نگرانی ایران از اقدامات آمریكا و فرانسه در نقض معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای

نگرانی ایران از اقدامات آمریكا و فرانسه در نقض معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای

به گزارش خبرگزاری نام نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی، ضمن تایید مجدد موضع دیرینه و اصولی كشورمان در مورد ضرورت حذف كامل سلاح های هسته ای، اظهار داشت: متأسفانه، بیشتر از دو دهه بعد از تصویب این معاهده، رسیدن به هدف اصلی آن كه آخر دادن توسعه و پیشرفت سلاح های هسته ای است، دست نیافتنی تر شده است.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس و نزد دیگر سازمان های بین المللی در پنجاه و چهارمین نشست کمیسیون مقدماتی معده منع جامع آزمایش های هسته ای با ابراز تأسف از این که اخیراً جامعه بین المللی شاهد رویکرد مخربی در مورد خلع سلاح هسته ای و معاهدات عدم اشاعه توسط برخی کشورهای هسته ای بوده است، اضافه کرد: نوسازی و آزمایش سلاح های هسته ای، معاهده ان. پی. تی بعنوان سنگ بنای خلع سلاح هسته ای و رژیم عدم اشاعه و همینطور صلح و امنیت بین المللی را تهدید می کند. در همین راستا، پرتاب اخیر موشک های بالستیک بین قاره ای قادر به حمل چندین کلاهک هسته ای (M51) توسط یک زیردریایی فرانسوی در 12 ژوئن 2020، با تعهدات بین المللی فرانسه ناسازگار است.
وی افزود: خروج یکجانبه و غیرقانونی از خیلی از موافقت نامه های بین المللی همچون معاهده آسمان های باز، پیمان موشک های هسته ای میان برد و برجام، به سیاستی رویه ای برای ایالات متحده تبدیل گشته که نه تنها مغایر با چندجانبه گرایی بوده، بلکه صلح و امنیت بین المللی را هم تضعیف می کند.
وی در همین راستا، نگرانی عمیق خویش را از گزارش هایی در خصوص این که «مقامات ارشد آمریکا در مورد احتمال انجام انفجارهای آزمایش هسته ای گفتگو کرده اند»، اعلام نمود و اظهار داشت: انجام چنین آزمایشی باعث تضعیف خلع سلاح هسته ای و رژیم عدم اشاعه و در نتیجه، تضعیف صلح و امنیت بین المللی می شود.
غریب آبادی همینطور از این که سنای آمریکا بودجه ۱۰ میلیون دلاری برای آماده سازی انجام چنین آزمایش هسته ای را تصویب کرده، به شدت ابراز نگرانی کرد و از آمریکا و فرانسه خواست تا به تعهدات خود در حفاظت از اهداف و مقاصد معاهدات خلع سلاحی، احترام بگذارند.
منبع:

1399/04/06
13:47:42
5.0 / 5
2594
تگهای خبر: قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام