معاون توسعه روستایی و مناطق محروم اعلام كرد

سكونت ۲۶ درصد جمعیت كشور در روستاها

سكونت ۲۶ درصد جمعیت كشور در روستاها

به گزارش خبرگزاری نام معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری از بهره برداری از پروژه های روستایی به ارزش ۱۳ هزار میلیارد تومان همزمان با روز ملی روستا و با حضور رئیس جمهور اطلاع داد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، محمد امید در نشست خبری امروز شنبه در تشریح برنامه های روز روستا، اظهار داشت: هم اکنون ۲۶ درصد جمعیت کشور در روستاها ساکن هستند که از این میان ۳۹ هزار روستا بالای ۲۰ خانوار و ۲۳ هزار روستا زیر ۲۰ خانوار هستند. بدین سان بیشتر از ۹۷ درصد جمعیت روستایی کشور در روستاهای بالای ۲۰ هزار خانوار ساکن هستند. مراسم روز روستا دوشنبه ۱۴ مهر ماه با حضور رئیس جمهور پیشبینی شده که در آن دستگاه هایی که در حوزه روستاها پروژه هایی را در بخش های مختلف اجرایی کردند برگزار می گردد.
وی اضافه کرد: ۶۷۵۰ پروژه عمرانی در این روز با اعتبار ۳۷۰۰ میلیارد تومان در حوزه های مختلفی همچون راه روستایی، ارتباطات و... به بهره برداری می رسد. در کنار این پروژه های اشتغال زا هم مجموعا ۲۶ هزار و ۵۱۲ پروژه در سطح کشور است که با اعتبار ۳۶۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری خواهد رسید.
وی افزود: در حوزه واحدهای روستایی هم ۷۱ هزار واحد مسکونی برای روستاییان توسط نهادها و از محل تسهیلات بانکی با اعتبار حدود ۵۶۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری می رسد. بدین سان حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان پروژه در روز دوشنبه ۱۴ مهر ماه در آستانه روز روستا به بهره برداری خواهد رسید.
وی با تاکید بر اینکه خصوصیت اصلی همه این پروژه ها قرارگیری آنها در روستاهاست، اضافه کرد: سال جاری با عنایت به انتشار کرونا ویروس امکان برگزاری همایش با حضور مسئولین، مقدور نبود. بنابراین مقرر شد که بهره برداری از پروژه ها با حضور رئیس جمهور صورت گیرد اما علاوه بر این به فاصله ۱۰ تا ۱۵ روز از برگزاری این مراسم معاون اول رئیس جمهور در مسافرت به یکی از استان های کشور پروژه های روستایی دیگری را هم افتتاح خواهند کرد.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در بخش دیگری از صحبت های خود در تشریح آمار زیرساخت های روستایی کشور اظهار داشت: هم اکنون ۹۹.۵ درصد جمعیت روستایی به شبکه سراسری برق متصل هستند و در حوزه آب شرب سالم هم ۹۰ درصد روستاها به شبکه لوله کشی متصل هستند. همینطور در مدیریت امور روستا که حرکت جدیدی به حساب می آید ۹۵ درصد روستاهای کشور امروز دارای مدیریت دهیاری هستند که اعتبارات خوبی هم در این عرصه پیشبینی شده است.
وی اضافه کرد: هم اکنون ۸۰ درصد اعتبارات حوزه دهیاری ها از سال ۸۲ به بعد که به دهیاری ها تخصیص پیدا کرده در دولت تدبیر و امید انجام شده است. امروز ۹۴ درصد روستاهای کشور به شبکه اطلاعات کشور متصل هستند و در حقیقت اینترنت دارند. این در حالیست که تا قبل از شروع به کار دولت تدبیر و امید این میزان کمتر از ۲۰ درصد بود. کار ارزشمندی که تأثیر بسزایی در حوزه روستاها داشته است.
وی افزود: در حوزه خانه های بهداشت روستایی هم امروز ۹۶ درصد روستاها از این خدمات بهره مند هستند. ۹۰ درصد روستاهای کشور دارای مدرسه هستند، هر چند که بعضی از آنها سازه های مناسبی ندارند و بازسازی آنها در اولویت کار سازمان نوسازی مدارس قرار گرفته است. همینطور در حوزه گازرسانی روستایی امروز بیشتر از ۸۸ درصد روستاهای کشور به شبکه گازرسانی متصل هستند. این در حالیست که تا پیش از دولت تدبیر و امید این میزان ۱۵ درصد بوده که بدین سان بیشتر از ۷۰ درصد افزایش در این عرصه را شاهد می باشیم.
به گفته امید، با عرضه این خدمت در حقیقت کمک بزرگی به محیط زیست هم انجام شده است. دولت تصمیم دارد که تا آخر دولت میزان گازرسانی در روستاها را به ۱۰۰ درصد افزایش دهد.
وی تصریح کرد: در حوزه راه های روستایی هم ۹۵ درصد راه های روستایی آسفالت هستند که امیدواریم مابقی آنها هم تا آخر کار دولت آسفالت شوند. در حوزه مقاوم سازی مسکن روستایی هم تا به امروز ۴۵ درصد خانه های روستایی مقاوم سازی شده است و ادامه کار هم در دستور کار قرار گرفته است.
امید با اشاره به اینکه علیرغم توسعه زیرساخت ها در روستاهای کشور بعد از انقلاب و تلاش همه دولت ها در این عرصه اما دولت تدبیر و امید در بعضی شاخص ها به صورت ویژه رشد قابل ملاحظه ای را رقم زده است، اضافه کرد: اشتغال روستاییان مختص این دولت بوده که از سال ۹۶ پروژه اشتغال زایی شروع شده و تا به امروز حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات در این عرصه پرداخت شده است. بدین سان سهم اشتغال روستایی کشور از پنج درصد گذشته و به ۳۰ درصد افزوده شده که کار ارزشمندی است و در کنار این نرخ بیکاری روستایی هم از ۸.۷ درصد به ۷.۳ درصد رسیده که ۱.۴ درصد کاهش نرخ بیکاری روستایی را رقم زده است.
وی افزود: از سال ۷۶ تا آخر سال گذشته تثبیت جمعیت و مهاجرت معکوس در روستاها را شاهد می باشیم که یکی از دستاوردهای پرارزش نظام جمهوری اسلامی ایران است.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود به تجلیل از خادمین و خیرین روستاها اشاره نمود و اضافه کرد: پس از مراسم روز روستا کسانی که در زمینه های مختلف در روستاها منشأ اقدامات خیرخواهانه بزرگ بودند مورد تجلیل قرار می گیرند که بنا داریم این برنامه با هدف تشویق خیرینی که در روستاها کار می کنند تثبیت شود و هر ساله این کار صورت گیرد. یکی از توفیقات حاصل شده امسال راه اندازی شورایعالی عشایر و توسعه روستاها بوده که بعنوان کار ارزشمندی با هدف انسجام بخشی و هم افزایی خدمت در روستاها انجام شده است.
وی در مورد بیمه روستاییان هم اظهار داشت: بیمه پایه درمانی روستاییان مجانی است اما مجموعه صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر تا کنون ۱.۲ میلیون نفر از روستاییان را بیمه اجتماعی کرده که در انتها این افراد می توانند از مستمری بازنشستگی بهره مند شوند.
وی افزود: صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر سال جاری و در روز برگزاری مراسم روستا ۱.۴ میلیون نفر دیگر را بیمه می کند که بدین سان ۲.۶ میلیون نفر از این مزایا برخوردار می شوند. ۱.۴ میلیون نفری که سال جاری اضافه می شوند ۱۳۰۰ میلیارد تومان برای سال اول اعتبار نیاز است که دولت به صورت کامل این مبلغ را پرداخت خواهد نمود.
امید در بخش دیگری از صحبت های خود در مورد برنامه های آینده معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری به چهار محور اساسی اشاره نمود و اضافه کرد: در حوزه زیرساخت ها دولت تصمیم دارد در سه بخش ارتباطات، خانه های بهداشت و شبکه گازرسانی زیرساخت های روستایی را به صورت ۱۰۰ درصدی تکمیل کند.
وی اضافه کرد: همینطور در برنامه پنج ساله هفتم کشور که سال آینده شروع می شود در پیش نویس آن همراهی های لازم را خواهیم داشت تا خیلی از مسائل روستاییان همچون اشتغال و تأمین زیرساخت هایی همچون راه، مراکز آموزشی و ورزشی در برنامه دیده شوند. همینطور سیاست های کلی توسعه روستایی و عشایری هم با همکاری کمیسیون زیربنایی مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال تنظیم است.
منبع:

1399/07/12
13:38:04
5.0 / 5
1579
تگهای خبر: خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام