عضو هیأت رئیسه جنبش أمل لبنان :

شهید سلیمانی از تمامیت ارضی لبنان پاسداری كرد

شهید سلیمانی از تمامیت ارضی لبنان پاسداری كرد

عضو هیأت رئیسه جنبش أمل لبنان با اشاره به اینکه شهید سلیمانی از تمامیت ارضی این کشور حفاظت و حراست کرد، اظهار داشت: او از مستضعفان در سرتاسر جهان حمایت به عمل آورد.خبرگزاری مهر، گروه بین الملل - رامین حسین آبادیان: هم اکنون یک سال از جنایت ترور سردار سلیمانی توسط متجاوزان آمریکایی سپری می شود؛ شخصیت برجسته ای که در عینِ فعالیت در کسوت یک فرمانده نظامیِ تمام عیار، یک دیپلمات برجسته هم بود. سردار سلیمانی در واقع شخصیتی بود که همگان به نقش آفرینی ویژه، محوری و راهبردی وی در شکل گیری گروه های مقاومت و یکپارچگی آن در سرتاسر منطقه اذعان دارند.
در همین ارتباط، خبرنگار مهر گفتگویی را با «خلیل حمدان» عضو هیأت رئیسه جنبش «أمل» لبنان ترتیب داده است. وی در جریان این گفتگو تاکید کرد: حقیقت این است که شهید سلیمانی با اخلاص به مستضعفان خدمت کرد. بله درست است؛ او در مقابل استعمارگران و مستکبران در سوریه، فلسطین، لبنان و… ایستاد.
عضو هیأت رئیسه جنبش أمل لبنان در ادامه خاطرنشان کرد: نقشی که شهید سلیمانی در راه حفاظت و پاسداری از تمامیت ارضی کشورهای منطقه ازجمله لبنان و عراق ایفا کرد غیرقابل انکار است. در ادامه مشروح گفتگو با عضو هیأت رئیسه جنبش أمل را مطالعه می کنید؛
*همانطور که می دانید درحال حاضر یک سال از حادثه ترور سردار سلیمانی توسط پهپادهای متجاوز آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد می گذرد. ارزیابی شما از نقشی که این فرمانده نظامی در پشتیبانی از مقاومت در سوریه و فلسطین ایفا کرد، چیست؟
ما شهید سلیمانی را یکی از بزرگترین مجاهدان در راه مقاومت می دانیم. او مَردی بسیار شجاع بود که به دفاع از جهان اسلام پرداخت. او خویش را قربانی برقراری صلح و عدالت در جهان کرد. از همین روی، نه تنها مسلمانان بلکه تمامی آزادگان از این شهید بزرگ یاد می کنند و بدون شک یاد او از اذهان پاک نخواهد شد.
واقعیت این است که شهید سلیمانی با اخلاص به مستضعفان خدمت کرد. بله درست است؛ او در مقابل استعمارگران و مستکبران در سوریه، فلسطین، لبنان و… ایستاد اما نقش او تنها به منطقه محدود و محصور نمی گردد چونکه شهید سلیمانی از تمامی مستضعفان در سرتاسر جهان حمایت به عمل آورد. شهید سلیمانی در تمامی میادین نبرد حاضر بود. او نقش تعیین کننده ای را در نبرد با تروریسمِ تکفیری و تروریسمِ صهیونیستی در سوریه، فلسطین، لبنان، عراق و… ایفا کرد.
*در جریان جنگ ۳۳ روزه رژیم صهیونیستی ضد مقاومت در لبنان، سردار سلیمانی ایفاگر نقش فعال و بسزایی بود. به نظر شما نقش شهید سلیمانی در تحمیل شکست سنگین به رژیم صهیونیستی در جنگ تموز تا چه اندازه مؤثر بود؟
در خصوص این سؤال باید اظهار داشت که شهید سلیمانی از مقاومت در لبنان که حزب الله و جنبش أمل در قالب آن فعالیت می نمایند، حمایت بسزایی به عمل آورد. وی در لبنان هم همچون سوریه و فلسطین در مقابل مستکبران ایستاد. ما دیدیم که شهید چمران چه نقش مهمی در لبنان ایفا کرد. همینطور آثار اقدامات امام موسی صدر لبنان همچنان هم وجود دارد. شهید سلیمانی تمامی این آثار را تقویت کرد و این مسیر را ادامه داد.
شهید سلیمانی فرمانده بسیار بزرگی بود. پیوند میان حاج قاسم سلیمانی و مقاومت در لبنان در جریان جنگ ۳۳ روزه در واقع پیوند مَردان شریف و مجاهدی بود که می خواستند در مقابل رژیم صهیونیستی به پیروزی برسند و تروریسمِ تکفیری را هم با شکست مواجه سازند. شهید سلیمانی در واقع به خوبی می دانست که تروریسمِ صهیونیستی در جنگ ۳۳ روزه توسط ایالات متحده آمریکا حمایت می شود. با تمامی اینها، او با تمام قدرت به پشتیبانی از مقاومت در جنگ ۳۳ روزه پرداخت.
*در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی بود که سردار سلیمانی به صورت رسمی شکست نهایی تروریست های تکفیری داعش را اعلام نمود. ارزیابی شما از نقش وی در غلبه نهایی بر داعش و هم اقداماتی که در جهت حفاظت و حراست از تمامیت ارضی کشورهایی نظیر عراق و لبنان ایفا کرد، چیست؟
بدون شک نقشی که شهید سلیمانی در راه حفاظت و پاسداری از تمامیت ارضی کشورهای منطقه ازجمله لبنان و عراق ایفا کرد غیرقابل انکار است. ما همواره شاهد بودیم که تمامیت ارضی لبنان و عراق توسط تروریسمِ تکفیری و هم تروریسمِ صهیونیستی مورد تهدید واقع می شد که البته حالا هم این تهدیدات از جانب طرف اسرائیلی همچنان ادامه دارد.
با این حال، سردار سلیمانی نقش مهمی را در حفاظت از تمامیت ارضی کشورهای منطقه ایفا کرد. شهید سلیمانی از تمامیت ارضی لبنان حفاظت کرد. حالا هم محور مقاومت راه شهید سلیمانی را ادامه خواهد داد.
*سردار سلیمانی به سبب فعالیتهایی که در طول سالیان متمادی در منطقه انجام داد جایگاه ویژه ای نزد ملت های منطقه به دست آورده بود؛ جایگاهی که امروز حتی با گذشت یک سال از شهادت وی، هنوز از دست نرفته است. چه علل و عواملی باعث شد تا شهید سلیمانی چنین محبوبیتی در سطوح منطقه ای و فرامنطقه ای کسب کند؟
این نکته را باید در نظر گرفت که شهید سلیمانی در مقابل تروریسمی به دفاع از ملت های منطقه پرداخت که خیلی از کشورهای منطقه و جهان از آن حمایت می کردند. حامیان استکبار جملگی از تروریست های تکفیری در منطقه حمایت کردند. بنابراین، طبیعی است که شهید سلیمانی نزد ملت های منطقه از محبوبیت برخوردار باشد. آمریکایی ها شخصیت های برجسته مقاومت را هدف قرار دادند. آنها شهید سلیمانی و سپس شهید فخری زاده را هدف قرار دادند. اینکه آنها تصور می کنند با این اقدامات، مقاومت متوقف می شود، یک توهم است.

1399/10/12
13:12:22
0.0 / 5
1302
تگهای خبر: حامی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام