معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاك:

تلاش این است كه كارهای مربوط به اسناد رسمی، الكترونیكی شوند

تلاش این است كه كارهای مربوط به اسناد رسمی، الكترونیكی شوند

خبرگزاری نام: معاون جدید امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: تلاش این است که در بحث اسناد رسمی، تمامی فعالیت ها مکانیزه و الکترونیکی شود.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مهدی اقبال که اخیرا بعنوان معاون امور اسناد و املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور معرفی شده برنامه های خودرا تشریح نمود.

اقبال اظهار نمود: یکی از مواردی که ما وظیفه داریم و شاید وظیفه هر مستخدم اداری دستگاهها باشد، رسیدگی به امورات مردم و وقف وقت خود برای سازمان و رسیدگی به مشکلات مردم است.

وی با اعلان اینکه اصلی ترین سیاست های این معاونت این است که امورات حوزه های زیرمجموعه با سریع ترین وقت و زمان صورت گیرد، اضافه کرد: در همین خصوص در حوزه های تخصصی همچون ثبت شرکت ها، سیاست بر این است که تمام عملیات ها بروز شود و در بخش تعیین نام، بازده زمانی را به شکلی تنظیم می نماییم که کمتر از یک روز و ظرف چند ساعت، اقدامات ثبت شرکتها صورت گیرد.

الکترونیکی کردن و مکانیزه کردن فعالیت ثبت شرکت ها

معاون امور اسناد سازمان ثبت افزود: موضوع دیگری که مورد تاکید ریاست سازمان و جزء سیاست های سند تحول تعریف شده این است که تمام عملیات های ثبتی، الکترونیکی و مکانیزه شود همچون ثبت شرکتها که مدنظر است تمامی فرآیندهای ثبت شرکت ها، اصلاح روش ها و اصلاح برنامه های نرم افزاری به صورت الکترونیکی و هوشمند شود.

اقبال اشاره کرد: نگاه ریاست سازمان و معاونت امور اسناد، هوشمندسازی کامل ثبت شرکت هاست و برنامه های مدونی در این خصوص طراحی شده که در آینده نزدیک، تمامی کارهای این بخش به صورت مکانیزه و الکترونیکی صورت خواهد گرفت.

استفاده از ظرفیت دفاتر اسناد رسمی

وی با اعلان اینکه درباب دفاتر اسناد رسمی، باید اقداماتی در راه تسریع در صدور اسناد رسمی صورت گیرد و سدها و موانع پیشرو در تنظیم سند رسمی برداشته شود، افزود: استفاده از ظرفیت های دفاتر اسناد رسمی موجود در کشور و محول کردن بسیاری از خدمات سازمان ثبت به دفاتر اسناد رسمی مدنظر جدی قرار دارد.

مکانیزه شدن تمام کارهای دفاتر اسناد رسمی / کوشش برای کاهش زمان رسیدگی پرونده ها در شورای عالی ثبت

اقبال به مشکل ثبت آنی در دفاتر اسناد رسمی اشاره نمود و اظهار داشت: تلاش این است که در بحث اسناد رسمی، تمامی فعالیت ها مکانیزه و الکترونیکی شود و عملیات ها را به صورت حقوقی و مکانیزه اجرا نماییم تا مانع تداوم تخلفات در تعداد کمی از دفاتر اسناد رسمی شویم.

معاون امور اسناد سازمان ثبت درباب پرونده های موجود در شورای عالی ثبت هم بیان کرد: در این خصوص برنامه ریزی شده تا در کوتاه ترین وقت و زمان حتی در کمتر از یک ماه اقدام گردد و جلوی اطاله دادرسی بواسطه ماندن پرونده ها در این شورا را خواهیم گرفت.

تشکیل اتاق فکر جهت استفاده از ظرفیت کانونهای سردفتران

اقبال لزوم استفاده از ظرفیت کانون های سردفتران بعنوان یکی از مجموعه های در رابطه با امور اسناد تاکید کرد و اضافه کرد: متاسفانه از این ظرفیت، هیچ زمانی استفاده لازم نشده که در این راستا و استفاده مناسب از این ظرفیت، تلاش داریم اتاق های فکری را تشکیل دهیم و از توانایی متخصصین این علم که همان سردفتران اسناد رسمی است در مباحثی همچون سند رسمی استفاده نمائیم.

وی درباب مشاورین املاک و خودرو هم اظهار نمود: با اصلاح قوانین و بخشنامه ها، ساماندهی لازم در این بخش ها صورت خواهد گرفت؛ بخصوص در وضعیت فعلی که هیچگونه نظارتی بر بنگاه های معاملاتی وجود ندارد و امیدواریم با برنامه ها و اقدامات عملیاتی در معاونت امور اسناد بتوانیم مشکلات این بخش را کاهش دهیم.

اصلاح قوانین دست و پاگیر ثبتی در آینده ای نزدیک

این مسئول موضوع بعدی وظایف معاونت امور اسناد را اصلاح قوانین و بخشنامه های دست و پاگیر در حوزه ثبت عنوان نمود و اظهار داشت: از سال 1310 بخشنامه ها و قوانین متفاوت و مختلفی در امور ثبتی داشته ایم که متاسفانه اصلا بازبینی نشده اند بنا بر این بسیاری از این قوانین در تعارض با بخشنامه ها هستند.

اقبال اضافه کرد: با تشکیل کارگروه در بخشهای مختلف این معاونت، این بخشنامه ها در حوزه های مختلف بازبینی شده و حتی برخی بخشنامه ها و قوانین دست و پاگیر باید اصلاح گردد.

تسریع و تسهیل در تمام امور تحت نظارت معاونت امور اسناد

وی با اعلان اینکه هدف این معاونت تسریع و تسهیل در امور محوله است، تاکید کرد: اینکه با هر بخشنامه ای جلوی کار مردم را گرفته و کار مردم را قفل نماییم کار درستی نیست و مسلما باید جلوی این بخشنامه ها گرفته شود و قوانینی مناسب می باشد که راهکار داده و حل مشکل مردم را به دنبال داشته باشد.

معاون امور اسناد سازمان ثبت یکی از موارد دیگر و اساسی در این معاونت را، تمام الکترونیکی کردن کارهای در رابطه با امور اسناد اعلام نمود و اشاره کرد: هر چه کاربرد نیروی انسانی را در این بخش ها کمتر نماییم موجبات قانونمندی و کاهش تخلفات فراهم خواهد شد.

سقف حق التحریر حذف نخواهد شد / اصلاحات برای عادلانه تر شدن سقف حق التحریر دفاتر اسناد رسمی

اقبال در بخش دیگر درباره وضعیت سقف حق التحریر هم اظهار داشت: خدمت همه سردفتران اعلام می کنم که سقف حق التحریر پابرجا است و به هیج وجه این حق التحریر مشخص شده حذف نخواهد شد و تصمیم ریاست سازمان بر این است که این کار ادامه یابد ؛ با این وجود امیدواریم با یکسری اصلاحات، تقسیمات و سقف های در نظر گرفته شده عادلانه تر می شود.

وی تاکید کرد: البته آیتم ها و امتیازاتی را می توان در نظر گرفت همچون اینکه سقف حق التحریر در هر استانی متفاوت باشد، شایستگی ها مدنظر باشد و یا امتیازاتی به سردفتران بدون تخلف داده شود تا عدالت بیشتری رعایت شود.

وی همین طور بیان کرد: معتقدیم اگر نظر ریاست سازمان بر این باشد سقف حق التحریر را در بحث دفاتر ازدواج و طلاق هم اعمال نماییم.

لزوم توجه ویژه به تکریم ارباب رجوع به ویژه در واحد مهریه / برخورد جدی با دفاتر ازدواج متخلف

اقبال در بحث تکریم ارباب رجوع هم اظهار داشت: همیشه خواهش کردیم به ویژه در ادارات اجرا و ثبت شرکتها به ویژه واحد مهریه در بخش اجرا که بیشترین ورودی پرونده را داریم، از بهترین افراد استفاده گردد تا مردمی که درگیر مشکلات هستند با مشکل دیگری مواجه نشوند.

معاون سازمان ثبت اسناد کشور درباره وضعیت برخی دفاتر ازدواج راکد هم اظهار داشت: در بحث دفاتر ازدواج، سردفترانی داریم که بالای 80 تا 90 سال دارند و پدر به سبب بی بیماری قادر به فعالیت نیست و پسر در حال ثبت ازدواج در آن دفترخانه است، مسلما این موارد را رصد خواهیم کرد و اگر چنانچه همچون موارد بیان را مشاهده کردیم سلب صلاحیت خواهند شد.

اقبال در آخر با اعلان اینکه دفاتر اسناد رسمی هم باید به وظایف قانونی خود عمل کنند، اشاره کرد: مطمئنا برخوردهای با دفاتر اسناد رسمی به صورت دقیق صورت خواهد گرفت تا اشتباه سهوی در برخوردها شاهد نباشیم تا اعتبار دفاتر اسنادرسمی در سراسر کشور زیر پرسش نرود.
1399/10/20
19:34:50
0.0 / 5
1052
تگهای خبر: پرونده , خدمات , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام