فرجی راد:

شرایط به سمت برگزاری گفت وگوهای 1 بعلاوه 5 پیش می رود

شرایط به سمت برگزاری گفت وگوهای 1 بعلاوه 5 پیش می رود

به گزارش خبرگزاری نام یك عضو ژئوپلیتیك دانشگاه اظهار نمود: شرایط به سمتی می رود كه زمینه و مقدمات برای انجام گفت وگوهایی در قالب 1+5 شكل بگیرد.


عبدالرضا فرجی راد در گفت و گو با ایسنا با اشاره به بیانیه تروئیکای اروپا درباره همکاری ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت: این بیانیه دارای دو بعد مثبت و منفی بود. بعد مثبت آن تعهد اروپا به برجام و این که گفتند حاضر هستند اقداماتی را انجام دهند و در همین چند روز نیز ادعا کردند که باید به مسائل اقتصادی در ایران هم توجه گردد.
وی افزود: اما بعد منفی این بیانیه این بود که ایران به برخی از تعهدات اش عمل نکرده و این مساله واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه را به دنبال داشت، اما بنده از این بعد منفی اظهارات اروپایی ها این طور تحلیل می کنم آنها نگران افزایش سطح اورانیوم و تزریق گاز به سانتریفیوژها هستند، اما ایران از همان ابتدا وقتی که آمریکا از برجام خارج و از تعهدات اش صرف نظر کرد و اروپایی ها هم به بهانه فشار بی حد آمریکا تعهدات شان را اجرا نکردند، پنج گام را انجام داده و کاهش تعهدات داشته است.
سفیر سابق ایران در نروژ همین طور بیان کرد: این در حالیست که ایران اعلام نموده اگر اینها بطور کامل به برجام بازگردند و مسائل اقتصادی، سیستم بانکی و... در ایران برطرف شود ما هم به وضعیت پیش از تحریم آمریکا برمی گردیم، پس اروپایی ها نگرانی بیخودی دارند.
این استاد ژئوپلتیک دانشگاه در ادامه اظهار نمود: باتوجه به این که مساله روی کار آمدن جو بایدن مطرح است و از سویی دیگر دونالد ترامپ تحریم و فشارها را بیشتر می کند، اروپا تصور می کند که میزان غنی سازی و سطح اورانیوم از طرف ایران افزایش می یابد و از کنترل خارج می شود، اما فکر نمی کنم نگرانی اروپایی ها به جا باشد، در واقع تا حدودی شبیه هشدار است.
فرجی راد اشاره کرد: وقتی اروپایی ها ابراز نگرانی می کنند و می گویند که به برجام متعهد هستیم آنها فقط کاهش تعهدات ایران را می بینند، اما توجه ندارند که خودشان هم تعهداتشان را انجام نداده اند، اما به نظر بنده شرایط به سمتی می رود که گفت وگوهایی در قالب ۱+۵ شکل بگیرد.
او در آخر با اشاره به اینکه بنظر می رسد با به قدرت رسیدن بایدن مقدمات و زمینه ها برای انجام چنین گفت وگوهایی فراهم می شود، اظهار نمود: وزیر امور خارجه کشورمان نیز سفری به مسکو خواهند داشت و احیانا بحث های مهمی مانند برجام هم مطرح شود چه خوب است که آقای ظریف سفری به اروپا هم داشته باشند و گفت و گوهایی را در این موضوعات با جوزپ بورل مسئول سیاسی خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه انجام دهد.
منبع:

1399/09/02
09:46:20
5.0 / 5
1149
تگهای خبر: وزیر امور خارجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام