بررسی شكایت از سازمان محیط زیست به خاطر اجرای توافق پاریس در كمیسیون اصل ۹۰

بررسی شكایت از سازمان محیط زیست به خاطر اجرای توافق پاریس در كمیسیون اصل ۹۰

سخنگوی کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس با اشاره به شکایت سیدیاسر جبرائیلی از سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص اجرای غیرقانونی توافق پاریس، اظهار داشت: شبهاتی درباره اجرای تعهدات مدنظر ایران در این توافق بدون الحاق رسمی کشور به آن وجود دارد.


علی خضریان در گفت و گو با ایسنا با اشاره به جلسه بعدازظهر امروز(شنبه) کمیسیون اصل نود با مسئولان محیط زیست جهت رسیدگی به شکایت واصل شده درباره اجرای غیرقانونی سند INDC در رابطه با توافق پاریس، اظهار داشت: تعهدات مد نظر ایران در این توافقنامه از آبان ۹۴ بدون الحاق رسمی جمهوری اسلامی، تحت عنوان برنامه مشارکت ملی در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، با تصویب هیأت وزیران و ابلاغ معاون اول رئیس جمهور اجرا شده که نسخه انگلیسی این مصوبه بعنوان تعهدات مد نظر ایران در توافق پاریس در دبیرخانه کنوانسیون تغییرات اقلیمی سازمان ملل به ثبت رسیده است.
وی ادامه داد: مستندات مربوط به این شکایت در این نشست ارائه شد و معاونان سازمان حفاظت محیط زیست نیز پاسخ های خودرا ارائه کردند که باتوجه به چندوجهی بودن این شکایت، لازم است پاسخ وزارت نیرو، نفت و سایر دستگاهها به همراه مرکز پژوهش های مجلس نیز دریافت شود.
نماینده تهران در مجلس تصریح کرد: باید بررسی شود که آیا مصوبه دولت در رابطه با توافق پاریس بوده یا برمبنای کنوانسیون تغییرات اقلیمی است که در اواسط دهه هفتاد از طرف مجلس به تصویب رسیده و به آن پیوسته ایم.
خضریان همین طور به سندی که در این نشست ارائه شد اشاره و بیان کرد: این سند حاکی از این بود که نسخه انگلیسی برنامه مشارکت ملی درباب کاهش انتشار گازهای گلخانه ای که به تصویب هیئت وزیران رسیده، در سایت سازمان ملل بعنوان پیش زمینه ای برای توافقنامه پاریس به ثبت رسیده است، در صورتیکه ما به این توافقنامه نپیوسته ایم. پس شبهاتی وجود دارد که برخی در دولت بدون مصوبه مجلس و طی مراحل قانونی در حال اجرای این توافقنامه هستند.
سخنگوی کمیسیون اصل نود با اعلان اینکه توافقنامه های بین المللی یک امر دوسویه است، اظهار داشت: از یک سو هیچ همکاری جهانی با جمهوری اسلامی صورت نمی گیرد و از طرف دیگر به سبب عدم پیوستن ایران به این توافقنامه به صورت قانونی، اجرای آن می تواند در کنار اینکه هیچ خدمات و تکنولوژی جدیدی در اختیار کشورمان قرار نمی دهد، زمینه کاهش ضریب تولید برق در کشور را در ضمن این سال ها فراهم نموده باشد که نمونه آن خاموشی های اخیر در کشور است که ممکنست به این مساله ارتباط داشته باشد.1399/12/02
20:22:53
0.0 / 5
926
تگهای خبر: ابلاغ , خدمات , دولت , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام