نگرانی نتانیاهو از نقش ایران در منطقه

نگرانی نتانیاهو از نقش ایران در منطقه

به گزارش خبرگزاری نام نخست وزیر رژیم صهیونیستی با اشاره به نقش ایران در منطقه خاورمیانه ادعاهایی را در این زمینه تكرار كرد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در صفحه توییترش مدعش شد كه آن چه خصومت كنونی در خاورمیانه خوانده متاثر از ایران است و ایران را به كوشش برای كنترل خود بر لبنان، سوریه، عراق، یمن و نوار غزه متهم كرد.
ادعای نتانیاهو درباره نقش ایران در منطقه در حالی مطرح می شود كه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه كشورمان در یادداشتی كه در روزنامه فایننشال تایمز انتشار یافت، درباره بحران منطقه و چاره ایران برای این بحران نوشت: دیر زمانی است كه در كشورهای جامعه تنگه هرمز، بی اعتمادی، دشمنی و درگیری و جنگ حاكم است. مدت های مدیدی است كشورهای منطقه یا خویش را تا به دندان مسلح كرده اند یا یكدیگر را مورد هجوم، بمباران و تحریم قرار داده اند. مدت های طولانی است نیروهای خارجی از هزاران مایل دورتر برای نمایش قدرت خود، و نه برای محافظت از مردم ما، به منطقه ما آمده اند و این مورد مدت های طولانی مردم ما را رنج داده است.
ظریف همینطور اظهار داشت: ایران تلاش دارد تا چاره ای برای مشكلی كه به ظاهرغیرقابل حل می رسد- در حالیكه در حقیقت چنین نیست- و ناشی ازمنافع و ایدئولوژی های رقیب، ناهمسانی در اندازه، منابع و قابلیت ها و تلقی بی اعتمادی میان كشورهایی بیاید كه به صورت بی واسطه از تحولات تنگه هرمز بیشترین تاثیررا می پدیرند؛ یعنی ایران، عراق، عربستان سعودی، قطر، كویت، عمان، امارات متحده عربی و بحرین. موفقیت این تلاش، برای می بایست منطبق بر اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد بنا نهاده شود. همه ما باید به احترام به حاكمیت و تمامیت ارضی یكدیگر، مصونیت مرزهای بین المللی و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات متعهد باشیم. ما باید به صورت قاطع هرگونه استفاده یا تهدید به استفاده از زور یا مشاركت در ائتلاف ضد یكدیگر را مردود بدانیم. با عنایت به ناهمسانی آشكار در اندازه و منابع، همه ما باید نسبت به احترام متقابل، منافع متقابل و جایگاه برابر در همه ابعاد روابط و تعامل با یكدیگر متعهد باشیم.
ایشان در ادامه مطرح كرد: پیشنهاد ما این است كه جلساتی در سطوح كارشناسی، اندیشكده ای، بخش خصوصی، مقامات ارشد، وزیران و سران كشورها به منظور مشورت درباره اهداف مشتركمان تشكیل گردد. این جلسات می تواند مفصل بندی و مرحله بندی رویكرد دسته جمعی ما را نسبت به فرصت ها و چالش های مشترك ما همچون امنیت انرژی و آزادی دریانوردی برای همه، كنترل تسلیحات و ترتیبات امنیت سازی، ایجاد منطقه عاری از سلاح های كشتار جمعی و پیشگیری و حل و فصل مناقشات منطقه ای امكانپذیر كند. می توانیم این كار را با – یا حركت به سمت - امضای یك پیمان عدم مداخله و عدم تجاوز در "جامعه هرمز" شروع نماییم. گروه های كاری مشترك می توانند بر روی طراحی اقداماتی عملی برای دستیابی به این اهداف و به تدریج ایجاد اعتماد و گسترش همكاری ها كار كنند.1398/07/18
18:46:51
5.0 / 5
5016
تگهای خبر: متهم , وزیر امور خارجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام