با حضور امیر حاتمی؛

راه اندازی خط تولید نقشه های دیجیتال و سامانه مدیریت اطلاعات مكانی

راه اندازی خط تولید نقشه های دیجیتال و سامانه مدیریت اطلاعات مكانی

خط تولید نقشه های مقیاس كوچك رقومی با حضور وزیر دفاع افتتاح و از سامانه مدیریت اطلاعات مكانی رونمایی گردید.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با حضور در سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، خط تولید نقشه های مقیاس کوچک رقومی (دیجیتال) را افتتاح و از سامانه مدیریت اطلاعات مکانی «سَمام» رونمایی نمود.
امیر حاتمی در مراسم خط تولید نقشه های مقیاس کوچک رقومی، اظهار داشت: توانمندی ها و دستاوردهای سازمان جغرافیایی وزارت دفاع به مدد بهره گیری از فناورهای به روز بومی و متخصصان نخبه این سازمان، کمک های شایانی به نیروهای مسلح و بخش های مختلف کشور کرده است.
وی با اعلان اینکه بررسی فناوری های روز دنیا در تولید انواع نقشه بسیار حائز اهمیت می باشد، اظهار داشت: تولید نقشه های توپوگرافی به صورت پوششی، یکی از فرایندهای اصلی و زمان بر سازمان های تولید نقشه است.
وزیر دفاع اشاره کرد: محیط تولید نقشه های پوششی توپوگرافی در مقیاس ۱: ۲۵۰.۰۰۰ درگذشته به صورت گرافیکی- ترسیمی بوده است که علاوه بر نبودِ عمق اطلاعات توصیفی خروجی مناسبی جهت ایجاد سرویس نقشه فراهم نمی ساخت.
امیر حاتمی با اعلان اینکه نقشه های مقیاس ۲۵۰۰۰۰، بعنوان نقشه های عملیاتی مقیاس متوسط درسطوح مختلف تصمیم گیری نظامی همیشه مورد توجه بوده است، اضافه کرد: نقشه های رقومی (دیجیتال) ورودی اصلی تمامی سامانه های اطلاعات مکانی است که تمامی عوارض زمین را باتوجه به مقیاس به صورت نقطه، خط و چندضلعی نمایش می دهند.
وی با بیان نیازمندی نیروهای مسلح به نقشه های با این مقیاس، اظهار داشت: به همین دلیل و نیاز مبرم به تسریع در بروز رسانی و کم کردن هزینه های تولید، خط تولید جدید نقشه های ۱: ۲۵۰.۰۰۰ پوششی کشور با بهره گیری از فناوری های روز با خاصیت هایی همچون پایگاه داده متمرکز برای اطلاعات مکانی، خط تولید جدید مبتنی بر دانش روز، قابلیت به روزرسانی اطلاعات مکانی با سرعت بالا، قابلیت انواع خروجی، متناسب با نیاز کاربران، دارای اطلاعات غنی توصیفی (عمق اطلاعاتی) و تولید اطلاعات به صورت یکپارچه در سطح کل کشور راه اندازی شد و به بهره برداری رسید.
وزیر دفاع در ادامه، جلوگیری از موازی کاری در تولید اطلاعات مربوط به سایر دستگاه ها، دستیابی به اطلاعات باکیفیت بالا سایر دستگاه ها، به روزرسانی اطلاعات مکانی با سرعت بالا، تهیه خروجی با قالب های استاندارد و سفارشی، سرویس دهی سریع اطلاعات تحت سامانه سمام، صرفه جویی در زمان و هزینه تولید نقشه های توپوگرافی، رسوب دانش در عرصه تولید نقشه با روش های روز دنیا، پاسخگویی سریع به نیاز نیروها و انعطاف پذیری در خروجی نقشه باتوجه به نیاز کاربر را از مهم ترین دستاوردهای تولید این نقشه ها عنوان نمود.
امیر حاتمی همین طور در آیین رونمایی از سامانه مدیریت اطلاعات مکانی، اظهار داشت: دسترسی به سامانه های اطلاعات مکانی دقیق و به روز در کمترین زمان ممکن این توانمندی را برای نیروهای مسلح به وجود می آورد تا در سطوح مختلف تصمیم گیری و تصمیم سازی کم ترین خطای راهبردی و عملیاتی را داشته باشند و بدین سبب استفاده از تکنولوژی های جدید بمنظور تجمیع اطلاعات با انواع کاربری ها در حوزه های مختلف فضایی، هوایی، زمینی و دریایی اجتناب ناپذیر است. بدین جهت نیاز به وجود سامانه ای یکپارچه و در دسترس جهت سرویس اطلاعات مکانی مورد نیاز بوده است.
امیر سرتیپ دوم «مجید فخری» رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح نیز در این مراسم ایجاد انواع خدمات اطلاعات مکانی تحت شبکه ویژه نیروهای مسلح، پیاده سازی ساختاری بومی و مستقل در طراحی و توسعه سامانه، مدیریت یکپارچه داده و اطلاعات با سطوح دسترسی تعریف شده، قابلیت بارگذاری بسته های اطلاعاتی اختصاصی با دسترسی ویژه، محیط کاربرپسند و ساده برای کاربران، پیاده سازی برمبنای استانداردهای بین المللی و تعامل پذیری بالا، پیاده سازی با امنیت بالا و توسعه پذیری مناسب را از خاصیت های این سامانه برشمرد.
وی دسترسی سهل نیروهای مسلح به انواع اطلاعات مکانی، ایجاد بستر تعاملی برای اشتراک و تعامل داده، رسوب دانش فنی و بنیادی در زیرساخت های سامانه، پایگاه داده متمرکز و یکپارچه از اطلاعات مکانی و تصمیم سازی مناسب و سریع بر اساس اشراف اطلاعاتی منطقه را از مهم ترین دستاوردهای سامانه اطلاعات مکانی عنوان نمود.

1399/08/19
14:56:34
5.0 / 5
1202
تگهای خبر: خدمات , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام