توضیحات واعظی نسبت به گزارش دیوان محاسبات درباره مدیران متخلف دولتی

توضیحات واعظی نسبت به گزارش دیوان محاسبات درباره مدیران متخلف دولتی

خبرگزاری نام: رئیس دفتر رئیس جمهوری اظهار داشت: من تعداد گزارش هایی كه دیوان محاسبات كشور به دولت واصل كرده است را نمی دانم اما حرفم این است كه مدیران از یك رده ای به بالا اگر تخلف و ادعایی درباره شان وجود دارد باید در نهایت ریاست جمهوری بررسی شود.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، محمود واعظی در حاشیه جلسه جلسه امروز هیئت دولت در پاسخ به این پرسش که آیا دیوان محاسبات ۵۵۳ مدیر متخلف را به دولت معرفی کرده و این گزارش در اختیار ریاست جمهوری قرار گرفته یا نه، اظهار نمود: این مطلب جدیدی نیست. بر طبق قانونی که برای رسیدگی به تخلفات وجود دارد، همه تخلفات کارمندان در همین بخش رسیدگی به تخلفات که در نهادها و وزارتخانه ها هست، مورد بررسی قرار می گیرد. به سبب اینکه اعمال نفوذی نشود و حقی ناحق نشود، هر آنچه که مربوط به مدیریت ها است هم در نهاد ریاست جمهوری در کمیته های مختلف مورد بررسی قرار می گیرد و متخلفان برای دفاع می آیند و کار انجام می شود.
وی اضافه کرد: اتفاق جدیدی رخ نداده، در دولت های مختلف همه مدیرانی که شکایتی ضد آنان است و مشکلی درباره شان وجود دارد، جای رسیدگی اش همان بخشی رسیدگی به تخلفات است که در ریاست جمهوری وجود دارد.
رییس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به این پرسش که آیا تعداد ۵۵۳ گزارش درباره مدیران متخلف دولتی از طرف دیوان محاسبات به نهاد ریاست جمهوری واصل شده یا نه، اظهار داشت: من تعداد گزارش هایی که دیوان محاسبات کشور به دولت واصل کرده است را نمی دانم. حرفم این است که گزارش ها یکجا نمی آید و من این مساله دیوان محاسبات را در رسانه ها خواندم. چیز مهمی هم نیست. باید بیاید چونکه هر مدیری که در جایگاهی قرار دارد، از یک رده ای به بالا اگر تخلف و ادعایی درباره اش وجود دارد باید در نهایت ریاست جمهوری بررسی شود و این کار دارد طبق روال انجام می شود و هیچوقت یک فهرست این چنینی نمی آید و خردخرد ارائه می شود.
واعظی همین طور در پاسخ به پرسشی درباره دلیلهای سفر وزیر خارجه به چین و طرح این کشور برای تسهیل گفت وگوها و نظر دولت دراین زمینه، اظهار نمود: سفر آقای ظریف به چین سفر خوبی بود و در صورت مذاکرات ایشان که خواندم دیدم بسیار جامع صحبت شده است و درباره مسائل دوجانبه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و هم آن قرارداد ۲۵ ساله به خوبی بحث کردند و درباره مسائل منطقه هم صحبت کرده اند.
وی اضافه کرد: در مورد مسائل منطقه مشخص است که تحولات منطقه هم برای ایران و هم برای چین مهم می باشد، به خصوص که چین دیگر کشور گذشته نیست و به سبب نوع ارتباط اقتصادی که با سایر کشورها دارد، امنیت و ثبات کشورها برایش اهمیت دارد و جدی تر از گذشته مسائل را بررسی می کند و رایزنی انجام می دهد.
رییس دفتر رئیس جمهوری با اعلان اینکه چین، ایران را یک شریک خوب خود در مسائل اقتصادی می داند، اظهار داشت: درباره برجام و موضوعات بین المللی هم در این سفر صحبت شد که در مجموع سفر موفقی بود و گزارشی هم که وزیر خارجه درباره این سفر ارائه کرد نشان دهنده یک گشایش در همه زمینه ها بود.
واعظی در پاسخ به پرسشی درباره نامه رئیس مجلس به روحانی برای اصلاح قانون بودجه و نظر دولت درباره آن، اشاره کرد: اولاینکه همیشه اینطور بوده که در بودجه بین دولت و مجلس تعامل و مذاکره وجود داشته و این طور نیست که ما بعنوان دولت چیزی را که مورد تفاهم مجلس نباشد، انجام دهیم و نه مجلس کاری می کند که مورد تفاهم ما نباشد اما اتفاقی که اخیراً دارد می افتد این است که اول ما خبر را در رسانه ها می خوانیم و بعد نامه را دریافت می کنیم! این چیزی است که جدید است وگرنه ما با همه نهادهای انقلابی و حاکمیتی و قوه قضاییه و سایر سازمان ها مکاتبه داریم.
وی اضافه کرد: من فکر می کنم اصل مطلبی که باید به آن توجه کرد تا اینکه نوع تبلیغاتی که این روزها راه افتاده و مرتب روی هرچیزی تبلیغات می شود این است که بین ما و مجلس درباره بودجه حتما تعامل صورت خواهد گرفت.
رییس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به این پرسش که برخی معتقدند در دولت اراده ای برای رسیدگی به وضعیت گرانی ها وجود ندارد، اظهار نمود: اینکه الان به سبب شرایط بسیار سختی که کشور با آن مواجه می باشد. هم به سبب تحریم ها و هم مسائل کرونا و اینکه کالاها با نوساناتی مواجه می باشد و قسمتی از آن برمی گردد به افزایش قیمت ارز، من هم عقیده هستم و فکر می کنم که مشکل جدی درست کرده است.
واعظی اشاره کرد: اما اینکه می گویند دولت بی تفاوت است، اصلأ درست نیست از شخص رئیس جمهوری تا بقیه کابینه درگیر این مساله هستند و یکی از دغدغه های روزانه آنان همین مساله است و باید بگویم که آقای روحانی صد قلم از کالاهای ضروری و مصرفی مردم را در هفته دوبار قیمتش را می گیرند و در کنارش دستور می دهند تا دستگاه ها مراقبت بیشتری کنند یا اینکه در جلسه ستاد اقتصادی دولت در ابتدا از وزیر صمت و کشاورزی می خواهند که آخرین وضعیت کالاهای مورد نیاز مردم را بگویند و سیاست ها را مشخص کنند.
وی اظهار داشت: در آخرین جلسه آقای همتی که سفر خوبی به عراق داشت و توافق خوبی برای منابع ما که در آنجا مسدود شده بود انجام داد، طرحی را برای آینده ارز ارائه کرد که امیدوارم اجرا شود چونکه می تواند گشایش به وجود آورد.
واعظی تاکید کرد: در مجموع همه مسئولان دولت مهمترین دغدغه شان سفره مردم و معیشت مردم است و اینکه بتوانند راهکاری بیایند تا کمتر فشار به مردم وارد شوید.
رییس دفتر رئیس جمهوری اشاره کرد: ما الان در یک جنگ و درگیری اقتصادی هستیم. آمریکا با تمام قوا به میدان آمده است و ما با آدمی و گروهی مواجهیم که کاری می کند که اراذل و اوباش انجام می دهند. ما داریم تلاش می نماییم و آنان هم دارند تلاش می کنند.
وی تاکید کرد: اگر شرایط عادی بود و دشمنی نداشتیم که هر روز ضد ما برنامه ریزی کند، من به شما می گفتم که سه هفته یا چهار هفته دیگر فلان اتفاقات می افتد اما هفته گذشته بود که ۱۸ بانک ما تحریم شدند. البته ما این خبر را زودتر شنیده بودیم، برای آن از دو ماه قبل برنامه ریزی کردیم، جایگزین مشخص کردیم و با صرافی ها و غیره کار کردیم اما این ها چیزهایی نیست که ما بیاییم و علنی بگوییم چونکه وقتی علنی بگوییم دشمن هم می شنود و می رود آن راه ها را می بندد.
رییس دفتر رئیس جمهوری تصریح کرد: شما بدانید که در اغلب وزارت خانه هایی که دارند با خارج صادرات یا واردات می کنند، روش های خاصی دارند که بتوانند تحریم ها را دور بزنند، البته این برای ما گران تمام می شود ولی به هر حال شرایط دشوار است.
واعظی افزود: همیشه گفته ایم که شرمنده مردم و این فشارها هستیم ولی از آنان تشکر می نماییم که می دانند دولت و حاکمیت با این شرایط موافق نیستند اما بنا ندارند در مقابل فشار دشمن تسلیم شوند و قد خم کنند.
وی اضافه کرد: الان باتوجه به شرایط دنیا و اینکه متوجه شدند از اینهمه فشار و تحریم و برنامه ریزی سه ماهه ای که کرده بودند و به هیچ هدفی نرسیدند، نتیجه آن این است که هرکس در آمریکا سر کار آید دیگر می داند که چه این دولت باشد و چه رئیس جمهوری دیگر بیاید با این ملت، نظام و حکومت بوسیله فشار نمی تواند به نتیجه برسد و باید تغییر موضع بدهد و در آینده وضعیت بهتر می شود.

رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره برداشته شدن تحریم های تسلیحاتی از ۲۷ مهر اظهار نمود: این تحریم ها از سال ۲۰۱۰ برقرار شد و هفته آتی هم تحریم ها برداشته می شود؛ اقدامی که صورت گرفته، کاری بزرگ بود و از دو جنبه برای ملت ایران اهمیت دارد؛ اولین جنبه اینکه تحریمی که برای صادرات و واردات تسلیحات داشتیم، برداشته می شود.
واعظی اضافه کرد: توفیق بزرگ دیگر این است که یک کُشتی اساسی بین ما و آمریکا صورت گرفت؛ آنها با تمام قوا آمده بودند تا این تحریم تمدید شود، اما موفق نشدند، سپس رفتند مکانیزم ماشه را طرح کردند که باز هم موفق نشدند؛ در نهایت دیدیم که این آمریکا کشوری نیست که با امکانات و تکیه بر نفوذ خود بتواند هر چیزی را به دیگران تحمیل کند.
وی با تاکید بر اینکه این توفیقات فقط برای دولت نیست بلکه متعلق به مردم و حکومت است و ما باید قدر آنها را بدانیم، در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه یکشنبه روز مهمی است؛ آیا برنامه ای برای این روز وجود دارد؟ اظهار داشت: وقتی مانعی برداشته می شود، دیگر میتوان حرکت کرد و از روز یکشنبه به بعد هرکاری که تا گذشته نمی توانستیم دراین زمینه انجام دهیم را انجام می دهیم.
رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره اینکه آیا قراردادی درباب صادرات یا واردات تسلیحات منعقد شده است هم اظهار داشت: در این خصوص از قبل مقدماتی انجام شده است.
واعظی همین طور در پاسخ به پرسش ایسنا درباره موضع رئیس جمهوری درباره ابتکار عمل روسیه درباره ماجرای قره باغ اشاره کرد: از اینکه در منطقه ما جنگ و خونریزی نباشد، استقبال می نماییم و معتقدیم همه اختلافات و بحران ها نباید چاره نظامی داشته باشد بلکه باید بوسیله مذاکره و گفت و گو و برمبنای اصول شناخته شده بین المللی باشد.
وی افزود: بر این اساس موضع ما در رابطه با قره باغ این اشت که باید تمامیت ارضی کشورها برمبنای مرزهای بین المللی به رسمیت شناخته شود و مورد احترام طرفین قرار بگیرد. ما همیشه لزوم آخر اشغال را گوشزد کردیم و فکر می نماییم که اگر طرفین در این چارچوب گام بردارند، در آینده می توانیم شاهد عدم استمرار این درگیری و بحران باشیم.
رئیس دفتر رئیس جمهوری با اعلان اینکه «لازمه هر گفت وگویی آتش بس است» اظهار نمود: از میانجی گری روسیه در تعیین آتش بس تشکر می نماییم و امیدواریم طرفین به ۴ قطعنامه ای که دراین زمینه وجود دارد، متعهد باشند.
واعظی در آخر درباره جزئیات سامانه جامع تجارت اظهار داشت: رئیس جمهوری طی چند ماه قبل دستور دادند سامانه هایی که هر کدام از دستگاه ها دارند را به هم متصل نماییم تا تمام اطلاعات بصورت آنلاین مورد استفاده قرار بگیرد؛ این طراحی انجام شد و در جلسه روز گذشته اختلافاتی از نظر فنی بین برخی بخش ها عنوان شد و در نهایت مصوبه ای دست یافتیم. قرار شد که بخش های که هنوز به این سامانه متصل نشده اند یا اینکه بصورت آفلاین متصل هستند تا تاریخ ۹۹/۹/۹ اطلاعات سامانه های مختلف خودرا به این سامانه متصل کنند.
منبع:

1399/07/24
11:13:13
5.0 / 5
1691
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام