درخواست رییس سازمان حج از سفیر ایران در عراق:

برای بهبود سفر اربعین زودتر اقدام كنید

برای بهبود سفر اربعین زودتر اقدام كنید

خبرگزاری نام: رئیس سازمان حج با اشاره به نابه سامانی هایی كه در بازدید از مرزهای زمینی ایران و عراق و هنگام خروج زوار اربعین شاهد بوده و كمبود ظرفیت آن كشور برای پذیرش این حجم زائر ایرانی، از سفیر ایران در عراق خواست پیگیر رفع مشكلات از طرف دولت عراق شود تا وضعیت بدتر نشده است.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، علی رضا رشیدیان كه الان در عراق حضور دارد، در دیدار با سفیر كشورمان و رئیس ستاد اربعین در عراق، به استقبال گسترده زوار ایرانی برای سفر اربعین، اشاره نمود و اضافه كرد: امسال نسبت به سال های قبل زوار زودتر عازم این سفرمعنوی شده اند، ضمن آن كه رشد چشم گیر زوار ایرانی سبب ازدحام و تراكم جمعیتی در مرزها و مسیرهای ورودی در داخل خاك عراق شده است.
وی با بیان این كه شرایط و امكانات داخل عراق مناسب و پاسخگوی این حجم زائر نیست، اظهار داشت: تا ظهر روز جمعه (۱۹ مهرماه) بالغ بر یك میلیون و ۹۵۰ هزار زائر ایرانی وارد عراق شده و ۳۹۰ هزار نفرهم به كشور بازگشته اند.
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به ازدحام جمعیت در ورودی های خاك عراق و نابسامانی قیمت های حمل و نقل از طرف خودرو های عراقی وافزایش چند برابری و سوء استفاده عده ای از این شرایط، خواهان پیگیری سوژه از طرف سفیر كشورمان برای اقدام دولت عراق در نظارت و ساماندهی این مساله شد.
او اشاره كرد: اگر در این رابطه اقدامی نشود وضعیت از این هم بدتر می شود.

۱۸ نفر تا الان در سوانح جاده ای جان باختند/ ۴۰ نفر به دلیلهای دیگر فوت كردند
رشیدیان در ادامه با اشاره به بیمه زوار و خدمات بیمه ای حوادث كه در چارچوب سامانه سماح انجام شد، این پوشش بیمه ای را در قبال حوادث در طول سفر اقدامی باارزش و ضروری دانست و اظهار داشت: در این مدت حدود ۴۰ نفر از زوار ایرانی به دلیلهای مختلف همچون سكته، ناراحتی های قلبی و مغزی و غیره جان خودرا از دست داده اند و از این میان ۱۸ نفرهم در سوانح رانندگی جان باخته اند.
وی با بیان این كه وجود آمار صحیح و دقیق در حوزه اربعین همچون ملزومات و لزوم ها برای برنامه ریزی و كاهش مسائل است، اظهار نمود: ما با فعال سازی سامانه «سماح» قسمتی از این ظرفیت را برای دریافت آمار صحیح فراهم كردیم و اینك در تلاشیم با انسجام و یكسان سازی اطلاعات و آمارهای موجود در سامانه و نیز سایر بخش های مربوطه چون نیروی انتظامی وغیره نسبت به تجمیع اطلاعات و آمار اقدام نماییم. این امر می تواند اطلاعات درست، دقیق و یكسانی را برای برنامه ریزی، ساماندهی و چگونگی تمركز و توزیع خدمات برای دستگاه های مختلف فراهم آورد. در واقع بر طبق این اطلاعات، ساماندهی و توزیع كاروان ها و امكانات در مرزهای مختلف و نیز سایر بخش های خدماتی شامل بیمه وهلال احمر و حتی امكانات مردمی در طول مسیرها بهتر انجام می شود.
رئیس سازمان حج و زیارت افزود: امسال سوژه راهنمایان زائر و امداد گمشدگان در عراق هم به سازمان حج و زیارت واگذار شده كه برای خدمت رسانی مناسب به زوار در این راستا برنامه ریزی های لازم صورت گرفت.
وی اظهار نمود: علاوه بر امكاناتی كه سازمان حج در این عرصه وارد عرصه كرده شامل توان انسانی و طراحی نرم افزاری به نام مصباح، در كنار آن از همه ظرفیت های مردمی در این عرصه با طراحی نرم افزار و غیره فعال شده اند نیز بهره گرفتایم.
او اظهار داشت: در این راستا ستادی را در كربلا برای ایجاد هماهنگی و ارتباط مناسب و منطقی بین سامانه ها و سیستم های فعال در این زمینه مستقر كرده ایم كه اطلاعات و اخبار گمشدگان را به صورت متمركز به این مركز فرستاده و نسبت به شناسایی و هدایت آنها اقدام می شود و بدین سان ضمن تجمیع توان و امكانات و بهره گیری مناسب از ظرفیت ها، از موازی كاری و هدر رفتن وقت وانرژی هم جلوگیری می شود.
رشیدیان بیان كرد: تلاش ما بر آن است در یك ساماندهی، هماهنگی و تعامل مناسب بین بخش های مختلف از ظرفیت های مردمی در كنار امكانات دولتی برای ارائه خدمات بهتر و بیشتر به زوار اربعین بهره گیریم.

عراق آمادگی این حجم گسترده زائر اربعین را ندارد
ایرج مسجدی ـ سفیر جمهوری اسلامی و رئیس ستاد اربعین در عراق ـ در این دیدار اظهار داشت: زیرساخت های عراق محدود است و آمادگی و ظرفیت پاسخگویی به این حجم گسترده زائر را ندارد.
وی ادامه داد: با عنایت به این شرایط نیاز است با برنامه ریزی و هماهنگی منسجم و مطلوب تر توزیع زوار ایرانی و سفرشان به عراق در فاصله زمانی طولانی تر صورت گیرد تا جمعیت بجای حضور یكباره، به صورت مناسب در فاصله زمانی، توزیع شوند تاهم امكان زیارت مقبولتر آنها و هم ارائه خدمات بهتر فراهم گردد.

وی اظهار نمود: به این منظور اطلاع رسانی درست و سریع به مردم برای ورود و نیز نحوه حضور، به ویژه اقامت كوتاه مدت با عنایت به شرایط این ایام و جمعیت گسترده زوار می تواند به مدیریت شرایط و امكانات كمك نماید.
منبع:

1398/07/20
14:21:57
5.0 / 5
4434
تگهای خبر: خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام