ظریف مطرح كرد؛

تدوین طرح ایران برای حل و فصل دائمی مناقشه قره باغ

تدوین طرح ایران برای حل و فصل دائمی مناقشه قره باغ

وزیر خارجه اظهار داشت: طرح جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل دائمی مناقشه قره باغ بعد از تصویب مقامات عالی كشور در مسكو و ایروان پیگیری می شود.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از صدا و سیما، محمدجواد ظریف در حاشیه جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه این جلسه به مدت سه ساعت برگزار شد، گفت: نمایندگان حدود ۱۷ سوال داشتند که بیشتر آنها در مورد کارهای وزارت امور خارجه در حوزه دیپلماسی اقتصادی بود؛ سعی کردیم نقش وزارت خارجه برای کمک به معیشت مردم را تشریح کنیم؛ به موضوع صادرات کالاها، خدمات فنی و مهندسی و اقدامات دیگری که با وجود بسته شدن مرزها به سبب کرونا انجام می شود هم ورود کردیم. احیانا برخی از این بحث ها در صحن علنی هم مطرح خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه در مورد وضعیت حق آبه جمهوری اسلامی از آب هیرمند هم سوال شد، اظهار داشت: دراین زمینه درباره تلاش هایی که با دولت افغانستان در حوزه قرارداد جامع روابط و کمیساریای مشترک آبی داریم، توضیح دادیم؛ حق مردم ایران و خصوصاً مردم سیستان و بلوچستان استفاده از این منابع است.
ظریف درباره سوال دیگر نمایندگان گفت: در مورد برجام و اینکه چقدر مردم در جریان جزئیات آن هستند، پاسخ دادیم؛ خدا را شکر می نماییم آنچه ما گفتیم واقعیت داشت و آنچه آمریکا ادعا کرده بود، پس از رد شدن حرف آمریکایی ها از طرف ۱۳ عضو شورای امنیت سازمان ملل، مخالف واقعیت بود.
وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه ما هیچ امر محرمانه ای نداریم اشاره کرد: آنچه که اتفاق افتاده است به مردم گفتیم، اما متاسفانه دیگران بودند که خلافش را به مردم خودشان با اهداف انتخاباتی مطرح کرده اند.
ظریف درباره مسئله قره باغ که در جلسه از طرف نمایندگان مورد پرسش قرار گرفت، اشاره کرد: الان معاون سیاسی وزارت خارجه در استان آذربایجان شرقی است و پس از آن به باکو، مسکو و ایروان خواهد رفت؛ جمهوری اسلامی طرحی را برای حل و فصل دائمی مناقشه قره باغ تنظیم کرده و با تصویب مقامات عالی کشور این طرح امروز یا فردا مطرح خواهد شد و در مسکو و ایروان هم طرح را پیگیری خواهیم کرد.
وی با تاکید بر لزوم احترام به تمامیت ارضی آذربایجان، حل و فصل مناقشه بوسیله صلح آمیز و تغییر ناپذیری مرزهای بین الملل، اظهار داشت: یک نگرانی هم وجود دارد و آن حضور تروریست های تکفیری در منطقه است؛ دراین زمینه ما مواضعمان را با شفافیت اعلام نموده و گفته ایم برای ایران این مسئله غیرقابل تحمل است.
وزیر امور خارجه در آخر گفت: امیدواریم این گفتگوها به شفاف تر شدن مسائل و پیشرفت کار کشور کمک نماید.

1399/08/06
23:02:20
5.0 / 5
1331
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام