بسیج اساتید پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای:

نباید به لغو تحریم ها از جانب دشمن در قالب برجام خوشبین بود

نباید به لغو تحریم ها از جانب دشمن در قالب برجام خوشبین بود

به گزارش خبرگزاری نام كانون بسیج اساتید پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای سازمان انرژی اتمی با اشاره به طرح مجلس در خصوص اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، اظهار داشت: نباید به لغو تحریم ها در قالب برجام خوش بین بود.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، کانون بسیج اساتید پژوهشگاه علوم و فنون هسته ایِ سازمان انرژی اتمی، اطلاعیه ای درباره طرح یک فوریتی مجلس شورای اسلامی در خصوص اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها صادر کرد.
متن این بیانیه به شرح زیر است:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
«فَمَنِ اعْتَدَی عَلَیْکُمْ فَاعْتَدُوا عَلَیْهِ بِمِثْلِ مَا اعْتَدَی عَلَیْکُمْ وَ اتَّقُوا اللَّهَ وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ مَعَ الْمُتَّقِینَ»، پس هر کس بر شما تعدّی کرد همان گونه که بر شما تعدّی کرده بر او تعدّی کنید. (سورة مبارکه بقره، بخشی از آیة ۱۹۴)
قرآن کریم مسلمانان را به پایبندی به تعهدات فرمان داده است امّا در صورتیکه طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرد دستور اقدام مقابله به مثل فرموده است. بر این اساس چون در توافق برجام، آمریکا با خروج از آن و تشدید تحریمها، و همپیمانان اروپایی او با عدم اقدام عملی در انجام تعهدات خود، نقض عهد آشکار نموده اند، مستوجب اقدام متقابل مقتضی میباشند.

کانون بسیج اساتید پژوهشگاه علوم و فنون هسته ایِ سازمان انرژی اتمی در جهت اعتقاد به اقدام مقابله به مثلِ نقض عهد آشکار آمریکا و اروپا در توافقنامة برجام، ضمن پشتیبانی از طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریمها» عرضه شده از جانب مجلس محترم شورای اسلامی مصوّب ۱۲/۰۸/۱۳۹۹، بخصوص تاکید بر توسعة سریع توانمندی هستهای صلح آمیز کشور و لغو کلیة تعهدات برجامی در حوزة نظارتی؛ اجرای این طرح را سبب خروج کشور از موضع انفعال و آنرا باعث بازگشت به مسیر عزّت و اقتدار، و پیشگیری از خسارات فراوان حاصل از برجام میداند. این طرح در جهت تحقق بیانات و منویات عزّتمندانه و قاطعانة مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در خصوص کاهش مجدّانه، دقیق، کامل و جامع تعهدات برجامی کشور در قبال عدم پایبندی سایر طرفها به تعهدات قراردادی خود؛ و هم حفظ عزّت، اقتدار و منافع ملّت است، همان گونه که مقام عظمای ولایت با اظهار تأسف از تکرار حرف های دشمن در خصوص فایده نداشتن صنعت هسته ای از زبان عده ای در داخل، فرمودند: «صنعت هسته ای نیاز قطعی فردای کشور برای تولید برق است و امروز باید به فکر فردا باشیم» و هم در جایی دیگر در مورد برجام فرمودند: «مسئولان در معرض آزمون بزرگ قرار دارند که آیا عزّت و اقتدار این ملّت را حفظ خواهند کرد یا نه. باید عزّت و منافع ملّت به مفهوم واقعی کلمه تأمین شود»

امّا شایان توجّه آنکه هر چند اقدامات اشاره شده در طرح مذکور، صحیح و بجا است با این وجود نباید به لغو تحریمها از جانب دشمن در چهارچوب برجام خوشبین بود چونکه دشمنان ملّت ایران و نظام جمهوری اسلامی یعنی نظام سلطه و استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا، از ابتدا برجام را نه به قصد برداشتن تحریمها بلکه به قصد نفوذ و اِعمال فشار حدّاکثری و با هدف از بین بردن عوامل اقتدار داخلی و خارجی جمهوری اسلامی و پیشگیری از شکست سیاستهای منطقهای و افول ابرقدرتی خود، تدارک دیده بودند. این عدم خوشبینی را حکیم گرانقدر انقلاب چه زیبا پیشبینی کردند که در همین رابطه، خطاب به دولتمردان بیان فرمودند که: «بعد از خروج آمریکا از برجام این سه دولت مدام حرف می زدند، مدام یاوه گویی می کردند، بنده همان روز هم گفتم من به اینها اعتمادی ندارم، اینها کاری نخواهند کرد، در خدمت آمریکا خواهند بود؛ امروز کاملاً واضح شده است، معلوم شده است که اینها به معنای واقعی کلمه، پادو آمریکا هستند». همینطور در جایی دیگر فرمودند: «قطع امید کنید از اینها؛ از اروپا قطع امید بکنید. اروپا جایی نیست که ما بتوانیم برای مسائل گوناگون خودمان همچون همین مساله ی برجام و مسائل اقتصادی و مانند اینها به آنها امید ببندیم؛ نه، اینها کاری نخواهند کرد؛ قطع امید [بکنید]».
لازم به ذکر است که بیانیة صادره این کانون در دهه مبارک فجر سال قبل در پاسخ به تهدید سه کشور اروپایی به فعال سازی سازوکار حلّ اختلافات در برجام و هم محکومیت کسانی که اصرار بر اعتماد و مذاکره با تروریست های آمریکایی و هم پیمانان اروپایی آنان داشتند، دقیقاً با پیشنهاد لغو کلیه تعهدات برجامی در حوزة نظارتی و بازرسی به صورت یکجا و نه بهتدریج، خطاب به دولت و مجلس صادر شده بود که متأسفانه مورد توجه بایسته قرار نگرفت. در بیانیه فوق الاشاره انتشار یافته از جانب این کانون هم صراحتاً تاکید شده بود که پیشنهاد این راهکار، نه به خاطر امید به گشایش امر از سوی اروپا و آمریکا و بازگشت آنان به پای میز مذاکره بلکه به خاطر اتمام حجّت با آنان، و هم امید به بازگشت امیدواران و معتمِدین به اروپایی ها و آمریکایی ها به خیل ملّت مقاوم و سازشناپذیر ایران اسلامی است.
با استناد به آیة «وَ لَنْ تَرْضَی عَنکَ الْیَهُودُ وَ لَا النَّصرَی حَتَّی تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ قُلْ إِنَّ هُدَی اللَّهِ هُوَ الْهُدَی و َلَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْوَاءَهُم بَعْدَ الَّذِی جَاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ مَا لَکَ مِنَ اللَّهِ مِن وَلِیٍّ وَ لَا نَصِیرٍ* (ای پیامبر) یهود و نصاری هیچگاه از تو راضی نمیشوند مگر وقتی که از کیش آنان پیروی کنی بگو تنها هدایت، هدایت خدا است و اگر هوی و هوسهای آنان را پیروی کنی پس از آن علمی که روزیت شد، آنوقت از ناحیه خدا نه سرپرستی خواهی داشت و نه یاوری. (سورة مبارکه بقره، آیة ۱۲۰)»؛ خاطر نشان میسازد که دشمن فقط با تسلیم شدنِ کامل جمهوری اسلامی ایران و عدول از ارزشهای اسلامی و انقلابی، راضی خواهد شد. ازاین رو هنگامی که دشمن از ما راضی باشد در آن صورت باید در دینداری و انقلابی گری خود تردید نماییم. ملت مقتدر و انقلابی ایران هیچ گاه حتّی در مذاکرات هم به دنبال برآورده کردن رضایت دشمن نیست چونکه دینداری و انقلابی گریِ دشمن پسند، همان تبعیّت از آئین و سبیل اوست. همان گونه که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی(مد ظله العالی) می فرمایند: «بعضی نسخه دیگری را تجویز می کنند، می گویند تسلیم بشویم تا دشمن ضد ما موذیگری نکند؛ اینها نمی دانند که هزینة تسلیم شدن به مراتب بیشتر از هزینة مقاومت کردن و ایستادگی کردن است. بله، ایستادگی کردن امکان دارد هزینه ای داشته باشد، امّا دستاوردهای بسیار بزرگی دارد که صدها برابرِ آن هزینه برای ملت ها ارزش دارد؛ امّا تسلیم شدن در مقابل دشمن عنود و لجوج و خبیث، جز لگدمال شدن، جز ذلیل شدن، جز بی هویّت شدن هیچ اثری ندارد؛ این را بایستی همه بدانند».
لذا تنها راه عاقلانه و عزّتمندانه در مواجهه با دشمنان قسم خوردة نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملّت ایران به منظور ناامید کردن آنها همانا مقاومت فعّال، مبتکرانه و هوشمندانه در مقابل فشارها و هم عدم تبعیّت از اهداف آنان با توکل به ذات اقدس احدیت، توسل به حضرات معصومین(علیهم آلاف التحیة و الثناء) و تأسی از راه، منش و منویات همواره روشنگرانه مقام عظمای ولایت حضرت امام خامنه ای است که در طول ۳۱ سال رهبری جامعه اسلامی بحق چراغی پر فروغ در راه پر فراز و نشیب جهت هدایت امت اسلامی بوده اند.

در انتها این کانون پیشنهاد می دهد با عنایت به خسارات عظیم مادی، جانی و معنوی حاصل از عدم اجرای تعهدات سه کشور اروپایی و آمریکا به این توافق نامه بین المللی که در این سالها به کشور وارد شده، ضمن برآورد کامل این خسارات توسط یک کارگروه متخصص، قوه محترم قضایی با تنظیم لایحه ای حقوقی و عرضه آن به دادگاه های ذی صلاح (داخلی و یا بین المللی) ضد این کشورها اقامه دعوا نموده و پرداخت غرامت برآورد شده را مطالبه نماید.

به امید تعجیل در ظهور یگانه عدالت گستر جهانیان حضرت ولی عصر (عج) تا بنیان و اساس استکبار جهانی را در هم شکسته، کاملاً محو و نابود سازد ان شاءالله/.

وَالسَّلَامُ عَلَی مَنِ اتَّبَعَ الْهُدَی
منبع:

1399/08/17
13:15:40
5.0 / 5
1620
تگهای خبر: آزمون , دادگاه , دولت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام