در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات

رئیس جمهور: دستگاه های اجرایی سازوكار دریافت انتقادات و پیشنهادات مردم را تقویت نمایند

رئیس جمهور: دستگاه های اجرایی سازوكار دریافت انتقادات و پیشنهادات مردم را تقویت نمایند

به گزارش خبرگزاری نام رئیس جمهور عرضه گزارش های كیفی و كمی از وضعیت خدمات دولت الكترونیك، كاستی ‏ها و نقاط قوت آنرا بسیار مهم برشمرد و با تاكید بر اینكه انعكاس انتظارات و مطالبات مردم در زمینه خدمات هوشمند به مدیران دستگاه ‏های اجرایی، آنها را در ارائه خدمات بهتر به مردم یاری خواهد كرد، همه دستگاه های اجرایی را موظف كرد كه سازوكار دریافت انتقادات و پیشنهادات مردم را تقویت و تسهیل كنند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در شانزدهمین جلسة شورای اجرایی فناوری اطلاعات، با بیان اهمیت لزوم دسترسی آزاد مردم به اطلاعات اظهار داشت: همه دستگاه ‏ها برای تأمین رضایت شهروندان و کاستن از دغدغه ‏های آنان، روند فعالیت ‏ها و خدمات خویش را برای مردم اطلاع‏ رسانی کرده و هرکجا ابهام و نگرانی برای مردم وجود دارد، فورا رفع کنند.
روحانی با اشاره به اینکه دولت الکترونیک باید در خدمت سلامت و معیشت شهروندان باشد، به همه دستگاه های اجرایی دستور داد در جهت ارتقای خدمات الکترونیک، هم‏افزایی و کوشش برای رفع کاستی‏ها یا نارسایی‏های آنرا به طور ویژه مورد توجه قرار دهند.
رئیس جمهور تقویت زیرساخت دولت الکترونیک را از آغاز فعالیت دولت یازدهم جزو اولویت ها برشمرد و با اشاره به نقش پرارزش آن در مهار زنجیره انتقال کرونا و حفظ سلامت شهروندان تصریح کرد: کیفیت ارائه خدمات شهری در سطوح مختلف باید منطبق با خواست و نیازهای شهروندان باشد و در کمترین زمان و دقت بالا انجام گیرد.
وی عرضه خدمات غیرحضوری به شهروندان را با یک عزم جدی، امری کاملاً دست‏ یافتنی خواند و اظهار داشت: امروز هوشمندسازی شهرها باید از اولویت‏ های بخش مسکن و شهرسازی و شهرداری‏ ها باشد و انتظار می‏رود که در کنار توسعه شهری، به مبحث هوشمندسازی شهرها هم توجه ویژه شود.
روحانی با اشاره به اینکه در توسعه شهرهای هوشمند باید به استقرار شبکه‏ های پهن باند، استفاده از تجهیزات هوشمند، توسعه فضاهای شهری هوشمند و توسعه خدمات الکترونیکی توجه لازم شود، اظهار داشت: یکپارچگی میان دستگاه‏ های اجرایی خدمات‏رسان، کلید دستیابی به شهر هوشمند است و به رغم قدمهای مهمی که تابحال برداشته شده، امروز شهرهای بزرگ کشور ما همچون تهران با استاندارد یک شهر هوشمند، فاصله بسیاری دارد.
رئیس جمهور هوشمند سازی خدمات شهری برای شهروندان و اتباع خارجی را یک لزوم برشمرد و اظهار داشت: عرضه خدمات هوشمند مختص شهروندان ایرانی نبوده و راه‏اندازی سامانه جامع اتباع و مهاجرین خارجی کشور و الکترونیک نمودن فرایندهای مربوطه در جهت تحقق اهداف دولت الکترونیک، دربرگیرنده خدمت در رابطه با اتباع مزدوج با بانوان ایرانی و فرزندان آنها، باید روز به‏ روز توسعه و فرآیند انجام این گونه کارها ارتقاء یابد.
روحانی همینطور با اشاره به توجه ویژه دولت تدبیر و امید به توسعة دولت هوشمند، اظهارداشت: در زمینه هوشمندسازی خدمات و امور دولت در حوزهای مختلف تجاری و اقتصادی و خدماتی همچون دریافت عوارض به صورت الکترونیکی در آزادراه‏ها، به کارگیری اسناد الکترونیکی در مجموعه قوة قضائیه به ‏ویژه دفاتر اسناد رسمی و دادگاه ها و توسعه شعب و پیش‏خوان‏ های مجازی بانک‏ها و مؤسسات اعتباری، بیشتر از پیش باید توسعه یابد.
رئیس جمهور تصریح کرد: فراهم کردن امکان دسترسی ساده شهروندان به اطلاعات و خدمات دولتی و کاهش هزینه‏ های آنان از راه یکپارچه‏ سازی و حذف سامان های مازاد به منظور کارآمد سازی عملیات دولت الکترونیک جهت تضمین پاسخگویی سریع به نیازهای شهروندان از مهمترین برنامه‏ ها و اقدامات مورد نظر در سال پایانی دولت تدبیر و امید است.
روحانی فناوری اطلاعات و ارتباطات را بخش جدایی‏ناپذیر از سبک زندگی دانست و اظهارداشت: امروزه بدون اینترنت و فناوری دیجیتال شیوه زندگی مدرن غیرقابل تصور است. حمل و نقل، ارتباطات از راه دور، مراقبت های بهداشتی، امنیتی، آموزشی و تقریباً هر بخش از جامعه وابسته به فناوری اطلاعات و ارتباطات است.
رئیس جمهور یکپارچه‏ سازی خدمات دولت الکترونیک با هدف کارآمدی مطلوب را یک لزوم خواند و تصریح کرد: عرضه خدمات الکترونیکی جزیره‏ای نیست بلکه برای آن سازوکارهای مهمی چون نظارت، راهبری به منظور تحقق پنجره واحد خدمات دستگاه‏ های اجرایی دولت الکترونیک الزامی است که دولت زیرساخت آنرا تدوین کرده است.
روحانی با اشاره به ارزیابی و شناسایی سامانه‏ های موفق احراز هویت، اضافه کرد: هرکدام از دستگاه‏های اجرایی یا شرکت ها، سامانه ‏هایی برای احراز هویت شهروندان طراحی کرده‏اند که ضروریست با تجربیات و نقاط قوت این سامانه ‏ها و هم پوشانی یکدیگر، در ارتقای امنیت و سلامت الکترونیک گام‏های مؤثری برداشته شود.
رئیس جمهور همینطور بعد از عرضه گزارش عملکرد گمرک جمهوری اسلامی ایران در زمینه تلاشهای انجام شده برای پیوستن به دولت الکترونیک، از زحمات و تلاشهای کارکنان و مدیران گمرک قدردانی کرد.
در این جلسه تسهیل فرآیندهای الکترونیکی صدور مجوزهای شهرسازی و نوسازی، دستورالعمل ایجاد درگاه شفافیت دستگاه های اجرایی، فرایند تسهیل مکاتبات تعاملی دولت و مردم (پیام ایران) و راهکارهای تسریع در بکارگیری خدمات بیمه در نسخه الکترونیکی و حذف دفترچه بیمه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و به تصویب شورا رسید.


1399/07/07
23:38:22
5.0 / 5
1735
تگهای خبر: خدمات , دادگاه , دولت , زندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام