اسماعیل بقایی هامانه

ترور شهید سلیمانی صلح و امنیت بین المللی را به خطر انداخت

ترور شهید سلیمانی صلح و امنیت بین المللی را به خطر انداخت

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در ژنو، ترور شهید سلیمانی و همرزمانش را یك جنایت شدید بین المللی توصیف كرد كه صلح و امنیت بین المللی را به مخاطره انداخت.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، اسماعیل بقایی هامانه، که مواضع کشورمان را در این جلسه شورای حقوق بشر تشریح می کرد، ترور سردار سلیمانی و همراهانش را نه تنها نقض صریح اصول بنیادین حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل، بلکه تعدی آشکار به مبانی حقوق بشر و اصول مدنیت دانست که مسئولیت بین المللی آمریکا را آن کاملا محرز است.
بقایی هامانه که تصویری از سردار سلیمانی و همرزمان شهیدش را در کنار خود قرار داده بود، سردار سلیمانی را سرباز بزرگ ایرانی و مدافع واقعی حقوق بشر و کرامت انسانی در مقابل سلطه گری، اشغال و تروریسم داعش معرفی نمود که توسط شقی ترین انسان های روی زمین به طرز وحشیانه ای ترور شد. سفیر کشورمان ترور شهید سلیمانی و همرزمانش را یک جنایت شدید بین المللی توصیف کرد که صلح و امنیت بین المللی را به مخاطره انداخت. وی تصریح نمود که ارتکاب چنین عمل وحشیانه ای تنها از جانب باندهای تبهکار و گروه های تروریستی مانند داعش و نه نیرویهای نظامی رسمی یک کشور قابل تصور است.
اسماعیل بقایی ضمن برجسته کردن این مورد که ترور یک فرمانده عالیرتبه نظامی یک دولت مستقل در خاک یک دولت دیگر تحت هیچ شرایطی و با هیچ مبنایی قابل توجیه نیست، بیان کرد از سازمان ملل متحد انتظار می رود به مسئولیت خود برای اخطار دادن نسبت به عواقب خطرناک نقض صریح اصول حقوق بین الملل استفاده کنند.
بقایی هامانه سخنان خویش را اینگونه آخر داد: سردار سلیمانی نماد یک دولت مستقل و تبلور روح یک ملت پرافتخار و مصمم به مقاومت و سعادت بود. ترور وحشیانه وی احساسات و روح ملت ایران را جریحه دار کرد. نحوه ترور وی و شخصیت قاتلین او شواهدی دیگر بر حقانیت آرمان مقدس این سردار بزرگ بود. ترور سردار سلیمانی تنها نمونه دیگری از اقدامات خصمانه آمریکا ضد ملت ایران در ادامه جنایات قبلی این کشور همچون سرنگونی دولت منتخب ایران در سال 1953، پشتیبانی از صدام حسین از راه فراهم نمودن سلاح های شیمیای برای رژیم او و تروریسم اقتصادی بود.
بر طبق این گزارش، تعداد زیادی از هیات های دیگر کشورها هم در این جلسه قتل های خودسرانه از راه بکارگیری پهبادهای نظامی را مردود دانستند. کشورهای چین، سوریه و ونزوئلا هم به صورت صریح اقدام آمریکا در ترور سردار سلیمانی را محکوم نمودند.
گزارش انی یس کالامار گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر بعنوان یک مرجع رسمی سازمان ملل در غیرقانونی ترور شهید سلیمانی و مغایرت آن با منشور ملل متحد، ناخرسندی و واکنش شدید واشنگتن را به دنبال داشته است.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با لحنی عصبانی به گزارش خانم کلامار حمله کرده و جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا در واکنش به این گزارش بیان نمود که آمریکا از شورای حقوق بشر خارج شده و پاسخگوی سازمان ملل نیست. وزارت دفاع آمریکا هم با گزارش مورد اشاره مخالفت کرده بود.
منبع:

1399/04/19
22:46:17
5.0 / 5
2451
تگهای خبر: دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام