ظریف:

تحریم بانك مركزی جنایت جنگی است

تحریم بانك مركزی جنایت جنگی است

به گزارش خبرگزاری نام وزیر امور خارجه اظهار داشت: اقدامات اخیر امریكا ضد ایران حائز شرایط اعمال تحریم نیست، بلكه حایز شرایط برای تروریسم اقتصادی و جنایت جنگی است.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از خبر آنلاین، محمد جواد ظریف در كنفرانس بین المللی اقتصاد جهانی و تحریم كه بامداد امروز در دانشگاه الزهرا برگزار شد، اظهار داشت: آمریكا جنگ اقتصادی را بر نقص مقررات بین المللی استوار كرده است.
مهم ترین بخش از اظهارات ظریف را در ادامه می خوانید:
* با اجرای برجام و لغو تحریم های اقتصادی به سمت افزایش قدرت اقتصادی طی ۲.۵ سال حركت كرده بودیم، اما این روند با روی كار آمدن دولت ترامپ و با نقص عهد این دولت گرفتار صدمه جدی شد و فعالیتهای تجاری كشور با مشكلات عدیده رو به رو شده است.
* برای مواجهه با سیاست حداكثر فشار اقتصادی، راهبرد كشور مقاومت حداكثری باتاكید بر توانمندی داخلی است.

* حوزه تجارت خارجی و مبادلات پولی و بانكی از حوزه هایی است كه آمریكا با چیرگی خود بر نظام مالی بین المللی از توان بالایی برای رصد معاملات ایران و تحریم كشورهای طرف معامله برخوردار می باشد.
* جمله آقای پمپئو در این رابطه این است كه اگر مردم ایران می خواهند غذا بخورند، دولت آنها باید سیاست های ما را دنبال كند و این حرف به معنای جنایت جنگی است.
* اگر مردم ایران می خواهند غذا بخورند باید سیاست های آمریكا را دنبال كنند. این حرف یعنی تروریسم و نوعی جنایت جنگی است؛ چونكه در تعریف جنایت جنگی آمده است گرسنگی دادن مردم از مصادیق جنایت جنگی است و تروریسم هم از مصادیق جرم بین المللی است.
* در جنگ نظامی شهروندان هدف جانبی هستند، اما در جنگ اقتصادی دولت آمریكا اصل تروریسم را بر اساس اقدام ضد شهروندان قرار داده است.
* پیش از برجام كشور ما به علت قطعنامه ها با مشكلاتی از قبیل عدم تمایل شركت ها به همكاری، كاهش سهم ایران از بازار انرژی، همینطور عدم دسترسی به منابع مالی حاصل از فروش نفت و افزایش هزینه مبادله، تضعیف ارزش پول ملی و موانع پیش روی گردشگری و بروز مشكلات جدی در حوزه صنعت نفت مواجه بود و اجرای برجام شرایطی را مهیا كرد كه به سمت نرمال سازی روابط اقتصادی رفتیم و در حدود دو سال و نیم توفیق های خوبی بوجود آمد كه برخی خیلی زود فراموش كردند.
* به علت نقض عهد آمریكا و خروج از برجام، تروریسم اقتصادی اعمال شد و فعالیت های اقتصادی با مشكلات عدیده مواجه گردید و این فشار در حال افزایش می باشد و البته توان كشور برای مقابله با این فشارها هم در حال افزایش می باشد و در مقابل این فشارها راهبرد كشور ما مقاومت حداكثری است.
* حوزه مبادله پولی و بانكی حوزه ای است كه آمریكا با تاكید بر توان دلار از توان بالایی برخوردار می باشد و می تواند با محروم كردن شركت ها سبب قطع ارتباط آنها با ایران شود. پس یكی از راهكارها استفاده از روش هایی است كه از جانب آمریكا قابل رصد نباشد.

۲۲۳۲۲۵

1398/07/20
19:17:12
5.0 / 5
4632
تگهای خبر: دولت , وزیر امور خارجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام