لودریان:

فشار حداكثری ترامپ ضد ایران به هدف خود نرسید

فشار حداكثری ترامپ ضد ایران به هدف خود نرسید

به گزارش خبرگزاری نام وزیر امور خارجه فرانسه ضمن ابراز نگرانی درباره فعالیت هسته ای ایران، اظهار داشت که سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا ضد ایران، به هدفی که دنبال می کرد، نرسید.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، ژان ایو لودریان در گفت و گویی با شبکه رادیویی فرانس اینتر که متن آن در پایگاه اینترنتی سفارت فرانسه در لندن انتشار یافت، درباره سیاست «اول آمریکا» ی دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا و این که آیا جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا از این سیاست دنباله روی خواهد نمود یا نه، اظهار داشت: «اول آمریکا» به معنای آمریکای تنها بود. مبحث «اول آمریکا» به شکل آمریکای تنها تجلی پیدا کرد و در طول آن مدت، خیلی از ما همچون اروپایی ها تلاش کردیم همه چیز را همچون معاهده تغییرات آب و هوایی، توافق هسته ای ایران، اقدامات سازمان تجارت جهانی و چند جانبه گرایی را سر جای خود نگه داریم. خلاصه این که ما سعی کردیم همه امور را مدیرت کرده و به قوت خود حفظ نماییم. حالا زمینه های جدیدی در حال ایجاد شدن هستند. وقتی پیشتر گفتم که تلاش می کردیم همه چیز را سر جای خود نگه داریم، شامل توافق وین معروف به برجام هم بود که ما را قادر ساخت با وجود تمام پیامدها از اشاعه تسلیحات هسته ای و دست یابی ایران به سلاح هسته ای جلوگیری نماییم.
لودریان مدعی شد: اما به موازات خروج آمریکا از توافق هسته ای در سال ۲۰۱۸، ایران به صورت پیش رونده ای، اجزای کلیدی (توافق را) از هم گسیخت. آنها غنی سازی اورانیوم را تا سطح ۲۰ درصد برای تولید اورانیوم فلزی از سر گرفتند. موقعیت بسیار خطرناکی است، چونکه دستیابی ایران به یک سلاح هسته ای دارای نتایج بزرگ ژئو استراتژیک خواهد بود.
او اضافه کرد: ما باید راهی برای بازگشت به توافق وین پیدا نماییم و این در برگیرنده ایران هم هست. ما در شرایط مقابل آن چیزی هستیم که ترامپ می خواست. ترامپ می خواست «فشار حداکثری» مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای شود.
وزیر خارجه فرانسه در ادامه این گفت و گو مطرح کرد: با وجود فشار حداکثری، نتیجه این شده ایران از دستیابی به یک سلاح هسته ای فاصله ای ندارد، ازاین رو ما باید مذاکرات بر اساس توافق وین، برجام را آغاز نماییم. خواهید پرسید که چه کسی باید شروع کند. خب این بخشی از دیپلماسی است. باید دید که همه چیز چطور پیش می رود. اما چیزی که مورد توجه من است، تمایل آمریکا برای آغاز باردیگر این روند (مذاکره) است و این منبع رضایتمندی برای ما است و قادرمان می سازد به تعهدات قبلی بازگردیم اما همه باید به تعهدات قبلی بازگردند، همچون ایران و این که راه درازی در پیش است.
بر طبق این گزارش، ابراز نگرانی وزیر خارجه فرانسه درباره فعالیت هسته ای ایران و ادعای مرتبط بودن آن با دست یابی به سلاح هسته ای در حالی مطرح می شود که طبق فتوای مقام معظم رهبری کشورمان، تولید، نگهداری و بکارگیری تسلیحات هسته ای حرام است و مقامات ایران هم بر این اساس تاکید کرده اند که فعالیت هسته ای ایران اهداف نظامی ندارد و تنها اهداف صلح آمیز را دنبال می کند.
توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵ میان ایران و شش قدرت جهانی همچون آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و آمریکا انجام شد که به باعث آن، ایران متعهد شد در ازای بهره مندی از منافع اقتصادی با رفع تحریم های اعمال شده بر آن، فعالیت هسته ای اش را محدود کند.
دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ با ناقص تلقی کردن این توافق از آن خارج شده و تحریم های گوناگونی بر ایران اعمال کرد.
ایران با گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام و تعلل کشورهای اروپایی در عمل به تعهداتشان در زمینه نرمال سازی روابط اقتصادی با ایران و کاهش تأثیر تحریم های آن، اعلام نمود که تعهدات داوطلبانه اش در توافق هسته ای را می کاهد. البته به قول مقامات ایران، این اقدامات در صورت عملی شدن تعهدات تمامی اعضای برجام، بازگشت پذیر خواهند بود.
جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا در وعده های انتخاباتی اش گفته بود که در صورت «بازگشت ایران به پایبندی کامل به تعهداتش» به توافق هسته ای هسته ای باز می گردد.
منبع:

1399/11/09
16:03:53
0.0 / 5
994
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام