معاونت حقوقی رئیس جمهور:

150 هزار دلار به بازماندگان سانحه هواپیمای اوكراینی پرداخت می شود

150 هزار دلار به بازماندگان سانحه هواپیمای اوكراینی پرداخت می شود

به گزارش خبرگزاری نام معاونت حقوقی رئیس جمهور اعلام نمود: وزارت راه و شهرسازی موظف شده ترتیب پرداخت مبلغ یکصد و پنجاه هزار دلار یا معادل یورویی آن به خانواده های هواپیمایی اوکراینی را صورت دهد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، معاونت حقوقی رئیس جمهور در اطلاعیه ای درمورد تعیین مبانی حقوقی و میزان خسارات و فراهم شدن زمینه پرداخت خسارات جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اکراینی و تصویب در هیئت وزیران اعلام نمود: «باتوجه به اینکه از زمان وقوع سانحه دلخراش سقوط هواپیمای اکراینی در آسمان تهران در دیماه سال ۱۳۹۸، معاونت حقوقی رئیس جمهور همواره بر لزوم احترام به قربانیان و احقاق همه جانبه حقوق خانواده های داغدار و بازماندگان ایشان تاکید داشته است، در ادامه پیگیری های مستمر و مؤثرمعاونت درباره تعیین مبانی حقوقی قانونی لازم و ایجاد هماهنگی بین دستگاه ها و عرضه پیشنهادهای اجرایی برای پرداخت این خسارات و دلجویی از این هموطنان و تاکید بر لزوم تأمین فوری اعتبار لازم برای پرداخت این خسارات، نهایتاً، با پیگیری معاونت حقوقی، اعتبار لازم در آغازین روزهای دیماه سالجاری، تأمین گردید. بعد از تأمین اعتبار، قبل از فرارسیدن سالگرد حادثه، معاونت حقوقی رئیس جمهور با جلب نظر دستگاههای اجرایی مرتبط، مبانی و میزان پرداخت خسارات را با رعایت عرف و رویه بین المللی تعیین و پرداخت بدون تبعیض مبلغ خسارات به بازماندگان جانباختگان را به هیئت دولت پیشنهاد نمود.
هیئت دولت هم با عنایت به این پیشنهاد در جلسه امروز مورخ چهارشنبه ۱۰/۱۰/۱۳۹۹ خود تصویب نموده است که خسارات مربوط جانباختگان، بدون هیچ گونه تبعیض ناشی از ملیت و تابعیت برپایه قوانین متبوع و قابل اعمال کشورهای جانباختگان، به ورثه و بازماندگان آنها پرداخت گردد. در این مصوبه، وزارتخانه راه و شهرسازی موظف شده است با همکاری دستگاههای ذی ربط ترتیب پرداخت مبلغ یکصد و پنجاه هزار دلار یا معادل یورویی آن به خانواده و بازماندگان هریک از قربانیان را در اسرع وقت فراهم و مبالغ را برپایه مستندات به ذی نفعان پرداخت نماید. همینطور در مصوبه پیشنهادی آمده است که این جبران مانع از پیگیری جنبه کیفری مبحث در مرجع قضایی صلاحیتدار نیست. معاونت حقوقی رئیس جمهور ضمن ابراز تسلیت و همدردی باردیگر با این خانواده ها، امیدوار است باآنکه خسارات پرداختی همه درد و رنج ناشی از حادثه را از بین نمی برد، ولی تعهد به پاسداری از حقوق همه آحاد ملت و احترام و تکریم انسان ها را یادآور شده و لزوم حفظ پیوندهای اجتماعی و سرمایه های انسانی بخصوص در کشور عزیزمان را به همراه داشته باشد.


منبع:

1399/10/10
16:09:03
0.0 / 5
861
تگهای خبر: دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام