آلمان:

اروپا منتظر سیاست دولت جدید آمریكا در ارتباط با برجام است

اروپا منتظر سیاست دولت جدید آمریكا در ارتباط با برجام است

خبرگزاری نام: وزارت خارجه آلمان اعلام نمود که اروپا منتظر دیدگاه های دولت جدید آمریکا در ارتباط با توافق هسته ای ایران است سپس در ارتباط با آن تصمیم گیری می کند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از الجزیره، وزارت خارجه آلمان اعلام نمود که کشورهای اروپایی منتظر هستند تا ببینند سیاست دولت جدید آمریکا در ارتباط با توافق هسته ای ایران چیست سپس درمورد چگونگی تعامل با آن تصمیم بگیرند.
وزارت خارجه آلمان اعلام نمود که ابتدا باید به بندهای برجام پایبند باشیم سپس پس از آن تمام پیشنهادها را بررسی نماییم.
پیش از این نیز هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در گفت وگویی با اشپیگل اظهار داشت: نوعی "توافق هسته ای +" نیاز است که آن نیز در امتداد منافع ما باشد.
در حالی که ایران بارها تاکید کرده به دنبال سلاح هسته ای نیست، وی در اظهاراتی زیاده خواهانه افزود: "ما انتظارات واضحی از ایران داریم: نه سلاح هسته ای و نه برنامه موشک های بالستیکی که کل منطقه را به خطر بیاندازد. ایران همین طور باید نقش دیگری را در منطقه بازی کند."
وی گفته است که برای توافق هسته ای با دولت بایدن باید باردیگر مذاکره شود.
هایکو ماس اظهار داشت: بازگشت به توافق قبلی کافی نخواهد بود.
به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، محمدجواد طریف، وزیر خارجه کشورمان جمعه شب در پاسخ به این اظهارات وزیر خارجه آلمان در توییتی نوشت: این ها کارهایی است که هایکو ماس و سه کشور اروپایی باید انجام دهند قبل از آنکه بگویند ایران چه کارهایی انجام دهد: سیاست نفرت انگیز کووید آپارتاید را متوقف کنید، به تعهدات تان ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل پایبند باشید و نقض برجام را متوقف کنید، به رفتارهای خصمانه تان در منطقه ما - همچون فروش ۱۰۰ میلیارد دلار تسلیحات به خلیج فارس و حمایت کورکورانه از تروریسم اسرائیل- اختتام دهید.
همچنین درخواست وزیر خارجه آلمان روز جمعه در حالی عنوان شد که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان روز پنجشنبه نیز اظهار داشته بود: ما درباره توافقی که قبل از این بر سرش مذاکره کرده ایم، مذاکره نخواهیم کرد. این توافق یک بده و بستان بود. این طور نبود که یک طرف مطالبه کند و طرف دیگر اجابت کند. موضوع این است که اروپا و آمریکا محدودیت هایی ۲۰ بعلاوه ۱۰ ساله می خواستند. ایران مذاکره را بر سر هیچ محدودیتی شروع کرد و جایی در این بین به توافق رسیدیم. این مساله دو سال مذاکره بود و دیگر درباره آن مذاکره نخواهد شد و تمام. این نشانه عدم سوء نیت است. موضوع موشک ها و امنیت منطقه کاملا از جانب همه کنار گذاشته شدند نه به خاطر این که آنها امتیازی انحصاری به ایران دادند، بلکه به خاطر این بود که آنها حاضر نبودند رفتار مخرب خودشان را دراین زمینه ها کنار بگذارند. به مسئله تسلیحات توجه کنید. سال گذشته، میزان سلاحی که غرب به منطقه خلیج فارس فروخت، بیش از هر جای دیگری بود. بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار تسلیحات به این منطقه به فروش رسید. آیا غرب آماده متوقف کردن این رفتار مخرب است؟ غرب از جنگ یمن حمایت کرد، غرب از الحاق مناطق حمایت کرد، نه بطور رسمی در حقیقت از الحاق سرزمین های فلسطینی حمایت کرد، غرب از تروریسم اسرائیلی حمایت کرد. چرا اسرائیل مقابل ایران اقدامات تروریستی انجام می دهد؟ همچون ترور دانشمند هسته ای ما در هفته گذشته در داخل ایران که با محکومیت غرب همراه نبود. آیا غرب آماده متوقف کردن رفتار مخربش در منطقه ما هست؟ از آن جا که آنها آماده کنار آمدن با این نیستند، تصمیم گرفتیم آن موضوعات را کنار بگذاریم.
او افزود: وقتی که آنها آماده حل کردن مشکلات رفتار مخربشان در منطقه باشند. وقتی آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان آماده متوقف کردن حمایتشان از رژیمی تروریست، تخطی از حقوق بشر در یمن، تکه تکه کردن یک خبرنگار در ترکیه توسط نزدیک ترین متحدشان عربستان سعودی شوند، سپس می توانند درباره بقیه چیزها صحبت کنند. تا زمانی که نتوانند این ها را مطرح کنند، باید سکوت کنند.
ظریف علاوه بر این مطرح کرد: ما باور داریم که حساسیت های ملی بسیار جدی هستند. اقدام تروریستی مقابل دکتر فخری زاده یکی از بزرگ ترین دانشمندان ما یک اقدام خصومت بین المللی بود که باید محکوم می شد. ما هنوز منتظر هستیم اروپا خصوصاً تروئیکا(آلمان، فرانسه و انگلیس) آنرا محکوم کنند. قدردان این هستیم که برخی این کار را کردند اما تروئیکا یک اقدام تروریستی واضح را مقابل ایران محکوم نکرد. این موقعیت ما است. یک مصوبه در مجلس است که ما از آن رضایت نداشتیم و به وضوح گفتیم. اما مانند هر دموکراسی دیگری وقتی این طرح تمام روندهای قانونی اش را طی کند، به قانون تبدیل می شود و وظیفه ای برای دولت می شود که آنرا اجرا نماید و ما آنرا اجرا خواهیم کرد چون قانون کشور است. این قانون بازگشت ناپذیر نیست. عنوان این مصوبه احیای حقوق ایران و اطمینان حاصل کردن از لغو تحریم ها است. اروپا و آمریکا می توانند به پایبندی به برجام بازگردند و (در آن صورت) نه فقط این قانون اجرا نخواهد شد، بلکه اقداماتی که ما طبق پاراگراف ۳۶ برجام انجام دادیم به حالت قبل بازخواهد گشت. ما به پایبندی کامل بازخواهیم گشت. چاره کار بسیار آسان است و در برجام مقرر شده است؛ به پایبندی کامل بازگردید، روابط اقتصای ایران را با بقیه جهان نرمال سازی کنید و شرایط جدید اعمال نکنید، درخواست های غیرمعقول نداشته باشید و به محض این که این کار را انجام دهید، ما هم به پایبندی کامل بازمی گردیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به این پرسش که باتوجه به این که جلسه آتی کمیسیون مشترک برجام نزدیک است و جو بایدن اخیرا باردیگر برای بازگشت به برجام ابراز تمایل کرده است، چه انتظاری از شرکای برجام دارد و آیا آنها از بازگشت باردیگر آمریکا به برجام حمایت خواهند کرد، بیان کرد: واضح است که این مساله در کمیسیون مشترک برجام مورد بحث قرار خواهد گرفت و این مساله مهمی خواهد بود. چیزی که گفته ام بسیار واضح است: آمریکا باید بدون پیش شرط به تعهدات برجامی اش طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت عمل کند. ضرورتی ندارد که آمریکا عضو برجام باشد تا به تعهداتش در بند ۲۵ منشور سازمان ملل بعنوان عضوی از این سازمان عمل کند، جدا از این که عضو دائمی شورای امنیت نیز هست. سپس، به سبب این که این ایران نبود که از توافق خارج شد، آمریکا باید حسن نیتش را نشان دهد. آن وقت ایران هم به پایبندی کامل به برجام با توجه به این مصوبه جدید یا بدون آن بازخواهد گشت؛ چونکه این مصوبه هدف بازگرداندن اروپایی ها و آمریکایی ها به پایبندی را دارد و وقتی این اتفاق بیافتد، این مصوبه به هدفش رسیده است و ما هم به تعهدات مان عمل خواهیم کرد. سپس آمریکا می تواند به برجام بازگردد. اعضای برجام باید تصمیم بگیرند که این کار چگونه صورت گیرد.
او علاوه بر این اظهار داشت: همانطور که قبلا گفته‎ام، برجام یا هر توافق بین المللی دیگری یک در چرخان نیست. این طور نیست که بتوانید عضو یک توافق شوید و بر کشورهای دیگر تحریم اعمال کنید، از منافع عضویت بهره ببرید و ۲۱۵ میلیارد دلار خسارت به مردم ایران بزنید. شمار افرادی که در ضمن این بیماری همه گیر به سبب عدم دسترسی ما به بهترین کیفیت داروها و منابعی بین المللی که لازم داشتیم تا بتوانیم قرنطینه ای کامل اعمال نماییم و قرنطینه کامل مستلزم وجود منابع مالی بسیاری است، جان باختند زیاد بود. ایران کشوری ثروتمند است و ما می توانستیم[با در اختیار داشتن آن منابع مالی] قرنطینه کامل اعمال نماییم. ما فقط و فقط به خاطر جنگ اقتصادی آمریکا نتوانستیم این کار را انجام دهیم. آمریکا مسئول تمام این خسارت هایی است که به مردم ایران وارد کرده است که خیلی از آنها جبران ناپذیرند. ما باید اطمینان خاطر داشته باشیم که این تکرار نمی گردد.
منبع:

1399/09/15
13:32:43
5.0 / 5
1014
تگهای خبر: دولت , قانون , كیفیت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام