تصویب دو فوریت طرح اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات كشاورزی

تصویب دو فوریت طرح اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات كشاورزی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دو فوریت طرح اصلاح خرید تضمینی محصولات كشاورزی موافقت كردند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی طرح دو فوریتی اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی با ۲۰۷ رای موافق، ۱۲ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۲۳۷ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رسید.
هدف طراحان این است که قیمت تضمینی محصولات کشاورزی در شورایی متشکل از رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تعداد دیگری از نمایندگان نهادهای دیگر تعیین شود.
محمدجواد ساداتی نژاد – رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی - بعنوان یکی از طراحان توضیح داد: موضوع تعیین قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی بحث مهمی در کشور است؛ بدین جهت کمیسیون کشاورزی طرحی دو فوریتی را درباره ی تعیین قیمت محصولات کشاورزی ارائه کرده است. قانون فعلی مربوط به سال ۱۳۶۸ است که تبصره های ۱ و ۲ آن چگونگی تعیین قیمت محصولات کشاورزی را تعیین می کند به این شکل که وزارت جهاد کشاورزی قیمت پیشنهادی را به دولت و شورای اقتصاد می دهد که آنها قیمت را تعیین می کنند.
وی افزود: از همان سال های ابتدایی انتقاداتی به قیمت تضمینی محصولات کشاورزی به خصوص گندم وجود داشت چون قیمت تعیین شده متناسب با هزینه ها و زحمت کشاورزان نبود. نتیجه آن شد که هر وقت قیمت به میزان درست تعیین نشده بود شاهد واردات بودیم. وقتی قیمت خرید تضمینی برابر با هزینه های تولید محصول نباشد کشاورز آنرا کشت نخواهد کرد.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش قیمت کود شیمیایی اظهار نمود: قیمت کود شیمیایی تا پنج برابر افزایش یافته کشاورز هزینه های تولید را باید بدهد آن وقت در این شرایط قیمت محصول مشخصا گندم متناسب تعیین نمی گردد. شنیده شده امسال می خواهند قیمت گندم ۳۲۰۰ تومان تعیین کنند حال این که هزینه تمام شده برای کشاورز حدود ۴۵۰۰ تومان است. کشاورزان از اقشار ضعیف جامعه هستند قرار نیست از جیب آنها یارانه پرداخت گردد. مساحت زمین کشاورزان کمتر از پنج هکتار است این یعنی وقتی قیمت خرید تضمینی کاهش می یابد وضعیت معیشت کشاورزان هم گرفتار مشکل می شود. این شرایط بدان معناست که کشاورز برای سال آینده گندم کشت نخواهد کرد و ما مجبور هستیم گندم را با نرخ بالای ۵۰۰۰ تومان باتوجه به قیمت ارز وارد نماییم. چرا باید برای کشاورز خارجی یارانه بدهیم و آن پول را برای کشاورز خودمان هزینه نکنیم تا گندم تولید کند؟
ساداتی نژاد با تاکید بر ضرورت پشتیبانی از کشاورزان در تعیین نرخ تضمینی محصولات کشاورزی اظهار داشت: ما در این طرح به دنبال آن هستیم که شورایی متشکل از رئیس سازمان برنامه، وزیر جهاد کشاورزی، سازمان نظام صنفی کشاورزان و نمایندگان تشکیل گردد تا آنها قیمت تضمینی گندم و سایر محصولات کشاورزی را مشخص کنند. اگر قیمت واقعی باشد کشاورز هم رغبتی برای تولید خواهدنمود.
وی افزود: در این طرح تبصره های ۱ و ۲ قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی اصلاح خواهد شد تا کشاورز با رغبت کشت کند. دو فوریت آن هم از این بابت است که شهریورماه زمان کشت گندم بوده ما با دو فوریت این پیام را به کشاورزان می دهیم که امسال قیمت گندم واقعی خواهد بود.
سلمان ذاکر نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی بعنوان نخستین مخالف دو فوریتی طرح اظهار داشت: هم اکنون قانون برای تعیین تضمینی گندم وجود دارد پس بجای قانون گذاری، نظارت را قوی نماییم. امروز مشکل ما قانون گذاری نیست بلکه بحث عمل و تخصیص بودجه است. از جانب دیگر خیلی از محصولات کشاورزی کاشته و برداشت شده پس عملا این طرح امسال کارایی نخواهد داشت.
رجب رحمانی – نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی - بعنوان موافق دو فوریت این طرح اظهار نمود: هم اکنون قیمت کود شیمیایی افزایش یافته، هزینه های کارگران زیاد شده ولی ما قیمت تضمینی محصولات کشاورزی همچون گندم و کشمش را افزایش نداده ایم. اگر می خواهیم وابستگی مان به نفت و به خارج حل شود باید از کشاورز و تولیدات حمایت نماییم تا آنها بتوانند علاوه بر تامین نیازهای داخل، صادرات هم داشته باشند.
غلامرضا نوری – نماینده مردم بستان آباد در مجلس شورای اسلامی - بعنوان دومین مخالف دو فوریت این طرح اظهار داشت: در این طرح شورایی در نظر گرفته شده تا از همان ابتدا یعنی در زمان تعیین قیمت کارشناسی محصولات کشاورزی نماینده سازمان برنامه و بانک مرکزی هم حضور داشته باشند حال این که آنها بیشترین ممانعت را جهت تعیین نرخ های واقعی محصولات کشاورزی ایجاد می کنند این بدان معناست که تصویب این طرح موجب کاهش قیمت خرید تضمینی گندم می شود.
احد آزادیخواه - نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی - بعنوان آخرین موافق دو فوریت این طرح اظهار داشت: قانون سال ۱۳۶۸ برای تعیین قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی دارای خلاءهایی است که می خواهیم با اصلاح آن مشکلات را برطرف نماییم. باید در شورای تعیین کننده قیمت نماینده کشاورزان حضور داشته و از حق آنها دفاع کند. با چه منطقی می خواهیم از کشاورز یارانه بگیریم.
به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، در نهایت نمایندگان دو فوریت طرح اصلاح تبصره یک و دو قانون تضمینی خرید تضمینی محصولات کشاورزی مصوب سال ۱۳۶۸ را تصویب کردند طبق بخشنامه این طرح جهت بررسی به کمیسیون کشاورزی ارجاع می شود و باید در جلسه بعدی در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گیرد.1399/06/23
21:38:26
5.0 / 5
1578
تگهای خبر: دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام