خطیب زاده در نشست خبری:

مصوبه هسته ای مجلس تبدیل به قانون شود، اجرایش می نماییم

مصوبه هسته ای مجلس تبدیل به قانون شود، اجرایش می نماییم

به گزارش خبرگزاری نام سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: اگر مصوبه هسته ای مجلس تبدیل به قانون شود و تمام مراحل قانونی خودش را بپیماید یقینا وزارت خارجه به این قانون پایبند خواهد بود و این قانون را اجرا خواهد نمود.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه بامداد امروز(دوشنبه) در نشست خبری با تبریک روز دانشجو، گفت: دانشگاه سرمنشاء تحولات در جامعه است و عدالت خواهی، کمال خواهی و آرمان خواهی سرلوحه جنبش دانشجویی بوده است. خطیب زاده با اشاره به تحولات سیاست خارجی در هفته گذشته، اظهار داشت: امروز میزبان نخستین سفر خارجی فیصل مقداد بعنوان وزیر امور خارجه جدید سوریه هستیم. او علاوه بر وزیر امور خارجه با رئیس جمهور و دیگر مقامات کشور دیدار می کند. روز چهارشنبه هم وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان به تهران سفر می کند و با روسای جمهور و مجلس و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار خواهدنمود. ایشان سپس به تغییرات در وزارت امور خارجه اشاره نمود و اظهار داشت: آقای غلامرضا انصاری معاون پیشین وزیر امور خارجه بازنشسته شده است. وی دوران موفقیت آمیزی در وزارت خارجه داشته و نقش موثری در ایجاد دیپلماسی اقتصادی داشته و سکان این معاونت را به آقای مهاجر، سفیر پیشین ایران در سوئد سپرده است. سخنگوی وزارت خارجه اظهار داشت: در ادامه موج محکوم کردن شهادت شهید فخری زاده، روز جمعه وزیر امور خارجه کرواسی با ظریف تماس گرفت، روز پنجشنبه هم وزیر امور خارجه در کنفرانس سالانه گفت وگوهای مدیترانه ای شرکت و مواضع ایران را تبین کرد. همینطور ایشان با وزیر امور خارجه بلژیک هم گفت وگویی داشت و همتای بلژیکی هم ترور شهید فخری زاده را محکوم و در خلال آن در مورد مسائل دوجانبه گفتگو نمود. همینطور آقای بورل با ظریف تماس گرفته و ترور شهید فخری زاده را محکوم نمود. وزیر امور خارجه هم در این گفتگو مسئولیت های اتحادیه اروپا را خاطرنشان کرد.پاسخ به مهر: مصوبه هسته ای مجلس به قانون تبدیل گردد، اجرایش می کنیم
خطیب زاده در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص اینکه «اخیرا آقای ظریف در نشست گفتگوهای مدیترانه ای تاکید نمودند که آمریکا و کشورهای اروپایی می توانند به تعهدات برجامی خود بازگردند و در این صورت نه تنها قانون«لغو اقدام راهبردی لغو تحریم ها» اجرا نمی گردد، بلکه اقداماتی که طبق بند ۳۶ برجام برداشتیم، لغو خواهد شد. آیا وزارت خارجه سیاست این را دارد که از این قانون، با وجود مخالفت، بعنوان یک ابزار چانه زنی با غرب استفاده کند؟»، اظهار نمود: مصوبه اخیر مجلس هنوز تبدیل به قانون نشده است و مراحل قانونی خویش را طی می کند.
وی اضافه کرد: نظر رئیس جمهور و دولت درقبال این قانون کاملا روشن بوده است و وزارت خارجه هم نظرات تخصصی خویش را گفته است. ما موافق این نبودیم که این نظرات تخصصی لحاظ نشود. طبیعی است که مجلس شورای اسلامی مسیری را رفته و برپایه برداشت های خود مصوبه ای را داشته است.
سخنگوی وزارت امور خارجه اشاره کرد: اگر این مصوبه تبدیل به قانون شود و تمام مراحل قانونی خودش را بپیماید یقینا وزارت خارجه به این قانون پایبند خواهد بود و این قانون را اجرا خواهدنمود. البته خیلی از موارد این قانون به سازمان انرژی اتمی مربوط می شود.
خطیب زاده اشاره کرد: طبق آنچه آقای ظریف گفته است، مصوبه مجلس و مصوبات شورای عالی امنیت ملی در زمینه کاهش تعهدات هسته ای، همگی مشروط هستند تا روزی که غربی ها به تعهدات خودشان برگردند. طبیعی است اگر اروپا و آمریکا تعهدات خویش را اجرا کنند، ما هم در ذیل برجام تعهدات خویش را کامل اجرا خواهیم کرد. این یک توازنی است که در برجام دیده شده است.
برجام قابل چانه زنی مجدد نیست
وی اضافه کرد: گفته ها و شنیده هایی از دولت جدید آمریکا شنیده می شود این است که مایل هستند به تعهدات خودشان برگردند و روش غلط قبلی را اصلاح و تروریسم اقتصادی را متوقف کنند. امیدواریم اروپا هم عدم پایبندی به برجام را خاتمه دهد و اگر اینطور باشد در راه درستی گام برمی دارند و طبیعی است که ایران به آنچه امضا کرده پایبند خواهد بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: ما نیازی به چانه زنی باردیگر برای برجام نمی بینیم چونکه برجام نوشته شده و تمام جزئیات در آن وجود دارد و احتیاج به هیچ چانه زنی ندارد.
کشورهای منطقه در حد و اندازه جایگاه شان حرف بزنندوی درباره درخواست چند کشور منطقه برای حضور در مذاکرات احتمالی با ایران اظهار داشت: برخی کشورها تمامی حیثیت خویش را گذاشتند که در دوران رئیس جمهور در حال خروج از کاخ سفید، به اهداف خود برسند. آنها پول مردم خودشان را خرج کردند تا برای چند روزی امنیت برای خودشان بخرند پس مشخص است آنها امروز نگران باشند. پیام تهران به این کشورها آن است که ایران لنگرگاه ثبات در منطقه است، ایران کشور تاریخی در منطقه است و مانند برادر بزرگ تر تلاش کرده خطاهای دیگران را نادیده بگیرد ولی آنها باید بدانند جایگاه شان چیست و تا چه اندازه می توانند سخن بگویند. سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آلمان در باره مذاکرات احتمالی با ایران اظهار داشت: مواضع ایران درباره برجام، تداوم آور و بدون تغییر است. برجام که نتیجه مقاومت ایران بوده، یک مرتبه مذاکره شد و به امضا رسید و در قطعنامه ۲۲۳۱ هم درج شده است. ایران چیزی که یک مرتبه مذاکره شده را مجدداً مذاکره نمی کند و اجبار آور بودن قطعنامه ۲۲۳۱ هم از آن کم می شود. امیدواریم اروپا جایگاه و ظرفیت های خویش را شناخته و سقف و کف روابط خویش را در نظر بگیرد. خطیب زاده افزود: طرف های اروپایی یکی از سوی هایی است که به تعهدات خود عمل نکرده است. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضامن اجرای برجام بود و کشورهایی مانند آلمان حتی نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند. بارها گفته ایم که ایران در مورد امنیت ملی خود مذاکره و مصالحه نمی کند، ایران به حقوق و مسئولیت خود آشنا است و حقوق و مسئولیت های طرف مقابل را هم یادآوری کرده ایم. آنچه با فشار حداکثری به دست نیامد با روش های دیگر هم به دست نمی آید.
ادامه دارد...


منبع:

1399/09/17
12:09:09
5.0 / 5
970
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام