رئیس كل دادگستری استان گلستان:

قانون توزیع عادلانه آب بازدارندگی لازم را ندارد

قانون توزیع عادلانه آب بازدارندگی لازم را ندارد

به گزارش خبرگزاری نام گلستان رئیس کل دادگستری گلستان اظهار داشت: قانون توزیع عادلانه آب بازدارندگی لازم برای پیشگیری از دست اندازی به منابع آبی را ندارد.هادی هاشمیان امروز در همایش روز ملی آب در گرگان اظهار داشت: به نظر حقوقدانان دغدغه قانون توزیع عادلانه آب، بیشتر تقسیم آب است.

وی اضافه کرد: برخی بندهای موجود در این قانون مانند صدور مجوز برای کسانی که تا قبل از تصویب این قانون، چاه غیرمجاز حفر کرده بودند، دست اندازی به منابع آب را ترویج کرد و از آن پس هم افراد زیادی به این امید که باردیگر با تصویب قانون جدید بتوانند مجوز بگیرند چاه غیرمجاز حفر کردند به صورتی که امروز تعداد زیادی پرونده با این مورد در محاکم استان تشکیل و در حال رسیدگی است.

هاشمیان، افزایش هزینه ارتکاب جرم را یکی از راهکارها برای جلوگیری از جرم عنوان نمود و اظهار داشت: مجازات های تعیین شده در این قانون هم بازدارنده نمی باشد و فرد متخلف متناسب با جرمی که مرتکب شده مجازات نمی گردد.

این مقام ارشد قضایی استان تاکید کرد: قوانین نیازمند بازبینی و تغییر است و قانون باید بگونه ای تصویب شود که هزینه ارتکاب جرم را افزایش دهد.

رئیس کل دادگستری گلستان اظهار داشت: اهتمام دستگاه قضایی استان بر حفظ منابع آب استان بعنوان انفال و بیت المال است و دادستان ها در همه شهرهای استان ارتباط تنگاتنگی با امور آب دارند.

به گزارش خبرگزاری نام به نقل از دادگستری گلستان، هاشمیان ضمن اشاره به ممنوعیت ساخت وساز در حریم و بستر رودخانه های استان از امور آب استان خواست: در این بخش فعالانه ورود کند و دستگاه قضایی هم بعنوان پشتیبان در کنار آنان خواهد بود.

رئیس کل دادگستری گلستان در ادامه بر افزایش آگاهی مردم درباره اهمیت آب و کمبود منابع آبی استان تاکید کرد و اظهار داشت: بار اصلی حفاظت از منابع آب بر دوش مردم است و تا زمانی که به حساسیت آن پی نبردند تلاشهای دستگاه ها بی نتیجه خواهد بود.

هاشمیان اضافه کرد: بهره گیری از سمن ها و گروه های مردمی که در زمینه مدیریت آب فرهنگ سازی کنند می تواند اثرگذار باشد.

وی تاکید کرد: بر مبنای نظر کارشناسان خطر ریزگرد در گلستان بخصوص با خشک شدن خلیج گرگان، جدی است و باید در کنار کوشش برای تصویب قوانین بازدارنده با فرهنگ سازی و همکاری بین مردم و مسؤلان بحران آب را مدیریت نماییم.

منبع:

1399/12/13
22:43:53
0.0 / 5
1334
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام