روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی:

متكی بودن بر اصول اخلاقی و اسلامی از خصوصیت های دكترین دفاعی ایران است

متكی بودن بر اصول اخلاقی و اسلامی از خصوصیت های دكترین دفاعی ایران است

رئیس جمهور با تکیه بر اهمیت تدوین سند جامع علمی، دفاعی و امنیتی در راهبرد کامل نیروهای مسلح و اقتدار نظامی مبتنی بر نیاز دفاعی کشور، هدف اصلی تدوین این سند را استفاده از ظرفیت های موجود در مراکز علمی و فناروی و توان علمی نخبگان در جهت تقویت قدرت دفاعی کشور و همینطور ایجاد ارتباط و همکاری منسجم و نظام مند بین مراکز علمی و دانشگاهی با بخش های نظامی و نیروهای مسلح برشمرد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمن اشاره به نقش مهم مراکز علمی و غیر نظامی و حتی خصوصی در تأمین نیاز نیروهای مسلح در دوران دفاع مقدس، آنرا یک تجربه ارزشمند خواند و اظهار داشت: در دوران بعد از دفاع مقدس همچون شرایط تحریم هم بخش دفاعی و نظامی کشور خدمات متقابل و اثرگذار به بخش غیر نظامی همچون اقتصاد وصنعت کشور عرضه کرده است.
رئیس جمهور قدرت نظامی و دفاعی مبتنی و متکی بر اصول اسلامی و اخلاق انسانی را از خصوصیت ها و تفاوت های اساسی دکترین دفاعی ایران با سایر کشورها برشمرد و خاطرنشان کرد: در شرایطی که برخی کشورها و قدرت ها با هدف سلطه بر جهان و توسعه طلبی به مولفه قدرت نظامی و تسلیحاتی نگاه می کنند و با همین انگیزه وارد رقابت های برتری جویی و مسابقه تسلیحاتی با یکدیگر شده اند، جمهوری اسلامی ایران بر اساس اعتقاد، ایمان و باورهای دینی خود، چنین هدفی را مدنظر نداشته و نخواهد داشت.
روحانی ضمن اشاره به فتوا و دیدگاه های مقام معظم رهبری درمورد قدرت و توان دفاعی اظهار داشت: سند جامع علمی، دفاعی و امنیتی باید بگونه ای تدوین شود تا در حرکت نیروهای مسلح در راه تقویت قدرت دفاعی اثر گذار باشد.
رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی ترسیم نقشه راه برای استقامت حلقه ارتباط و همکاری دانشگاه و مراکز علمی و تحقیقاتی با بخش دفاعی را ضروری خواند و اظهار داشت: با استفاده از تجربه های موجود در کشورهای توسعه یافته می توان بخش خصوصی بخصوص مراکز دانش بنیان را وارد عرصه همکاری با نیروهای مسلح کرد.
در هشتصد و سی و هفتمین جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی سند علم و فناوری در حوزه دفاعی که برشی از سند نقشه جامع علمی کشور بوده و همکاریهای متمرکز و سازمان یافته حوزه کشوری و لشکری و رابطه ستاد مشترک را با حوزه دانشگاهی، شرکتهای دانش بنیان و بخش خصوصی، تنظیم می کند، بررسی و تدوین شد.
این سند در سطح چشم انداز، نظام ارزش ها و همینطور اهداف، سیاست ها و راهبردهای کلان در یک برنامه زمان بندی 15 ساله تدوین شده است و هدف اساسی آن همکاری نظام مند بین نیروهای مسلح و دانشگاه ها، شرکتهای دانش بنیان و بخش خصوصی است.
در این جلسه همینطور با رای اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی، دوره ریاست آقایان " رضا داوری اردکانی" رئیس فرهنگستان علوم، دکتر علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی و دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی به مدت 3 سال دیگر تمدید گردید.
منبع:

1399/12/05
18:54:22
0.0 / 5
913
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام