سردار تقی زاده:

باید به سمت تولید رادارهای فضا پایه برویم

باید به سمت تولید رادارهای فضا پایه برویم

جانشین وزیر دفاع با اشاره به اهمیت بسترسازی جهت تامین نیاز كشور در حوزه رادار فضاپایه، اظهار داشت: باید در فضاهای علمی كشور این مساله را مطرح و دنبال نماییم.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، سردار قاسم تقی زاده جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در هفتمین کنفرانس رادار و سامانه های مراقبتی که در دانشگاه صنعتی مالک اشتر برگزار شد، اظهار داشت: حوزه رادار و حسگرهای تشعشعی از قرن گذشته و در جنگ جهانی دوم مطرح بوده و در این قرن نیز ادامه دارد.
وی با اعلان اینکه پدیدهای نوین و غیرسنسوری امروز مکملی برای رادارها محسوب می شوند، اضافه کرد: در نسخه برداری تمامی تجهیزات کشف، شناسایی و درگیری، همیشه پدیده حسگرهای تشعشعی ماندگار و از مهمترین موضوعات عصر ما شمرده می شود.
جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به پیشینه بهره گیری از سامانه های راداری در حوزه های نظامی و غیرنظامی، اشاره کرد: سامانه های راداری در جنگ جهانی دوم نیز مهم و تعیین کننده بودند و امروز نیز در حوزه غیرنظامی و در مسائلی چون هواشناسی، کنترل ترافیک هوایی و کشاورزی کاربرد دارند.
سردار تقی زاده با اشاره به تجربه جنگ هشت ساله با رژیم بعثی و همین طور منازعات منطقه ای، اظهار داشت: این منازعات برای ما درس ها و تجربه هایی به دنبال دارد که مهم ترین آن، تقویت بنیه دفاعی در سطوح مختلف پدافندی است؛ ما باید برای قوی تر شدن، تحقیق و تمرکز را در پژوهش های صنعتی در حوزه امواج و رادار ارتقا دهیم برای اینکه رادار و سامانه های مراقبتی در خدمت امنیت و توسعه کشور است.
وی با اعلان اینکه جهت پیشرفت در حوزه پدافندی که از اولویت های نیروهای مسلح و کشور است، جامعه علمی باید به چند راهبرد توجه داشته باشد، اضافه کرد: ایجاد توازن میان رادارهای کشف کننده و رادارهای عملیاتی یکی از این راهبردهاست و ما در حوزه رادارهای پیشرفته و پیچیده، کارهای بسیار خوبی را تا حالا انجام داده ایم.
جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اضافه کرد: امروز در دنیا و در حوزه رادارهای آرایه فازی پسیو و اکتیو کارهای بزرگی انجام شده است و خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران نیز در این رابطه به انواع و اقسام باندهای مورد نیاز دست یافته است؛ این مساله بیان کننده مدیریت شایسته و ممتاز در این رابطه است که سبب شده به سامانه های مراقبتی مطلوبی جهت پدافند هوایی دقیق و قدرتمند دست یابیم.
سردار تقی زاده اشاره کرد: امروز با توسعه تحقیق و رشد هسته دانا و شبکه ملی توانا و با بهره بردن از این منطق توانستیم که در امتداد ارتقای رشد سطح علمی و تکنولوژیکی در حوزه سامانه های مراقبتی با ۹۳ دانشگاه و شبکه همکاران صنعتی و شرکت های دانش بنیان ۵۲۳ قرارداد منعقد نماییم و پیش بینی می شود که در پنج سال آینده این جریان به شش برابر گسترش پیدا کند.
وی اضافه کرد: دانشگاه صنعتی مالک اشتر نقش بسیار مهمی در توسعه اندیشه ها و انگاره های این بحث داشته است و دانشجویان بسیار ممتازی را تقدیم صنایع دفاعی کرده است؛ من فکر می کنم با این منطق و اندیشه ان شاءالله شاهد توسعه نیروی انسانی در مباحث برق الکترونیک، مخابرات و خصوصاً حسگرهای تشعشعی باشیم.
جانشین وزیر دفاع اشاره کرد: امروز میانگین سنی دانشمندان ما در مباحث رادار حدود ۳۲ سال است و این بیان کننده آغاز راهی پرفروغ و پرافتخار و مناسب برای توسعه در این راه است.
سردار تقی زاده اظهار داشت: دفاع هوایی در حقیقت یک شبکه و مجموعه از مؤلفه ها و سنسورها و جنگ الکترونیک شمرده می شود که برای هر مرحله از دفاع به پیشرفت های لازم دست یافته ایم. امروز کارهای بزرگی در صنعت راداری انجام گرفته است و نیروهای مسلح با تعامل و همکاری توانسته اند خیلی از رادارهای پیشرفته را عملیاتی کنند.
وی افزود: وزارت دفاع برای توسعه اندیشه های راداری برنامه های بسیار خوبی را تعریف کرده است و خوشبختانه ما در مجموعه ستاد کل نیروهای مسلح نیز اقدامات مؤثری را شاهد می باشیم.
جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تولید رادارهای پیشرفته را همچون برنامه های در دستورکار عنوان نمود و اظهار داشت: ما باید با ارتقای سطح دقت، پیشرفت در حوزه کشف و شناسایی سمت و ارتفاع و ماهیت اهداف به کیفیت بالاتری دست یابیم تا بتوانیم در تشخیص و تفکیک اهداف به کیفیت بالایی برسیم.
سردرا تقی زاده یکی دیگر از برنامه ها را استمرار توان عملیاتی در فضای الکترومغناطیسی عنوان نمود و اظهار داشت: تلاش ما بر این است تا هجمه های عظیم الکترومغناطیسی دشمن را از بین ببریم و برای شفاف تر شدن فضا تلاش نماییم.
وی در ادامه به کاربرد راهبردهای غیرنظامی در بخش رادار اشاره نمود و گفت: برای کاهش تصادفات و تلفات جاده ای باید به سمت رادارهای خودرویی برویم و همین طور بهره گیری از رادارهای کنترل مرزی و مرزبانی باتوجه به مساحت و مرزهای طولانی کشورمان می تواند درحوزه برقراری امنیت مرزها کمک شایانی به ما کند.
جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اعلان اینکه دیر یا زود به رادارهای فضاپایه نیازمند خواهیم شد، اظهار داشت: ما باید در فضاهای علمی کشور این مساله را مطرح و دنبال نماییم و بسترهای لازم را در این رابطه داشته باشیم تا کشور در آینده گرفتار غافلگیری فناورانه راهبردی نشود.

1399/09/01
12:29:56
5.0 / 5
1038
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام