روحانی در ستاد ملی مقابله با كرونا:

عزادارای ماه محرم باید باشد

عزادارای ماه محرم باید باشد

به گزارش خبرگزاری نام رئیس جمهور با اعلان اینكه مراسم عزاداری امام حسین(ع) در سراسر كشور باید با رعایت اصول بهداشتی و با شكوه برگزار شود، اظهار داشت: دوگانگی جان و نان و عزاداری و سلامت غلط است.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور بامداد امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به مشکلات اقتصادی و شرایط ویژه ای که برای بهداشت و سلامت مردم و تکلیف آنها برای فاصله اجتماعی وجود دارد، اظهار داشت: فاصله گذاری اجتماعی مشکلاتی را ایجاد خواهدنمود که مردم باید تحمل کنند. وقتی می گوئیم عروسی و عزا باشد ولی مراسم پرجمعیت نباشد، معلوم است که مردم از لحاظ عاطفی در فشار قرار می گیرند.
رئیس جمهور با اشاره به فشار تحریم ها و بیماری کرونا، گفت: مردم در طول این دو سال و چند ماه و در این ۵ ماهه نشان داده اند که دارای توان و قدرت کافی برای مقابله با این فشارها هستند.
روحانی اشاره کرد: این ملت بزرگ در مقابل این فشارها به زانو درنمی آید و با اراده ای که دارد هر مشکل بزرگی برای مردم سهل و آسان خواهد شد.
وی با اعلان اینکه ما امروز به دو عنصر مهم به نام امید به آینده و تدبیر و برنامه ریزی نیاز داریم، اظهار داشت: اگر یاس جامعه را فرا بگیرد موفقیتی در کار نخواهد بود. امروز کادر درمان، تولید، توزیع و حمل و نقل کالا و کادر فرهنگی همه دست به دست هم دادند. اگر یکی از این کادرها نبود ما با مشکل مواجه می شدیم. تمام این کادرها مسئولیت خاص خودشان را برعهده گرفتند.
رئیس جمهور اشاره کرد: در کشور باوجود بیماری و تحریم، مشکل حاد و بحرانی آن چنانی را شاهد نیستیم. دولت هم هرچه در توان دارد انجام می دهد. ما در این شرایط دو طرح مهم برای مستاجرین تصویب کردیم. تهیه ودیعه مسکن برای مستاجرین دشوار است بویژه اگر بخواهند پول ودیعه را از بازار تهیه کنند، از این جهت ما یک وام ودیعه ارزان قیمت با نرخ ۱۳ درصد، برای مردم تصویب کردیم.
رئیس جمهور افزود: برای کسب و کارهایی که دارای مشکل هستند هم سعی کردیم وامی در اختیارشان بگذاریم. یک وام ویژه ای نیز برای سه میلیون خانوار قرار دادیم که در چهار نوبت پرداخت گردد. دولت تلاش خودرا انجام داده است. امروز در زمینه تولید و فعالیت اقتصادی همه توان خودرا به کار گرفتیم.
روحانی اشاره کرد: افتتاح هایی که بعضی از آنها را در ایام پنجشنبه می بینیم، نشانه این است که کشور در حال تحریک و فعالیت است. در این شرایط نیازهای بهداشتی و غذایی در اولویت است.
وی اضافه کرد: ما امروز با گذشت ۵ ماه از این ویروس یک تجربه روشنی در اختیار داریم. ما و همه دنیا به این نتیجه رسیدیم که تمرکزمان باید بر نظام بهداشتی باشد، یعنی کاری نماییم که نیازی نباشد فردی به بیمارستان برود؛ این برای ما اصل است. تاکید و تمرکز بر نظام بهداشت است و اگر نظام بهداشت گرفتار مشکل شد نظام درمان باید وارد عمل شود.
رئیس جمهور اظهار داشت: در ایام اولیه همه دنیا به سمت ممنوعیت ها رفتند برای اینکه چاره ای هم نبود اما بعداً معلوم شد که این طوری نیست یعنی این ممنوعیت ها و محدودیت ها مشکل آفرین است. وقتی همه جا را می بندید و تولید و توزیع متوقف می شود، زندگی مردم گرفتار مشکل خواهد شد، از این نظر همه به این نتیجه رسیدند که باید بازگشایی ها را انجام دهند.
روحانی اظهار نمود: امروز تمام کشورها فعالیت ها را آغاز کردند و همه هم سفارش کردند که باید پروتکل های بهداشتی مراعات شود. امروز کشوری پس از کشوری ماسک زدن ها را الزامی می کند حتی می آیند جریمه قرار می‎ دهند و حتی بر جریمه ها اضافه می کنند، معلوم است همه چاره را در این دیدند که ما باید اصول بهداشتی را رعایت نماییم و نظارت را سفت و سخت قرار دهیم. ما گفتیم ناظرین باید با استواری در مقابل این مساله بایستند و تخلف نباید صورت بگیرد.
وی اضافه کرد: ما امروز که برای ماه محرم تصمیم گرفتیم، گفتیم آنهایی که مسئولیت دارند باید مسئولیت اجرای دقیق پروتکل ها را به خوبی برعهده بگیرند.
وی عنوان کرد: مشکل جایی است که یک جامعه ای روحیه خودرا از دست بدهد و گرفتار اضطراب و افسردگی شود. ما به مردم اضطراب ندهیم. ترس و خوف معقول درست و صحیح است و مردم باید از این بیماری بعنوان یک بیماری خطرناک بترسند و مراقبت کنند اما دلهره و اضطراب چیز خوبی نیست. مرز قائل شدن میان اضطراب و ترس معقول دشوار است و باید در نحوه تبلیغ و بیان مراعات نماییم. اصولی که مردم باید انجام دهند را باید در تبلیغات مورد تاکید قرار دهیم و در تولید هم تلاش نماییم. وقتی به مردم می گوئیم باید در اجتماعات از ماسک استفاده کنید باید تولید ماسک به وفور و با قیمت مناسب صورت گیرد و وزارت صمت در اینجا مسئولیت سنگینی دارد و بیش از این هم باید تلاش کند.
رئیس جمهور اشاره کرد: از جانب دیگر روحیه بلند نوع دوستی، وطن خواهی، یاری، مسئولیت پذیری و فداکاری را در این ماه ها شاهد بودیم و در ماه محرم نیز شاهد خواهیم بود.
روحانی اظهار داشت: این ماه، ماه ذی الحجه و ماه غدیر و عرفه است. ماه پر برکتی است که در دهه اول آن نماز و دعاهایی سفارش شده است. ان شاءالله عرفه هم با رعایت پروتکل ها باشکوه اجرا شود. ماه، ماه بسیار مهمی است و باید همه را یاری نماییم و مخصوصاً به ایام عید قربان که می رسیم آنهایی که تمکن دارند گوشت را میان فقرا تقسیم کنند. پروتکل ها آنجا ساده تر است چونکه اگر گوشت خام مشکل بهداشتی هم داشته باشد، با پختن و جوشیدن حل می شود.
وی با اعلان اینکه خواهش من از مردم این است که موضوع ویروس را کوتاه مدت نبینیم، اظهار داشت: بحث این هفته و این ماه نیست، بحث ماه ذی الحجه و مرداد و شهریور و مهر نیست. ما باید برای کل سال و حتی ماه هایی از سال آینده آماده باشیم. ما که نمی دانیم روزی که واکسن تولید و تأیید می شود و به اندازه کافی توزیع می شود چه روزی است. ما خیلی مراحل داریم. تازه ممکنست بگویند برای این بیماری باید دو بار تزریق شود.
روحانی افزود: اساساً به سبب اینکه این بیماری ناشناخته است هفته به هفته به نکات جدیدی می رسیم. باید طولانی مدت فکر نماییم، برنامه ریزی نماییم و در مقابل تخلفات قاطع بایستیم. خبر خوش اینکه در بعضی استانها با تلاش مسئولین و پزشکان و بیشتر با حمایت مردم و اجرای پروتکل توسط آنها توانستیم از پیک عبور نماییم. موضوع مورد توجه دیگر مسأله سوگواری در ماه محرم الحرام است و جای تاکید نیست و همه می دانند زندگی ما مردم، مسلمانان و شیعیان با عشق به امام حسین (ع) عجین شده است.
وی بیان کرد: فرهنگ عاشورا، محرم و سوگواری برای امام حسین از کودکی و در طول تاریخ همیشه این چنین بوده است. ایرانیان همیشه توجه خاص و ویژه ای به دوده و در بین دوده توجه خاصی به علی ابن ابی طالب داشته اند. روایات فراوان داریم که زیارت امام حسین مقابل السلام جایگاه ویژه ای دارد و اصلاً عشق امام حسین چیز دیگری است و در عمق جان ماست.
رئیس جمهور با اعلان اینکه مردم روشن کردند دوگانه جان و نان، سلامت و معیشت معنا ندارد و اینها باید کنار هم باشند، اشاره کرد: مردم به خوبی ثابت کردند اینها باید کنار هم باشند. حالا محرم فرا می رسد، عزاداری یا سلامت؟ هر دو یعنی هم عزاداری امام حسین و هم رعایت پروتکل ها و اینها مانع الجمع نیستند. ما باید سوگواری امام حسین را بعنوان یک فرهنگ بلند که منجی ما در تاریخ بوده است پاس بداریم.
روحانی اشاره کرد: خیلی از اخلاق ها مانند اخلاق و تعاون برای کربلا و فرهنگ امام حسین است که ملت شجاع و قوی را در مقابل دشمنان قرارداده است. بدین سبب سوگواری حتما و جلوگیری از شیوع این بیماری هم قطعاً، هیچ مشکلی هم وجود ندارد. ما ماه رمضان را تجربه کردیم، مردم قرآن سر گرفتند و شب های احیا بود و عده ای با فاصله به مساجد رفتند عده ای با صدا و سیما، الحمدلله ماه رمضان هم به اتمام رسید کسی نگفت ماه رمضان موجب شیوع شد و حتی معاندین هم نتوانستند بگویند. الان هم باید در محرم کاری نماییم که بهانه ای برای معاندین نباشد.
روحانی افزود: عزاداری امام حسین را در روستا و شهر باید داشته باشیم اما با تراکم کمتر. پروتکل بهداشتی را حتما باید مراعات نماییم و از ماسک و ضدعفونی استفاده نمائیم. زمان عزاداری دست خودمان است و می تواند چهار ساعت باشد یا سه ساعت اما طولانی شدن زمان عزاداری ممکنست خدای ناکرده ما را در راه شیوع قرار دهد. می توانیم زمان کوتاه تری را برای عزاداری در نظر بگیریم. بعضی روزها برای ما ویژه است مانند تاسوعا، عاشورا و اربعین. ایام عزاداری می تواند چهار روز یا پنج روز باشد و زمان عزاداری را کوتاه نماییم اما اصل عزاداری ان شاءالله باشکوه عظمت خواهد بود.
وی اشاره کرد: امسال ماسک و فاصله و عدم تجمع و تراکم در یک مکان هم جز شکوه است و هم عشق امام حسین را نشان می دهیم و هم اطاعت خدا. این شکوه و عظمت را ان شاءالله نشان خواهیم داد و ایران باید الگوی سایر کشورها شود برای آنهایی که عزاداری امام حسین را می کنند. الحمدلله تلاش خوبی میان مبلغین، حوزه علمیه، سازمان های تبلیغاتی، وزارت کشور و وزارت بهداشت و درمان صورت گرفته است. نسبت به نذورات هم همه اصول بهداشتی را مراعات می کنند و آنهایی که نحوه نذرشان دادن غذا است به صورت بسته بندی بهداشتی باشد نه اینکه جایی جمع شوند و سفره ای بیاندازند.
رئیس جمهور افزود: ان شاءالله فضای امسال ماه محرم ما کاملاً حسینی و با شور اباعبدالله حسین خواهد بود و در عین حال توأم با دستورالعمل ها. کسی نمی تواند میان دین و علم فاصله بیاندازد. ما هم دین را مراعات می نماییم و هم علم. اینها در کنار هم هستند و از هم جدایی ندارند. خواهش من از همه متولیان امر مانند علما و فضلا و مبلغین فرهنگی، مراجع، حوزویان و … این است که همراهی نماییم و دست به دست هم دهیم و در قالب اصول دین مبین اسلام و حفظ سلامتی یکدیگر همکاری نماییم.
وی اشاره کرد: ما هم می خواهیم در عزای امام حسین (ع) شرکت نماییم و هم می خواهیم یک عزادار را مبتلا نکنیم. این چیزی است که هم علم، هم دین و امام حسین از ما می خواهد. امیدوارم به بهترین وجه این مساله را اجرا نماییم. مراقب سالمندان و کسانی که بیماران زمینه ای دارند باشیم و بیشتر به آنها سفارش نماییم.
رئیس جمهور گفت: خداوند عزاداری آنها را در خانه و با فاصله گذاری هم قبول می کند. آنها می توانند بوسیله فضای مجازی و تلویزیون این مراسم را مشاهده و در این مراسم از فاصله دور شرکت نمایند.


منبع:

1399/05/04
13:42:00
5.0 / 5
2156
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام