمتی از صحبت های خود اشاره کرد: «ما رفتار برخی که مرتب مردم را به سبب مسائل انتخاباتی در ۱۴۰۰ ناامید می کنند، درست نمی دانیم. امروز آدرس غلط از کشور خارج می شود. علاوه بر اینکه در داخل کشور مردم را ناامید می کند به خارج از کشور آدرس غلط می دهد. اجازه بدهند که مسیر درست این روند طی شود. دولت هیچ وقت از سال ۹۲ خودسرانه تصمیم نگرفته و تمام تصمیماتی که گرفته با مراجع ذیربط هماهنگ شده است و برمبنای نظری که در آن مراجع بوده، عمل کرده است.»
اینکه برای انتخابات آینده به دولت حمله نماییم، کار درستی نیست
۱۰ دی ماه نیز واعظی درباب اظهارات قالیباف در خصوص اینکه ما مضیقه بودجه نداریم بلکه مشکل مدیریت داریم، اشاره کرد: «من فکر می کنم این کار درستی نیست که از هر فرصتی مقابل یکدیگر استفاده نمائیم، مخصوصاً کسانی که قبلاً خودشان مدیر بودند و ما عملکردشان را هم می دانیم. مگر وقتی آقای قالیباف از شهرداری تهران رفتند کم بدهکار بود؟ مردم که این موارد را فراموش نکرده اند. اینکه ما بخواهیم برای انتخابات آینده صحبت نماییم و به دولت حمله نماییم، کار درستی نیست. اینکه ما بگوئیم الان تحریم و کرونا نیست و فقط ضعف مدیریت است، کم لطفی نسبت به دولت می باشد.»
نباید بودجه را سیاسی و آنرا بهانه ای برای انتخابات ۱۴۰۰ کنیم
وی ۲۴ دی ماه در واکنش به ایراداتی که اقتصاددانان دولت به مصوبات کمیسیون تلفیق گرفتند، اظهار داشت: «اینکه گفته می شود لایحه بودجه، کشور را به سمت فروپاشی می برد حرف دقیقی نیست. ما نباید بودجه را سیاسی و آنرا بهانه ای برای انتخابات ۱۴۰۰ نماییم. نباید به بودجه به صورت تبلیغاتی پرداخته شود. امروز انواع و اقسام افراد در مجلس، درباره بودجه صحبت می کنند. اینکه الان هر فردی در همه سخنرانی ها و تریبون های مجلس به موضوعات مختلف می پردازد، عاملی برای تبلیغات شده است. این مساله باید اصلاح گردد.»
بودجه تبدیل به ابزاری برای تبلیغات انتخابات ۱۴۰۰ شده است
واعظی در انتقاد به ایرادات مجلس شورای اسلامی به بودجه ۱۴۰۰ آنرا ابزاری انتخاباتی برشمرد و اظهار داشت: «متاسفانه امسال شاهد آن هستیم که بجای نگاه حرفه ای به بودجه، این لایحه بیشتر تبدیل به تبلیغات و ابزاری برای حمله و زدن دولت شده است. تعدادی از این ها بودجه را به ابزاری برای تبلیغات انتخابات ۱۴۰۰ تبدیل کردند. اینکه می بینیم بودجه ابزار سیاسی و تبلیغاتی و قسمتی از کارهای انتخاباتی ۱۴۰۰ شده است، به صلاح مجلس و دولت و مردم نیست.»
همانطور که اشاره شد، رئیس جمهور و تعدادی از دولتی ها با به کار گرفتن سیاست مشابهی اهتمام در آن داشتند که هر انتقادی نسبت به عملکرد خود و دولت را سیاسی عنوان کنند و آنرا محصول رقابت های انتخاباتی بدانند. بنظر می رسد آنها با این روش اهتمام در تدلیس حقیقت دارند تا هر گونه نقد منصفانه و غیر منصافانه را به تشخیص خود، انتخاباتی جلوه دهند و با سیاست مظلوم نمایی سوء مدیریت های صورت گرفته که حجم وسیعی از نارضایتی اجتماعی را به همراه داشته است، پنهان کنند.


منبع:

1400/01/01
12:59:07
0.0 / 5
927
تگهای خبر: پروژه , پرونده , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام