سردار جلالی:

وابستگی اقتصاد ما به دلار باید از میان برود

وابستگی اقتصاد ما به دلار باید از میان برود

به گزارش خبرگزاری نام، رئیس سازمان پدافند غیرعامل كشور اظهار داشت: برای دفاع از سفره و معیشت مردم باید سیاست های اقتصادیمان را طوری تنظیم نماییم كه در صورت افزایش فشار اقتصادی قشر ضعیف لطمه نبیند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، سردار غلامرضا جلالی در برنامه «تیتر امشب» با اعلان اینکه بعد از اتفاقاتی نظیر سرنگونی پهپاد فوق پیشرفت آمریکایی ها از طرف ایران، آنان در استفاده از گزینه نظامی مقابل ما گرفتار تردید شدند اظهار نمود: این تردید در نتیجه قدرت بازدارندگی نظامی ما بود و بعد از آن بود که آمریکایی ها، به سراغ جبهه جنگی دیگری رفتند و تلفیقی از تهدیدات را مقابل ما به کار گرفتند که بستر اقتصادی با ابزارهایی مبتنی بر تهدیدات سایبری، شبکه های اجتماعی و مردم. محور را شامل می شود.
وی اشاره کرد: در این جبهه جدید که تحت عنوان جنگ هیبریدی یا ترکیبی شناخته می شود، دشمن نقاط قوت خودرا مقابل نقاط ضعف ما بکار می گیرد. رویکرد سازمان پدافند غیرعامل کشور در این میان، کاهش لطمه پذیری و امن سازی است.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اعلان اینکه سال قبل نظام پدافند زیستی را برای کنترل ورود و خروج مرزها از منظر تهدیدات زیستی تدوین و آماده کردیم، افزود: این اقدام حدودا بیش از یک ماه بعد از شیوع ویروس کرونا انجام شد و طی آن دستورالعمل های مقابله در مقابل تهدیدات زیستی آماده سازی و به نهادهای متولی ارائه شد.
وی تصریح کرد: سازمان پدافند غیرعامل کشور در امتداد ساختارسازی در حوزه پدافند زیستی، در سال ۹۰، طرح جامع میکروبی کشور را که در سال ۷۸ تصویب شده بود، بعد از ۱۲ سال باردیگر به روزرسانی کرد و در همین راستا ساختارها ونقش ها تعریف شد. این ساختار در هر استان باتوجه به مخاطرات و تهدیدات خاص آن بازطراحی شد و مسئولان استانی متولی بحث پدافند زیستی از استاندار تا کارشناسان آموزش های لازم را دریافت نمودند. این آموزش ها در بعضی استانها مانند قم، سیستان و بلوچستان و آذربایجان شرقی برای ایجاد آمادگی با اجرای مانور پدافند زیستی تمرین شد.
جلالی با اعلان اینکه تا پیش از بحران کرونا، کمتر کسی تهدیدات زیستی را جدی می گرفت، اظهار داشت: کرونا نشان داد که هر کشوری در مقابل تهدیدات زیستی آماده نباشد به شدت لطمه خواهد دید و بدون ساختار مناسب نمی توان با این تهدیدات مقابله نمود.
وی افزود: در کشور ما نیز در یک اصلاح ساختاری، امروز رئیس جمهوری، وزیر کشور را بعنوان فرمانده قرارگاه عملیاتی منصوب کردند. این در حالیست سازمان پدافند غیرعامل کشور، ضرورت ایجاد یک قرارگاه عملیاتی برای مقابله با کرونا را از ابتدا متذکر شده بود. در واقع چون در سطح ملی ما ساختار مناسب برای مقابله با چنین بحرانی نداشتیم سرانجام بر طبق آزمون و خطا به نتیجه رسیدیم که نیازمند اصلاح ساختاری هستیم.
جلالی در ارزیابی میزان همکاری و تعامل دستگاه های مختلف با سازمان پدافند غیرعامل کشور اظهار داشت: وزارت کشور جزو دستگاه های همسو و هماهنگ در زمینه اقدامات اجرائی با سازمان پدافند غیرعامل کشور است. با وزارت نفت نیز در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی هماهنگی و تعامل خوبی داریم. در حوزه هسته ای نیز ارتباطات خوبی داریم. در سایر دستگاه ها نیز با وجود اختلاف نظرهایی در الگوی مقابله، کمابیش همکاری داریم.
وی با اشاره به تجارب حادثه بیروت اظهار داشت: برمبنای گزارش کارگروهی که از طرف دولت لبنان مامور بررسی حادثه بیروت شده بود، لطمه پذیری در اثر چیدمان غلط مواد خطرناک و انبار نامناسب این مواد، عنصر اصلی این حادثه بود. بعد از حادثه، ما نیز اقدامات خودرا جهت پایش و بررسی خطرات مشابه در بخش های دفاعی، صنعتی، انرژی و حوزه حمل و نقل مانند بندرها آغاز کردیم.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور اظهار نمود: در مطالعاتی که در مورد دلیلهای بروز حادثه بیروت داشتیم، یافته های مهمی به دست آوردیم. یکی از این موارد این بود که دریافتیم بعضی از کشورها مرکزی تحت عنوان نظام ایمنی شیمیایی دارند، ساختاری که ما از آن محروم هستیم. این در حالیست که ما در سال های اخیر با شیب تند توسعه صنایع شیمیایی و پتروشیمی روبه رو شده ایم و هم اکنون، حدودا ۷ هزار کارگاه در این عرصه مشغول فعالیتند که بخش مهمی از اقتصاد ما را تشکیل می دهد.
وی افزود: متاسفانه نظام ایمنی شیمیایی ما همگام با صنایع شیمیایی و پتروشیمی، توسعه پیدا نکرده است. همین مورد سبب شده برخی صنایع ما در حریم شهرها راه اندازی شود یا به جهت توسعه افسارگسیخته شهرها، صنعتی که روزی بیرون از حریم شهرها بوده امروز در مجاورت مناطق مسکونی و جوامع انسانی قرار گرفته است.
جلالی با اعلان اینکه با کمک وزارتخانه های صمت و نفت طرح ایجاد یک مرکز رصد، پایش و هشدار ریسک شیمیایی را در دستور کار داریم اشاره کرد: در سطوح بالاتر نیز مشاهده کردیم که نظام امنیتی در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی که قابلیت دوگانه دارد و نظام دفاعی در حوزه مواد شیمیایی نیز دارای اشکالاتی است. از همین رو نظام عملیاتی دفاعی شیمیایی را طراحی کردیم که تمام خلاءها و نقاط ضعف را پوشش می دهد و حوزه اطمینانی را دراین زمینه به وجود می آورد.
وی تصریح کرد: حادثه بیروت تلنگری برای ماست تا برای خروج صنایع پرخطر از حریم شهرها چاره اندیشی نماییم یا اقدامات تامینی حداکثری را برای به حداقل رساندن ریسک بروز حوادث و به خطر افتادن جان انسان ها و حفاظت از دارایی های ملی صورت گیرد.
جلالی اظهار داشت: بر طبق قانون برنامه پنجم و ششم توسعه، احکام مشخص و صریحی برای خروج صنایع پرخطر از حریم شهرها وجود دارد و قانون همه دستگاه ها را مکلف به این کار کرده است. ما نیز در سازمان پدافند غیرعامل کشور، ضوابط، بخشنامه ها و دستورالعمل های مورد نیاز را در این مورد تهیه کرده ایم.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در تحلیل شرایط اقتصادی سبب و جنگ اقتصادی که مقابل کشور ما در جریان است نیز توضیح داد: هدف جنگ اقتصادی، ناکارآمدسازی دولت در تامین نیازمندهای مردم و ایجاد تنگنای برای آن هاست. در واقع با هدف قرار دادن معیشت و سفره مردم، به دنبال ایجاد نارضایتی است تا بوسیله شبکه های اجتماعی زمینه اعتراض، آشوب و درگیری میان مردم و حاکمیت را فراهم آورد.
وی افزود: دشمن برای رسیدن به اهداف خود از ابزارهایی برخوردارست. بزرگترین مزیت آنها دلار است که به سبب خاصیت هایی که در دنیا پیدا کرده است در واقع یک پول بدون پشتوانه و تحمیل شده به دنیاست. راهبرد ما این است که دلار را در اقتصادمان تعیین تکلیف نماییم. وابستگی به دلار باید از بین برود و نقش ارزش افزوده مانند طلا پیدا نکند. دلار باید فقط پول مبادلاتی برای خارج از کشور باشد تا سبب کاهش ارزش پول ملی ما نشود.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اعلان اینکه یکی از راهکارها این است که ما معاملات غیردلاری با ارز مشابه کشورها با همسایگانمان داشته باشیم اشاره کرد: ما با نزدیک به هشت کشور روابط نزدیکی داریم. اگر بتوان در تعاملات اقتصادیمان دلار را از چرخه خارج نماییم و از پول یک دیگر استفاده نمائیم مانند سیاستی که چین و ترکیه در پیش گرفتند، بسیار راهگشا خواهد بود و می تواند بخش زیادی از فشار نیاز کشور به دلار را از بین ببرد.
وی راهکار دیگر را متنوع کردن سبد ارزی برشمرد و افزود: با این کار، مزیت اساسی دشمن در جنگ اقتصادی از بین خواهد رفت.
جلالی با اعلان اینکه برای دفاع از سفره و معیشت مردم باید سیاست های اقتصادیمان را طوری تنظیم نماییم که در صورت افزایش فشار اقتصادی به قشر ضعیف فشاری وارد نشود اظهار نمود: برای پشتیبانی از دهک های پایین درآمدی، نیازمند زیرساخت هستیم. این زیرساخت یک شبکه توزیع مطمئن و دقیق است که با اتصال به یک سیستم سرشماری دقیق و به روز بوسیله یک کارت هوشمند بطور مشخص نیازهای معیشتی قشر ضعیف و لطمه پذیر جامعه را تامین کند و کمک های معیشتی را به درستی به جامعه هدف برساند.
1399/08/07
23:34:42
5.0 / 5
1641
تگهای خبر: آزمون , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام