نظر یك نماینده سابق مجلس در مورد اجرای طرح كوپنی كردن كالاهای اساسی

نظر یك نماینده سابق مجلس در مورد اجرای طرح كوپنی كردن كالاهای اساسی

خبرگزاری نام: اصفهان یك نماینده سابق مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با شرایط اقتصادی كه الان كشور دارد بدون شك اجرای طرح كوپنی كردن یا الكترونیكی كردن كالاهای اساسی برای كمك به اقشار ضعیف ضروری می باشد.


سید محمدجواد ابطحی در گفتگو با ایسنا در خصوص طرح مجلس برای کوپنی کردن کالاهای اساسی و توزیع کالاها به شکل کوپنی یا به صورت کارت الکترونیک، اظهار نمود: سابقه اجرای چنین طرحی به سال ۱۹۳۰ در آمریکا بر می گردد که وقتی فشار اقتصادی به مردم زیاد شد و شکاف طبقاتی عمیقی به وجود آمد دولت برای کمک به اقشار ضعیف، توزیع کالاهای اساسی را به شکل کوپن کرد. ازاین رو سهمیه بندی کالاها و توزیع آن بین مردم به شکل کوپن یا کارت الکترونیکی در مواقع اضطرار است و یک اصل نیست.
وی اضافه کرد: اگر شرایط اقتصادی عادی باشد به هیچ وجه با طرحِ کوپنی کردن کالاهای اساسی موافق نیستیم، اما وقتی اضطرار به وجود آمد و مردم از نظر اقتصادی تحت فشار بودند، باید این کار صورت گیرد. معتقدم الان شرایط کشور بگونه ای است که باید این طرح صورت گیرد و یکی از طریق های کنترل قیمت ها این است که با کمکی که به خانواده های محروم و نیازمند می شود، الگوی مصرف بهینه و قیمت ها کاسته می شود.
این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در بودجه ۹۸ که ۱۳ میلیارد دلار را تعیین کردیم هدفمان همین بود که با دلار ۴۲۰۰ تومان به اقشار محروم جامعه رسیدگی شود و تاکید کردیم که یکی از طریق های رسیدن به این هدف سهمیه بندی کردن کالاها است که دولت موافقت نکرد.
ابطحی خاطرنشان کرد: اولین وظیفه مجلس توجه به معیشت اقشار ضعیف جامعه است که بنده هم به نمایندگان جدید مجلس تاکید کردم که یک طرح دوفوریتی برای این منظور در نظر بگیرید. منتهی مشکلی که در اجرای طرح کوپنی کردن کالاهای اساسی وجود دارد این است که بانک اطلاعاتی جامعی برای شناسایی خانواده های محروم نداریم و این مشکل امکان دارد این طرح را در اجرا با نقصان مواجه کند.
وی افزود: در مجلس تاکید داشتیم که مردم اطلاعات بانکی خویش را عرضه کنند و دولت سامانه ای را در این خصوص تعریف کند که متأسفانه این مهم محقق نشد که اگر می شد دهک های مورد هدف شناسایی می شدند و امروز به سادگی با اجرای این طرح، عدالت در توزیع کالاها به وجود می آمد تا اینگونه نباشد که کسی که کارخانه سنگ بری دارد سهمیه بندی کالا شامل این فرد بشود، اما کارگر همان کارخانه سنگ بری شامل حالش نشود.
این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: درست است که با مشکل شناسایی دهک های نیازمند مواجه هستیم، اما با شرایط اقتصادی که الان کشور دارد بدون شک اجرای طرح کوپنی کردن یا الکترونیکی کردن کالاهای اساسی ضروری می باشد. البته الکترونیکی کردن بهتر از کوپنی کردن است چون در دهه ۶۰ که برخی کالاها کوپنی بود برخی افراد کوپن را جعل می کردند، اما کارت الکترونیک مختص یک فرد است و امکان جعل آن بسیار پایین است.
ابطحی اظهار داشت: امروز حتی طبقه متوسط هم تحت فشار هستند. امیدواریم مجلس با پرهیز از مسائل حاشیه ای این طرح را تصویب کند. هیئت رئیسه مجلس باید تدبیری بیندیشد تا طرح زودتر تصویب شود چون فشار اقتصادی روی مردم زیاد است.
منبع:

1399/04/30
14:32:55
5.0 / 5
2190
تگهای خبر: دولت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام