در نشست خبری با چاووش اوغلو

ظریف: حالا وظیفه آمریكاست كه به برجام بازگردد

ظریف: حالا وظیفه آمریكاست كه به برجام بازگردد

به گزارش خبرگزاری نام وزیر خارجه کشورمان اشاره کرد: حالا وظیفه آمریکاست که به برجام بازگردد و تعهدات خودرا اجرا نماید.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه اظهار داشت: روابط با ترکیه برای ما بسیار مهمست.
وی اشاره کرد: با رفتن دولت تروریست دونالد ترامپ امیدواریم که روابط کشورهای منطقه به حالت عادی خود بازگردد.
ظریف اظهار داشت: ما امروز به مساله انرژی، ترانزیت، مسائل انسانی و شرکت هایی که با چالش های تجاری رو به رو هستند، پرداختیم. ما اهمیت زیادی برای شرکت های تجاری ترکیه ای قائل هستیم و امیدواریم که روابط مان دراین زمینه گسترده تر شود.
وزیر خارجه کشورمان اشاره کرد: بمنظور کم کردن مشکلات و رنج های ملت سوریه به گفت وگوهای آستانه ادامه می دهیم و گفت وگوها حالا جای جنگ در این کشور را گرفته است.
ظریف اظهار داشت: ما با صراحت تحریم های آمریکا مقابل ترکیه را محکوم کردیم و برای آنها هیچ ارزشی قائل نیستیم، موجب تاسف است که دولت آمریکا معتاد به تحریم شده است. این سیاست آمریکا به ضرر تمام دنیا و به ضرر خود آمریکا تمام خواهد شد.
وی اظهار داشت: برجام توافقی بود که دولت آمریکا، ایران و پنج کشور دیگر به آن پیوستند و پس از مذاکرات طولانی همه موضوعات را در آن بررسی کردند و این توافق به تایید شورای امنیت ملل متحد رسید. آنچه که در توافق نیست مورد توافق قرار گرفته است که در توافق نباشد و امروز نمی تواند آن موضوعات به توافق اضافه شود. این توافق در قالب بی اعتمادی متقابل نوشته شده است پس ساز وکارهایی پیش بینی شد که اگر یک طرف توافق را اجرا نکرد طرف مقابل هم بتواند تعهدات خود در توافق را اجرا نکند. آمریکا تصمیم گرفت که نه فقط از توافق بیرون رود بلکه کسانی که به این توافق متعهد بودند را تحریم کند و تحت فشار قرار دهد و ما شاهد بودیم که شرکتها و بانکهای ترکیه ای را هم بنا بر این تحریم کرد.
وزیر خارجه کشورمان اظهار داشت: این اقدام در حقیقت نمونه بارز قانون شکنی است، اقداماتی که ایران کرد برمبنای توافق برای جبران اقدامات طرف آمریکایی بود و به مدلول تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای نیست. ما از نظر اعتقادی و از نظر راهبردی سلاح هسته ای را قبول نداریم و آنرا موجب امنیت نمی دانیم. معتقدیم هرچه سریع تر باید سلاح های هسته ای توسط همه دارندگان سلاح هسته ای نابود شود.
ظریف اظهار داشت: این را تاکید می کنم که آمریکا از برجام خارج شده و تعهدات خودرا نقض کرده است و الان هم وظیفه آمریکاست که به برجام بازگردد و تعهدات خودرا اجرا نماید. به محض اینکه آمریکا تعهداتش را اجرا بکند و ما نفع اجرای این تعهدات را ببینیم ما هم تعهدات خودرا بطور کامل اجرا می نماییم و این در بالاترین سطح جمهوری اسلامی توسط رهبری اعلام شده است. امیدهایی که اعضای دولت جدید آمریکا دارند و ادعا می کنند که ایران باید به توافق برگردد نه منطقی است و نه هیچگاه عملی خواهد شد. منطق این است که آن طرفی که خارج شده است برگردد و ما که در داخل توافق هستیم اقدامات لازم را در آن زمان انجام دهیم.
وی در بخش دیگری از این جلسه اشاره کرد: جمهوری اسلامی و ترکیه در وضعیت دشوار با یکدیگر روابط بسیار خوبی داشتند و در هر شرایطی این روابط را با جدیت ادامه خواهند داد. امروز ما فرصت های ویژه ای برای همکاری داریم نه فقط در سوریه بلکه در منطقه قفقاز. همین طور امروز صحبت کردیم که به درخواست دوستان افغانستانی همکاری سه جانبه ایران، ترکیه و افغانستان را داشته باشیم. زمینه های همکاری برای ما فراوان هست و ان شاءالله با اتخاذ یک موضع منطقی تر توسط آمریکا فرصت برای بسط روابط بین ایران و ترکیه افزون تر خواهد بود و حتما به افزایش روابط ما خواهد انجامید.
ظریف اضافه کرد: حالا فرصت برای ما برقرار است که بتوانیم در راه اتصالات زمینی، انرژی و ریلی به هم دیگر کمک بکنیم و من امیدوارم که باوجود برخی ملاحظاتی که کشورها دارند این همکاری ها به شکلی شدنی است و نسبت به این مساله بسیار خوشبین هستم. من اطلاعات سفرهایم را دراختیار برادرم مولود قرار دادم و اطلاعات این سفرم را در اختیار چهار کشور قرار می دهم تا بتوانیم این مسیر همکاری را طی بکنیم. یکبار دیگر از میهمان نوازی شما مردم خوب ترکیه تشکر می کنم و نسبت به قربانیان زلزله اخیر اظهار همدردی می کنم.
ظریف در بخش دیگری اظهار داشت: ان شاءالله در آینده نزدیک اجلاس وزرای خارجه ایران، ترکیه و آذربایجان را در ایران برگزار خواهیم کرد و همکاریهای ایران و ترکیه در حوزه قفقاز حتما همکاریهای مثمرثمر برای همه منطقه خواهد بود. پیرو حرف هایی که توسط روسای جمهور ترکیه، آذربایجان و روسیه درمورد همکاریهای منطقه ای مطرح شده بود من با مشورت دوستانم در ترکیه یک سفر به پنج کشور را شروع کردم و امروز خوشحالم که پس از بازدید از چهار کشور در ترکیه هستم. در مسافرت به آذربایجان، روسیه، ارمنستان و گرجستان تاکید کردیم که باید گذشته بعنوان یک مسیر برای آینده و برای سازندگی به صورت مثبت مورد استفاده قرار بگیرد و آتش بس موجود تایید و محکم تر شود.
وزیر خارجه کشورمان افزود: حضور شرکت های ترکیه در ایران برای ما بسیار مهمست و امیدواریم که این شرکتها بتوانند بدون هیچ مانعی در ایران ادامه حضور داشته باشند. ما در ایران منتظر جناب آقای اردوغان هستیم و ان شاالله بزودی تاریخ را قطعی خواهیم کرد، هم برای اجلاس همکاریهای راهبردی و هم برای اجلاس سران روند آستانه. همکاری ما در قالب آستانه سبب شده است که بتوانیم آلام مردم سوریه را کاهش بدهیم و با کمک یکدیگر و با کمک دولت فدراسیون روسیه در کمیته قانون اساسی کار را پیش ببریم گرچه سرعت به اندازه ای که ما می خواستیم نبود اما مهم این است که امروز در سوریه صحبت جایگزین جنگ شده است.
منبع:

1399/11/10
15:03:04
0.0 / 5
868
تگهای خبر: حكم , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام